1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Yarın Bayram !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Yarın Bayram !..

A+A-

Yarın İslam Alemi için en kutsal bayramlardan birisi olan Kurban Bayramı’nı idrak edeceğiz.
Gönlüm ister ki, dünya’da ve Türkiye’de zulum bitsin, kan dursun. Ancak ne yazık ki, benim istememle olmuyor. Tüm insanlık bunu istemesi gerekir. Yüce Mevlam’dan bunu sağlamasını ve vicdanlara lütfetmesini istemekten başka dua edemiyorum.
Şimdi gelelim bayrama…
Eskiden bayram tebrikleri yazardık. Bayram ziyaretleri olurdu. Şimdi artık sosyal media var.. Her gün insanlar en uzaktaki yakınları ile görüntülü konuşuyor.. Arada bir perde olsa da konuşuyorlar sonuçta..
Bayram bir sevinç ve neşe günüdür. Yüce duyguların coştuğu, sevgi ve saygı, hislerinin Mü’minler arasında alabildiğine canlandığı güzel günlerden biridir. O günde yardımlaşma ve kaynaşma son sınırına varır.Bu Kurban Bayramında doruk yapar. Ya da ben öyle düşünüyorum.
Bayram insanları kaynaştırıp bir araya getiren en güzel vesilelerden biridir. Öyle ki, bayramda şahlanan yardımlaşma ve hediyeleşme ruhu yalnızca hayatta olanlara bağlı kalmaz, dünyadan gidip kabirlerinde bir Fatiha bekleyenlere kadar uzanır. Onların bu dileğini yerine getirmek için İnananlar bayramda kabirleri ziyaret ederler; ruhlarına Kur’ân’lar, Fatihalar ve dualar okuyarak onları da sevindirirler.

Eski Bayramlarda çocuklar bayramlıklarını giyerler. Ailelerin genç bireyleri daha yaşlı olan bireyleri ziyaret eder. Büyüklerin elleri öpülür. El öpen çocuklara büyükleri harçlık verir. Tatlılar, şekerler, çukurlatalar ikram edilir. Baklava en çok sevilen ve ikram edilen tatlılardandı. Ayrıca küs olanların bayram sebebiyle barışması da bir gelenektir.
Şimdi bunlar var mı?
Kurban Bayramı, paylaşmayı, hakça bölüşmeyi hoşgörüyü hatırlamamızı sağlayan dolayısı ile manevi hissiyatın yaşandığı mübarek bir bayramdır. İnsanlığın giderek maddileştiği, çıkar amaçlı dostlukların kurulduğu günümüzde kısa bir zamanda olsa insanı duyguları paylaşmayı hatırlatan bu bayramı hakkı ile yaşayalım yaşatalım.
Bu bayram sayesinde birçok insanımızın sofrasında bir parça da olsa et girecek. Çocukları zevkle neşe ile belki de ilk kez et yemenin tadına varacaklar, suyuna kuru ekmeklerine banıp yiyecekler.
AHH.. NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR... Usta yazarlarımız yıllar önce, bayramlarda böyle bir başlık atarak köşe yazılarına başlarlardı. İşte eski bayramlar şöyleydi,işte böyleydi,el öperdik harçlık toplardık,salıngaca biner,mahallemizde kurulan derme çatma luna parka giderdik…Falan filan..Vede yazının sonuna geldiğimde duygulanır hayıflanırdım ‘nerede o eski bayramlar’ diye. Sahi nasıldı o eski bayramlar.? Cidden çok mu mutluyduk çok mu huzurluyduk.Valla sizi bilmem ama ben orta halli bir ailenin çocuğu olarak pekte anlatıldığı gibi ‘unutulmaz bayramlar’geçirmedim.
Şimdi bunun neresi ‘hey gidi günler ‘diyeceksiniz.Düşünüyorum da eski bayramları,içim bir buruk oluyor.Demek ki beni o yıllarda mutlu eden, ne yeni bir ayakkabı,ne bir çift çorap nede yeni giysilermiş..anamın babamın, kardeşlerimin,akrabalarımın ve ,komşularımızın bayram nedeniyle bana içten sarılmalarıymış.Kaybettiğim anne ve babamın sevgisiymiş bayramları bana mutlu kılan.Ahhh.’Nerede o eski bayramlar’dedirten…
Yada bakıp, büyüttüğüm, gecemi gündüzüme kattığım, onlar için tatil, bayram demeden koştuğum çocuklarımın gülücükleri. Şimdi onlar bir vefasız. Ancak yinede beni sevenler, bensiz yapamayanların var oluşu beni hem hüzünlendirir, hem duygulandırır…
Olsun,bu gün dünden güzel,yarın bugünün üzüntüsünü unutturacak .yeter ki umutlarımızı kaybetmeyelim. Elbette ayrılıklar olacak, elbette hayatın sonu gelecek…
Kim bilir kaç milyar yılda oluşmuştur EVRENİMİZ ...? Dünya kurulmuş,Adem yaratılmış… Adem tek başına en güzel yerlerde yaşamış, Cennet bahçelerini andıran bin bir güzelliklerle yaratılmış diyarları tek başına dolaşmış. Kuşlarla,çeşitli hayvanlarla dostluk kurmuş. Kendince mutlu olduğunu sanmış bir süre…
Onun için bayram öncesi sizi karamsarlığa, hüzne itmeyeyim. Coşkunuz, sevginiz bayram olsun.Herkesin bayramını sevgi ile kutluyorum. Bayram sonu buluşmak dileğiyle…
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.