1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. YAVUZ SULTAN SELİM HAN
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

YAVUZ SULTAN SELİM HAN

A+A-

Mukaddes emanetlerden biriBürde-i saadet’tir. Y. Sultan Selim Han, bir gün ansızın Hırka-i Şerif dairesine gelir. Kanun üzerine her taraf temiz ve pak olması lazım. Ama öyle olmadığını görürü. Buna gönlü razı gelmez ve araştırır. Bir temizlik nöbeti yapılmadığını tesbit eder.  Ve öfkelenir. Padişahın ceza pençesine düşeceklerini anlayan temizlikçiler çok fena korkarlar. El altından Müfti Zenbilli Ail Efendiye haber gönderirler. Şefaatini isterler. Oda, bunların ricasını kabul eder ve affedilmelerini rica eder.
Y.Selim Han: Molla devlet şine müdahele etme, yollu cevap veririr. Buna mukabil Zenbilli Efendi; Padişahım, bu din işidir, yoksa saltanat işlerinden değildir. Padişahın din ve dünya işlerini kayırmak üzerimize farzdır. Saltanat meslsği kusurları olan hizmetkârları icabı halinde azl yahut nasb etmek, şayet suçları şeraite göre affolunamayacak derecede ise dinde gerekli cezayi vermektir. Amma gönül yıkmak kabeyi yıkmaktan fenadır. Cezalandırılmalarını icap ed en suçları ne ise söyleyin. Eğer dinen cezayi icabettiriyorsa fetva verelim. Yok, günahsız iseler siz boş yere günaha girmeyin” der.
Bu sözler üzerine Yavuz, Zenbilli Ali Efendiye suçlarını anlatır. Ve onları affeder. Fakat müfti Efendi, sultana teşekkürden sonra “ Osman oğullarının âdeti odur ki, cefadan sonra vefayı ihsan ederler. Tekrar hizmetlerinde tenbellik etmemek şartıyla vazifelerinde bırakır.(2012. 22 Ocak f.t.)
KİTABLARA HÜRMET
Ragıp Paşa, bir gün ansızın kütüphanesine gider. Süpürülmemiş, kitapları toz içinde görünce vazifeli memura “ Aferin Efendi! Doğrusu dünyada senin gibi emniyetli adam görmedim. Emanete hiç el sürmemişsin, sürmüyorsun” demiş.(2012 22 Ocak f.t.)
ALLAH DOSTU
Allah dostlarından bir zat ilimtaleb ederken kitabının üzerine hokkasını yani mürekkep kutusunu koyar. İbadetinden zevk alamaz(Rivayete göre).
İSLAM MABEDİNE HÜRMET
Sırrı Sakati hazretleri, bir gece namaz kılmış, namazdan sonra mıhraba ayaklarımı uzatmıştım. Gaibden bir ses “ hükümdarlarla böyle oturuyormusun” diye bir ses geldi. Bende izzetin ve celalin hakkı içün bir daha asla ayaklarımı uzatmam dedim” buyuruyor.(Devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.