1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Yatay yapılaşma trenini kaçırdık
Yatay yapılaşma trenini kaçırdık

Yatay yapılaşma trenini kaçırdık

Konya’da yatay yapılaşmanın ancak imar planlarıyla elde edebileceğini ifade eden Mimarlar Odası Konya Şube Başkanı Mustafa Kaş, “İmar planlarının yatay yapılaşmaya müsaade etmesi gerekiyor. Konya’nın şu anda merkezinde bunu sağlama imkanı çok zor.” dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Konya’daki dikey yapılaşmayı eleştirmesini değerlendiren Mimarlar Odası Konya Şube Başkanı Mustafa Kaş, yatay yapılaşmayı Konya’da uygulama şansının olmadığını söyledi. 
Kaş, “Olması için parsel sayısı yok denecek kadar az. Konya arazi bakımından sıkıntı çeken bir kent değil aslında. Daha az katlı yapılarla bu işi çözebilirler fakat burada zarar fayda dengesi kurulması gerekiyor. Yüksek katlı binalar aslında inşaat yoğunluğu aynı kalmak kaydıyla yapılıyor.” ifade etti.
YÜKSEKLİK 17 KATLA SINIRLI
Konya Büyükşehir Belediyesinin en son emsal verilmiş alanlarda yüksekliği 17 katla sınırladığını ifade eden Kaş, 17 katı geçen konutlara müsaade edilmediğini bildirdi. Kaş, bu durumun bölgeye göre olduğunu vurgulayarak, “Meram bölgesinde bu biraz daha az.  Bu genelde Selçuklu bölgesinde bizim 8 mahalle dediğimiz bölgede yoğun; Hacıkaymak, Şeker, Kılıçarslan Mahallesi gibi. Müteahhitler şununla övünürler hep yüzde 80 yeşil alan diye anlatırlar. Zeminde parsel alanın yüzde 20’sini kullanırız, yüzde 80’i yeşil alan diye tanımlanıyor ama gerçekte öyle değil hayat. Açık otopark alanı, başka şeyler de düzenleyince yeşil dediğimiz alan yüzde 20 seviyelerine düşüyor. Çok fazla yeşil alan kalmıyor. Böyle olunca da Konya’da yatay yapılaşmayı imar planları ile ancak elde edebiliriz. Yönetmeliklerle çözemiyoruz. İmar planıyla belki şehrin belli bölgelerine az katlı yapılar şeklinde planlayarak bu şekilde düzenleme yapabiliriz. Ama Konya’nın şu anda merkezinde bunu sağlama imkanı çok zor gözüküyor.” şeklinde konuştu.
KONYA’DA BÜYÜK PARSELLERİMİZ YOK
Yatay yapılaşmanın Konya’da gerçekleşeceğini sanmadığının altını çizen Kaş, ancak imar planlarıyla düzenlenebileceğini söyledi. Yatırımcı açısından yüksek katlı binaların daha ekonomik olduğunu belirten Kaş, “Müstakil evlerin her birinin kendi temeli, bodrumu, ayrı şeyleri olmalı. Yüksek katlı bina da hem zemini daha az kullanmış oluyor hem de maliyeti düşürmüş oluyor. Kule’nin karşısındaki iki katlı yerleri Konya’nın en müstesna yerleri. Ama onlarda en kısa sürede tadilatla otelle yüksek katlı yapılara dönüşmeye başladı. Bizim de arzumuz dikey yapılaşma yerine yatay yapılaşma olması ama imarın buna imar planlarının buna müsaade etmesi gerekiyor. Konya’da öyle çok büyük parsellerimiz yok. Belki çok büyük parsellerimiz olsa onu yapma imkanı var. En az 50 bin 60 bin metrekarelik büyük parseller olursa gerçekleşir.” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.