1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Yatırımlarda Aksama Yok
Yatırımlarda Aksama Yok

Yatırımlarda Aksama Yok

Bugünkü sayfamızın konuğu AK Parti eski İl başkanı, halen Konya Milletvekili ve AK parti Genel Başkan yardımcısı Ahmet Sorgun Seçim işlerinden sorumlu Ahmet Sorgun’a biz sorduk, Sorgun bize dobra dobra cevap verdi:

A+A-
Kısaca Ahmet Sorgun kimdir?
 
1958 yılında Hadim ilçesinde dünyaya gelen Ahmet Sorgun, 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Serbest avukatlık, sivil toplum kuruluşlarında kurucu ve yöneticilik yapan Sorgun, Konya Büyükşehir Belediyesi'nde Hukuk Müşavirliği, Genel Sekreter Yardımcılığı ve KOSKİ Teftiş Kurulu Başkanlığı, KOSKİ Genel Müdürlüğü görevlerinde de bulundu. 23 Ocak 2010- 27 Aralık 2014 tarihleri arasında AK Parti Konya İl Başkanlığı görevini yürüttü. 1 Kasım seçimlerinde AK Parti'den milletvekili oldu.  Binali Yıldırım'ın Başbakan olmasıyla 24 Mayıs 2016'da AK Parti seçim işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına getirildi. 
Konya’ya yatırımlarda bir duraksama var mı ?
Konya’nın kalkınması için gerçekleştirilen yatırımların ayrıntılarından bahseden Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, seçimlerden terör örgütlerine değin pek çok konuda bilgi verdi. Tren Garı çalışmalarının, Çevre Yolu, Metro ve Ulaşım Proje yatırımlarının hızla devam ettiğini söyleyen Sorgun,  15 Temmuz darbe kalkışmasının asla unutulmayacağını da belirterek kim olursa olsun sorumlu olan kişilerin cezalarını çekeceklerini kaydetti.
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, ülke gündemini Hakimiyet’e özel röportajında değerlendirdi. Röportajında; seçimlerden, Fırat Kalkanı Operasyonuna, 15 Temmuz darbe girişiminden, Konya yatırımları ve Konya gündemine dair birçok konuya değinen Sorgun, Fethullahçı Terör Örgütü(FETÖ) soruşturması kapsamında siyasetin kendi temizliğini kendi metotlarıyla yaptığını söyledi.
 
Seçim takviminde bir değişiklik olacak mı?
Millet seçim derdinde değil geçim derdinde. Ak Parti ve iktidar olarak seçimden kaçmayız. Şu an için bir seçim söz konusu değil.

Siyasi bir temizlik yapılacak mı?
17-24 Aralık sürecinden sonra partimizde bir temizlik oldu. Süreçten sonra temizlik yapıldı. Seçimlerden önce siyasi bir temizlik yapıldı. Hala çizgileri net olmayanlar varsa bunun gereği yapılır. Tavrımız net. Siyaset temizliğini kendi metotlarıyla yapar. Birçok siyasetçi şu an yargı önünde.

Suriye’de gerçekleştirilen Fırat Kalkanı Operasyonu’nu neden başlattık buradaki amacımız ne ve ne kadar sürecek?
PKK ile doğudaki mücadelemiz yine Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yoğunlaşan DAEŞ saldırıları sonrası Fırat Kalkanı Operasyonunu başlattık. Bu operasyonun amacı Türkiye olarak sınırımız da güvenli bir bölge oluşturmak. Burada DAEŞ’le mücadele ediyoruz. Bu terör örgütünü Türkiye’den ve Türkiye sınırlarından temizlemek istiyoruz.Bunu başarıncaya kadar  operasyon sürecektir. Şu ana kadar bir aya yakın bir zaman geçti. Özgür Suriye ordusu DAEŞ’ten Cerablus’daki köyleri ve kasabaları bir bir geri aldı.  Cerablus DAEŞ’ten temizlendi. İlerleyişimiz sürüyor ve DAEŞ tehdidi ortadan kalkıncaya kadar devam edecek.

FETÖ, PKK veya DAEŞ terör örgütleriyle mücadele edilirken yapılan yatırımlarda aksama meydana gelecek mi?
Hayır yatırımlarımızda hiçbir aksama yok. Bir yandan terörle mücadeleyi kararlılıkla sürdürürken bir yandan da yatırımlar devam ediyor. Osman Gazi Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprülerinin açılışını yaptık ve hizmete açtık. Bunların yanında Avrasya Tüneli, 3.Havalimanı gibi dünya ölçeğinde dev projelerin çalışmaları da devam ediyor.

Konya’da gerçekleştirilen yatırım projeleri neler?
Tüm Türkiye’de olduğu gibi Konya’da da yatırımlar sürüyor. Konya Dış Çevre Yolu Projesi, Konya YHT Garı Projesi, Konya Lojistik Merkezi Projesi, Konya-Beyşehir Yolu Projesi, Konya- Karaman ve Karaman Mersin Hızlı Demiryolu Hattı, Kayseri-Aksaray-Konya-Seydişehir-Antalya Hızlı Demiryolu Hattı ve Konya-Seydişehir-Akseki Yolu. Bu yatırımlardan sadece bazıları.

Konya’daki ulaşıma yapılan yatırımların ayrıntılarından bahseder misiniz?
Konya Dış Çevre Yolu Projesi sürüyor. Konya’nın gelişimi ve nüfusundaki artış özellikle yeni çevre yollarının yapılması zorunluluğunu da beraberinde getirdi. Bu sebeple dış çevre yolu yapılıyor. 112 kilometrelik çevre yolu şehir içi yolları birbirine bağlayacak. Yol, 2016 yatırım programında yer aldı. İlk etapta 71 kilometrelik Karaman-Ereğli-Aksaray-Ankara-Afyon güzergahı yapılacak. 22 kilometrelik kesim ihale edilmiş olup bugüne kadar 14 kilometrelik kesim kaplamalı bölünmüş yol olarak tamamlanmıştır. İhalesi yapılan kısmın 2017 yılında bitirilmesi hedefleniyor.

Metro Projesi ne durumda ne zaman bitecek?
Konya Metrosu ile ilgili iki hattın fizibilite etüdü 2016 yatırım programında yer aldı. İki hattın da etüdü yapıldı. Projenin 2019 yılında bitirilmesi hedefleniyor.

Yüksek Hızlı Tren Garı ve Konya Lojistik Merkez Projesi ne durumda?
Gar binasının ihalesi yapıldı ve çalışmalar devam ediyor. 75 bin metrekareye toplam alan ve 29 bin 500 metrekare kapalı alan halinde inşa edilecek YHT Garı’nın toplam maliyeti 69 milyon lira. Proje 2018 yılında tamamlanıp hizmete sunulacak. Lojistik merkez kurma çalışmaları hızla devam ediyor. Bu alanda kamulaştırma çalışmaları tamamlandı. Üst yapı projeleri hazırlandı. İhale süreciyle ilgili çalışmalar devam ediyor. Lojistik merkezin en yakın zamanda şehre kazandırılması için çaba sarf ediliyor. Konya-Karaman, Karaman-Mersin hızlı tren hattı çalışmaları sürüyor. Seydişehir yolu üzerine yapılacak olan Alacabel ve Tınaztepe tünelleri ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

Konya’da Ak Parti teşkilatları arasında ve yerel yönetimlerde bir çatışma söz konusu olduğu söyleniyor. Bu konudaki düşünceleriniz neler?
Farklılıklarımız zenginliğimizdir. Herkes aynı düşünmek zorunda değil. Eksikliklerimiz olabilir. İl Başkanı olduğum dönemde bir Belediye Başkanını partimden ihraç ettim. Kimse siyasi dizayna yeltenmesin. Buna izin vermeyiz. Partimizin kaderi ile Türkiye’nin kaderi özdeşleşmiş durumda. Güçlü bir iktidar ve lider olmasaydı Türkiye’de haritalar değişirdi.

15 Temmuz darbe kalkışmasına katılanların idam cezası olmasa bile vatandaşlıktan çıkarılması söz konusu olabilir mi?
İdam konusu çok tartışmalı bir konu. Siyasi partilerin bu konuda kararlı olanları var, karşı olanları var, kafası karışık olanları var. Toplumun önüne böyle bir konuyu götürdüğünüzde de toplumu bunun üzerinden bölmememiz gerekir. Bunlar ancak mutabakatla olabilecek konular. Anayasal bir konu. Sadece iç hukukumuzu değil Avrupa Birliği normlarını da ilgilendiren bir konu. Bırakın vatandaşlıktan çıkarmayı memuriyetten açığa alıyorsunuz, ihraç ediyorsunuz neredeyse herkes ben suçsuzum irtibatım yok, haberim yokken beni üye yapmışlar, haberim yokken telefonuma Bylock yüklemişler demeye geliyor. Asıl olan milletin gönlünde yer bulamamalarıdır.  Bu örgütü millet zaten gönlünde idam etmiştir“
Daha sonra  AK parti Konya Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Ahmet SorguNa teşekkür ederek yanından ayrıldık./DURSUN SEYİS- NAGİHAN ÇAPKIN-Özel Haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.