1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Yaşarken Birleşmediler Öldükten Sonra Birleştiler
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Yaşarken Birleşmediler Öldükten Sonra Birleştiler

A+A-

Saadet Partisi Milli Görüş lideri merhum Necmettin Erbakan ile Büyük Birlik Partisi eski lideri merhum Muhsin Yazıcıoğlu, vefat etmeden önce birlik ve beraberliğin tohumunu atmışlardı. İki liderin ölümünün ardından ise bu tohumlar meyvesini verdi ve iki parti birlik kararı aldı. Keşke bu liderler sağ olsalardı da, ülkenin gerçeklerini ve gelinen noktayı görselerdi, inanıyorum ki, bu birlik inat için değil, bir partiyi yıkmak için değil, ülke için birleşselerdi. Merhumlara Allah’tan rahmet diliyorum. Onlar bugünkü ittifak zihniyeti ile bir araya gelmezlerdi.
7 Haziran Milletvekili Seçimleri öncesi birleşme kararı alan Büyük Birlik Partisi ve Saadet Partisi liderleri geçmişte attıkları beraberlik tohumu yeşerdi. Son seçimlerde oy kaybı yaşayan iki parti de milletvekili seçimi öncesi birleşerek baraj sorunu yaşamak istemiyor. Ancak iki partinin birleşmesi barajı aşmalarına yetmeyecek gibi görünmektedir. Milli ittifak adı altında birleşen iki parti birleşme kararıyla Ak Partiye karşı birlik olması mesajı verdi. Ancak geçmişte bazı seçimlerde yapılan ittifaklarda bu proje tutmadı ve vatandaşın yine bu ittifaka sıcak bakmadığı izlenmektedir. İki partinin de merhum liderleri zamanında yapılamayan birleşme özellikle bu seçimde birleşmeleri dikkat çekiyor.
Milli ittifak adı altında Saadet partisi çatısında birleşen iki parti bu seçimde vaatleri yüksek tutuyor. AK partiye karşı bir de diğer cenahta gizli ittifak var. Paralel yapı paralelinde iş birliği yapan partilerin yine hüsrana uğrayacağı tahmin edilmektedir. En son Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve Belediye Başkanlığı seçimleri bunu açık biçimde gösterdi.
Halk kavga istemiyor.
Halk ülke için çalışanın yanında yer alıyor.
Türk halkı, esnaf, tüccar istikrar istiyor.
Küçükte olsa, koalisyondan bahsediliyor. Türk halkı koalisyonları yaşadı ve tekrar bir koalisyon macerası istenmiyor.
Halk ve esnaf, köylü, çiftçi ülkede birlik beraberlik isterken, Saadette Birlik’ zamanı sloganı ile birlik ve beraberliğe vurgu yapan milli ittifak, “Ülkemizde terör sonlanacak, sosyal birlik ve kardeşliği tesis edeceğiz. Hukuku yeniden ihya edeceğiz. Adalet mülkün temelidir, gecikmiş adalet, adalet değildir. Ekonomi yönetimi A’dan Z’ye üretime odaklanacak, kaynaklar en verimli şekilde üretime sevk edilecektir. Siyaseti demokratikleştireceğiz, demokrasiyi toplumsallaştıracağız. Kamu yönetiminde kamu yararı, liyakat ve ehliyet esaslarını hayata geçireceğiz. Sanayi ve ileri teknolojide çığır açacağız” şeklinde vaatlerde bulunuyor. Bunlara haydi diyelim.
Ya akıl almaz vaatler, uçuk-kaçık işleri de vaat eden partilere ne demeli. Ülke belli. Ülkenin sıkıntıları belli. Ülkenin kaynakları belli. Bu ülke 70 senti bulamadığı dönemleri yaşadı. Bu ülke bir anaya tartışmasıyla bir gecede ekonomi tepe taklak oldu.
Aklı selim insanlar ittifak yapacaklarsa, uyum için, ülke için, istikrar için, terörün bitmesi için, sağlık sektöründeki iyileşmeler için, ulaşımdaki rahatlığın artarak devam etmesi için oy vermelidir. Barışı ve kardeşi destekleyen kimseler sandıkta oy verecektir.
 

Bu yazı toplam 152 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.