1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yarıyıl tatili iyi değerlendirilmeli
Yarıyıl tatili iyi değerlendirilmeli

Yarıyıl tatili iyi değerlendirilmeli

Sistem Temel Lisesi Rehberlik Öğretmeni Özcan Aladağ, yarıyıl tatilinde öğrencilerin sistemli bir şekilde çalışmaları gerektiğini ve eksiklerini gidermeye çalışmaları gerektiğini ifade etti.

A+A-

Çocuklar yoğun bir okul programını geride bırakıp yarıyıl tatiline girdi. 4 ay boyunca ödev ve performans görevlerini yerine getirme, ders çalışmayla yorulan öğrenciler sömestr tatiliyle yeni döneme hazırlanacak. İşte bu hızlı ve yoğun geçen bir dönemin sonunda gelen yarıyıl tatili öğrenciler için, dinlenmek, eğlenmek ve ikinci döneme hazır olarak başlamak adına iyi bir fırsat olacakken, merkezi sınavlara girecek olan öğrenciler için de ders çalışma zamanı olarak karşımıza çıkıyor. Sistem Temel Lisesi Rehberlik Öğretmeni Özcan Aladağ, sömestr tatilinin merkezi sınavları olmayanlar için eğlenme ve dinleme anlamına geldiğini, merkezi sınavları olan öğrenciler için ise ders çalışma ve eksikliklerini giderme zamanı olduğunu söyledi.

EĞLENCE VE DİNLENME ZAMANI
Merkezi sınavları olmayan öğrenciler için yarıyıl tatilinin eğlence ve dinlenme olduğunu aktaran Rehber Öğretmen Aladağ, “Yarım dönem boyunca okula giden öğrencilerin karnelerini almalarıyla birlikte kendilerine zaman ayırma, sevdikleri şeyleri yapmaya fırsat bulmaları demektir” dedi. Bu sömestr tatilinde anne ve babalara da büyük sorumluluklar düştüğüne değinen Aladağ, çocukların karnesiyle kişilikleri arasında orantı kurulmaması gerektiğini söyleyerek şunları söyledi: “Karne farklı, kişilik farklı bir şey. Çocukta şu oluşmamalı; ‘Ben karnemde aldığım notlar kadar toplumda değerliyim, toplumda saygınlık görürüm.’ Bu duygu çocukta özgüven eksikliğine ve ileride kişilik bozukluğuna, yalan söyleme ya da kaçma davranışlarına sebep olabilir. Bu konuda anne ve babalar özellikle karne noktasında ciddi ve baskıcı bir davranışta bulunmamaları gerekiyor.”KONTROL ALTINA ALINMALI
Bilgi ve teknoloji çağındayız. Artık çocuklar ve gençler bilgisayar, telefon ve tabletlerle dünyaya açılıyor. Kendilerini teknoloji ile ifade etmeye çalışan gençlerin teknolojik aletlerle fazla içli dışlı olmamaları gerektiğini söyleyen Aladağ, “Bu yarıyıl tatilinde de aileler kesinlikle çocuklarının bu teknolojik aletlerle içli dışlı olmasına izin vermesin. Bilgisayar başında saatlerce oturup hareket etmeden kalmalarına izin vermesinler. Tabi ki öğrencilerin sevdikleri oyunlar, diziler ya da hobileri olacaktır. Ama bunların abartılmadan ve kontrol altında tutularak yapılması gerekiyor” diye konuştu. Ailelerin çocuklarına mutlaka kitap okutması gerektiğine vurgu yapan Aladağ, şunları söyledi: “Aileler tatilde eğlence ve dinlenmenin yanında çocuklarına mutlaka kitap okutmaları gerekiyor. Toplum olarak ne büyük sorunlarımızdan birisi olan kitap okumama alışkanlığından sıyrılmalıyız. Düzenli kitap okumayı çocuklarımıza aşılamalıyız. Sevecekleri farklı türde kitaplar okuyarak zihin dünyalarını geliştirmeleri faydalı olacaktır.”

SÖMESTR TATİLİ İYİ DEĞERLENDİRİLMELİ
TEOG öğrencileri ve üniversiteye hazırlanan öğrenciler ise bu yarıyıl tatilini daha iyi değerlendirmeleri gerekiyor diyen Aladağ, bu öğrenciler için tatil demek ders çalışmak ve konu eksikliklerini tamamlamak demektir dedi. Aladağ , öğrenciler kendilerine mutlaka tatil programı yaprak düzenli ders çalışmaları ve eksikliklerini tamamlamaları lazım diyerek şunları ifade etti: “Tabi hem TEOG hem üniversite sınavlarına çok az bir zaman kaldı. Okulların tatil olması öğrenciler için bulunmaz bir fırsattır ve bu fırsatı en iyi ve en verimli şekilde geçirmeleri gerekiyor. Tatil sonu için mutlaka bir hedeflerinin olması gerekiyor. Birinci dönemde zayıf olduğunu düşündüğü konu varsa onlara biraz daha yoğunlaşarak tekrar edilmelidir. Her gün sabah sınav saatinde bir deneme yapmalarını da öneriyorum. Yapılan deneme sınavlarından sonra sonuçlarının analizi yapılarak irinci dönemdeki eksikliklerin genel tekrar ve kitap bitirmek için çalışmalar yapmaları gerekiyor.”

8 SAAT DERS VE 500 SORU ÇÖZMELERİ LAZIM
Sömestr tatilinde sınava hazırlanan öğrencilerin programlı bir şekilde çalışmaları gerektiğine değinen Aladağ, ortalama bir öğrencinin 8 saat ders çalışması gerektiğini belirtti. Günü 4 parçaya ayırarak sistemli bir programla çalışmaları gerektiğini aktaran Aladağ, “Ortalama bir öğrenci için 8 saat ders çalışma ve ortalama 500 soru çözümü ile hedeflerine ulaşabileceğini söyleyebilirim. Günü 4 parçaya bölerek sistemli bir çalışmayla 8 saat ders ve 500 sorunun üzerinde bir sayıya ulaşılabileceğini söyleyebilirim. Sınava az bir zaman kaldı ve bu zamanın bir telafisi kalmadı. Bu yüzden bu zamanları daha iyi değerlendirmeleri gerekiyor. TEOG sınavından ve üniversite sınavından yüksek puan almış öğrencilere baktığımızda Şubat tatilini çok çalışarak ve eksikliklerini kapatarak geçirdiğini görüyoruz” ifadelerini kullandı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.