1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Yarım kalan YHT altgeçitlerinde TEHLİKE ÇANLARI
Yarım kalan YHT altgeçitlerinde  TEHLİKE ÇANLARI

Yarım kalan YHT altgeçitlerinde TEHLİKE ÇANLARI

Konya-Karaman YHT çalışmalarının uzaması sebebiyle mağdur olan Çomaklı Mahallesi sakinleri yarım bırakılan alt geçit şantiyesinin biran önce tamamlanmasını istiyor.

A+A-

Ümit ÖZEL

Konya-Karaman arasında yapılacak yüksek hızlı tren (YHT) hattında çalışmalar devam ediyor. Çalışmaların ilk aşamasında mevcut demir yolu hattında güçlendirme çalışması ile birlikte eski raylar yüksek hızlı trene uygun hale getirildi. İkinci aşamada ise yüksek hızlı tren hattında yer alacak paralel hat döşemesi gerçekleştirildi. Projenin son adımlarından birisi olarak ise tren yolu hattı boyunca bulunan hemzemin geçitleri alt geçit olarak tamamlamak yer aldı. Konya-Karaman arası yüksek hızlı tren projesinin belki de en zorlu adımlarından biri olan altgeçit çalışmalarında üzerinden neredeyse 2 yıl geçmiş olmasına rağmen bir sonuca tam anlamıyla varılamadı. Konya şehir merkezinde yer alan 2 alt geçit, Aybahçe Mahallesi’nde yer alan 1 altgeçit ve Çumra ilçesinde yer alan altgeçit dışında tamamlanan altgeçit çalışması henüz bulunmuyor.

AÇILMAYAN GEÇİTLER MAĞDUR EDİYOR

Konya-Karaman arası yüksek hızlı tren hattının en zorlu adımlarından olan altgeçit çalışmalarına devam ediliyor. Sürecin zorlu ve uzun geçeceği hat güzergahını bilen vatandaşlar tarafından tahmin ediliyordu. Konya-Karaman arasında yer alan tren yolu hattı, Konya-Karaman Karayolu’na yakın ve paralel uzanıyor. Bu sebeple çalışmalarda altgeçitlerin derinlikleri ve diklikleri ile ilgili çok ince hesaplar yapılmak zorunda kalındı. Bunun yanı sıra yüksek hızlı tren hattının büyük bölümü Konya şehir merkezi ve çevre mahallelerinden, Çumra İlçesinden ve bazı köylerin de içinden geçiyor. Bunların tamamı hattın tamamlanması sürecini uzatan etkenler arasında yer alıyor. Uzayan süreçte ise olan tamamlanmayan altgeçitler sebebiyle, tren yolu hattı çevresinde oturan mahalle sakinlerine oldu. Vatandaşlar mahallelerindeki geçitlerin açılmaması sebebiyle tren yolunu atlayabilmek için uzun mesafeler kat etmek zorunda kalıyor. Örneğin Çomaklı Mahallesi’nden Karaman Yolu’na geçmek isteyen bir vatandaş aracıyla Loras Mahallesi hemzemin geçidini kullanmak zorunda. Bu da mahalleliye yaklaşık olarak 7 kilometrelik bir mesafe anlamına geliyor. Bu sebeple Çomaklı Mahallesi sakinleri ve benzeri konumda olan mahallelerin sakinleri altgeçitlerin tamamlanacağı günü dört gözle bekliyor.

ŞANTİYELER GÖLE DÖNDÜ

Konya-Karaman arasındaki yolcu taşımacılığında büyük bir rol üstlenecek yüksek hızlı tren hattı, çalışmalar süresince büyük mağduriyetleri beraberinde getirdi. Bunun yanında da yarım bırakılan şantiyelerde tehlikeli manzaralar oluşmaya devam ediyor. Hiçbir altyapı çalışması yapılmadan stabilize olarak bırakılan Çomaklı Mahallesi alt geçit şantiyesi bunlardan bir tanesi. Çomaklı Mahallesi alt geçidinde, geçit duvarlarının tamamlanmaması ve bahar yağışlarıyla göle dönen geçit zemini mahalle sakinlerinin hem can hem de mal güvenliğini tehlikeye atıyor. Altgeçit zemininde derinliği 1 metreyi bulan su sebebiyle yaya olarak Çomaklı Mahallesi’nden Karaman Yolu’na geçmek imkansız bir hal aldı. Çomaklı Mahallesi sakinleri araçlarıyla sadece yolun karşısına geçebilmek için yaklaşık 6-7 kilometre yol gitmek zorunda kaldıklarını belirterek çalışmaların biran önce tamamlanmasını istiyor
img_3095.jpgimg_3099.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.