1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Yaşamın 13 Sırrı
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Yaşamın 13 Sırrı

A+A-
Ömür kısa, hayat güzel…
Baharda insan ruhu da, gönlü de,  damarlarda akan kanda bir başka oluyor. Tabiat canlanıyor. Dün sabah  baktım mahallede hemen bütün ağaçlar adeta gelinlik giymişcesine yeni bahara girmenin heyecanını yaşıyorlardı.
Bunları görünce Yüce Allah’ın varlığını, birliğini, gücünü inkar edenlere  bazı şeyler söyledim elbette ve yaşamın sırrı için   Gabriel Garcia Marguez’den yaşamın sırlarını sizlerle paylaşayım dedim.
Yazar Gabriel Garcia Marquez’in yaşamla ilgili belirlediği önemli detaylar var. Buyurun hep birlikte bakalım, ünlü yazar yaşamın sırlarını nasıl anlatıyor?

Yaşamın 13 sırrı
1. Seni sen olduğun için değil, seninle birlikte olduğumda ben olduğum için seviyorum.
 
2. Hiç kimse gözyaşlarını hak etmez, onlara layık olan kişi ise seni ağlatmaz.
 
3. Sen istediğinde sana aşık olmaması, sana aşık olmadığı anlamına gelmez.
 
4. Gerçek arkadaş, elini tutan, kalbine dokunandır.
 
5. Birisine yabancılaşmanın en kötü biçimi yanında oturuyor olup ona hiçbir zaman ulaşamayacağını bilmektir.
 
6. Hiç bir zaman gülümsemekten vazgeçme, üzgün olduğunda bile! Gülümsemene kimin, ne zaman aşık olacağını bilemezsin.
 
7. Tüm dünya için sadece bir kişi olabilirsin fakat bazıları için sen bir dünyasın.
 
8. Zamanı onu seninle birlikte geçirmeye hazır olmayan biriyle geçirme.
 
9. Belki de Tanrı uygun kişiyi tanımandan önce yanlış kişilerle tanışmanı, onu tanıdığında minnettar olman için istedi.
 
10. "Bitti" diye üzülme, "yaşandı" diye sevin.
 
11. Her zaman seni üzecek birileri olacaktır, yapman gereken insanlara güvenmeye devam etmek, kime iki defa güveneceğine daha fazla dikkat etmektir.
 
12. Birini daha iyi tanımadan ve bu kişinin senin kim olduğunu bilmesinden önce kendini daha iyi bir kişiye dönüştür ve kim olduğunu bilerek kendine güven.
 
13. Kendini çok zorlama, en güzel şeyler onları en az beklediğinde olur.
 
Bir tas çorbadır hayat bazen
Hasta yatağında kimsesiz yatarken iner süngüsü kalbinin, bütün direndiklerin biter. Aşk, dostluk, sevgi, paylaşmak gibi erdemler değer kazanır öyle anlarda.

Bir tas çorbadır hayat bazen

Bir tas çorbadır hayat bazen

Adamın biri girip mutfağa bir tas çorba pişirirse sana, hala umut var demektir dünyada iyi insanlar olduğuna.Aklının, kalbinin, gururunun süngüsü yalnızlıkta düşer. Kimse bilmez soğuk geceleri, sen dışarıda istediğin kadar gezin dur sırtında kürk gibi havayla ama gece yarısı ateşin çıkınca, yüzün gözün şişip titreyince vücudun, ne makyajın kalır, ne parfüm kokun…O yüzden insanlar paylaşmalıdır hayatı. Dibini görsen alemin, eğlencenin, zevkin, sefanın ne fayda? Yaşlılıkta hastane kapısında kim duracak yanında? Çocuklar da büyüyecekler, onların da kendi hayatı olacak sonuçta.Hayat bir tas çorbayı paylaşmaktır bazen, bazen sadece bir tebessümü.  Bu yüzden güzel kuracaksın dostluklarını, ilişkilerini, sevdiklerini kollayacaksın.Madem insanlar tek başına yaşamak için yaratılmamış, madem bencillik bizim çağımızın hastalığı, uzak duracaksın çıkardan, egodan, kendini üstün görmekten.
Daha çok seveceksin çevrendekileri, daha çok sahip çıkacaksın gerçek sevgilere. İstesen kapıya kimleri dizersin, bununla övünmeyeceksin, kötü gününde yanında olanların listesini bileceksin.
 
Çıkıp gitmiş aşkların, ölü sevgililerin yasını tutmayacaksın. Kıymetini bilmeyenleri, seni hak etmeyenleri kolye gibi boynunda taşımayacaksın. Eğrisini doğrusuna denk getireceksin bazen, daha çok el uzatacaksın dostluklara.
En iyi gününde yanında olanların sayısına bakacaksın, bir de zor gününde olanların avuçlarına. O yüzden daha değerli şeyler ekeceksin hayata, çiçek gibi açacak sevgilerin olacak. Yoksa her gece en çok sen eğlenmişsin orada burada, ya sonra? 
Bu yazı toplam 376 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.