1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Yaşlı olarak geleğe bakmak
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Yaşlı olarak geleğe bakmak

A+A-

Bugünün gençliği, yarın onları bekleyen yaşlılık problemlerini düşünüp, bizden daha çok hizmet üretmeleri gerekmektedir.

Yaşlılarımızın geliri olmadığı zaman, yaşlılık hak edilmiş bir huzur olmaktan çıkıp korkunç bir sefalet görünümüne dönüşmektedir.

“Yaşamak bize utanç veriyor, başkalarına yük olma korkusu içindeyiz.” Diye anlatıyordu mahallemizin ihtiyarı. “Her hastalanışında yardım kurumlarına başvurmak, parasız doktor ve eczaneye müracaat etmek, özellikle sıra beklemeden gereken ilgiyi görememek nedir, bilir misiniz?” diye serzenişte de bulunmaktaydı.

Yaşlılardan bazıları sokağa çıkınca düşüp yardıma muhtaç olmaktan korkarlar, bir diğerleri de yatıp da kalkmamaktan. Yaşlılar işte bu sorunlardan dolayı ölümü tercih etmektedirler. Ayrıca bunlardan birçoğu yetersiz beslenme ve geçim sıkıntısı ile karşı karşıya kalmaktadırlar.

Yapılan araştırmalarda yaşlılar geçim darlığı, yetersiz beslenme ve sağlık problemlerine karşı yetenek ve kabiliyetlerini yitirdikleri, işe yaramama olgusu ile karşı karşıya kaldıkları ortaya çıkıyor. Ama onlar ise bunların aksine bir işe yaramama düşüncesinden sıyrılarak ailelerine ve topluma iş yapma onurundadırlar.

Her zaman hükümet politikaları içinde yer alan “yaşlılara gereken önemi ve hizmeti vermeliyiz, bu böyle devam edemez. Bu konu üzerine eğilmeliyiz” ibarelerini duyunca, şimdiye kadar niye bu kadar beklendi acaba diye düşünmekten insan kendini alamıyor.

Bu konuda emeklilik maaşlarında ve yaşlılık maaşlarındaki son düzenlemeler biraz yükün azaltılması açısından yeşeren umutlar arasında yer almaktadır.                  

Yaşlılara yapılan sosyal yardımlar ise yetersiz düzeyde olmasına rağmen  adeta lüks sayılıyor. Evet, maalesef bu bir gerçektir. Çalışamayacak kadar düşkün ve yaşlı olanlar gereksiz ve işe yaramaz, insanların omuzuna bir yük ve boş yere doyurulacak bir boğazdırlar.

Gerçekte; yaşlılar için, bir bakımevi isteyenler için, yaşlılara göre düzenlenmiş yaşama yerlerinin çoğalması önemlidir. Kendi başına yaşayan ya da yaşamaya çalışan yaşlılarımız zihni ve bedeni yetersizlikler nedeniyle çeşitli kazalara uğrayabilmektedirler.

Toplum yapımızda yaşlılara gereken ilginin verileceği sağlık kuruluşları en azından 6 ayda bir genel muayenesinden geçen, geçim derdi olmayan yaşlılar kendilerini güven içinde hissederler. Bu hizmetlerin sağlanması yaşlılarda yaşama ve çalışma arzusu uyandırır. Sakat olmadıkça yaptıkları işler, gençlere taş çıkartacak kadar düzenlidir.

Sonuç olarak eldeki gençliğin zamanı gelince yaşlanma korkusunu, yaşlılarımıza değer verip ilgi göstererek yenilmesi mümkündür.

Çevremizde, işyerimizde ya da kurumlarımızda “hasta ve yaşlılara öncelik veriniz” uyarılarını dikkate almamız gerekir.

Yaşlılık gelmeden önce de gençliğimizin değerini bilerek hayatımızı daha anlamlı hale getirerek kaliteli ve mutlu bir yaşlılık dönemine adım atmalıyız.

Yaşlılarımızın hayat tecrübeleri gerektiği zaman hayatımızın yönlendirilmesinde pekala katkı sağlayabilir.  Güzel ve hayırlı uzun bir ömür, güzel mevsimleri yaşamak aşkına ne kadar değerli olduğunu bir bilebilsek ah…

Bu yazı toplam 514 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.