1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Yaz aylarında artan gıda zehirlenmelerine dikkat!
Yaz aylarında artan gıda zehirlenmelerine dikkat!

Yaz aylarında artan gıda zehirlenmelerine dikkat!

Askeriyelerdeki ve okullardaki gıda zehirlenmelerine yönelik Gıda Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Hulusi Ada,“Tüketim sürekli artıyor fakat güvenli gıda üretilemiyor maalesef.Bu konuda devletin çok ciddi adımlar atması gerekiyor"dedi.

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Hulusi Ada sıkça gündemde olan gıda zehirlenmeleri hakkında açıklama yaparak, denetimlerin yetersiz olduğunu söyledi. Gıda zehirlenmelerinin her geçen gün arttığını vurgulayan Ada, bunun sebebinin kontrolsüzlük ve denetimsizlik olduğunu ifade etti. Ada, “Gıda zehirlenmelerinin ana sebeplerinden biri çalışanların hijyenik çalışmaması, temiz olmaması, eğitimsiz olmasıdır. Çalışanlar tuvaletten çıkınca ellerini yıkamadan mutfağa giriyor ve oradaki mikropları üretime taşıyarak gıda zehirlenmelerine neden oluyor.  İkincisi kalitesiz yani bozuk ham maddelerden yemek yapmak. Maliyeti düşürmek için ucuz, ömrünü tamamlamış atıyorum bozuk pirinç, bozuk et, raf ömrü dolmuş tavuk kullanılabilir. İşletmenin hijyenik, temiz olmaması yani üretim yeri mutfağın temiz olması gerekiyor bunları sağlayamazsanız eğer gıda zehirlenmeleri kaçınılmaz olur.” şeklinde konuştu.

GIDA MÜHENDİSİ İSTİHDAMI ARTTIRILMALI

Hulusi Ada, yemekhanelerde gıda mühendislerinin çalışmasının önemine dikkat çekerek, kamuda gıda mühendisi istihdamının arttırılması gerektiğinin altını çizdi. Gıda mühendislerinin 4 sene boyunca tüm gıdaların eğitimini aldığını ama yeterli atama olmadığı için gıda alanında çalışamadığını kaydeden Ada, “Gıda Mühendisleri olarak sürekli gündeme getiriyoruz. Fakat bununla ilgili çalışmalar hala yeterli değil. En son kamuya alım açıklandı. Ziraat mühendisi, veteriner, gıda mühendisi alımları var diye. 800 civarında veteriner alınırken 328 de gıda mühendisi kamuya alınacağı söylendi. Bu yetersiz çünkü Türkiye’de binlerce gıda işletmesi var. Bunların kontrolünü sağlamak çok zor şu anki ekiplerle.  Gıda mühendisleri, gelen ham maddeler kontrol edip uygunsa üretime sokarlar. Uygun değilse iade edilmesi konusunda yönetimi bilgilendirirler. Artı üretimde hijyeni sağlarlar, personel hijyeni verirler.  Ama yeterli atama olmadığı için gıda mühendisleri gıda alanında çok fazla çalışamıyorlar. Özel sektörde çok zorlanmadığı için gıda mühendisi çok çalışmıyor, çalışmayınca da gıda zehirlenmeleri ortaya çıkıyor.” ifadelerini kullandı.

YAZIN ARTAN GIDA ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT EDİLMELİ

 Gıda güvenliğinin yeterince sağlanmadığını söyleyen Ada, bunun sağlanması için öncelikle eğitimlerin arttırılmasının ve denetimlerin daha sıkı yapılmasının gerektiğini dile getirdi. Cezalarında daha ağır olmasının belirten Ada, yaptırımların şiddetli olmadığı taktirde firmaların cezaları göze alabildiğini kaydetti.  Hulusi Ada son olarak yazın artan gıda zehirlenmeleri hakkında Konyalı vatandaşları uyardı. Tüketicilerin, etiketi, markası, üretici firması üzerinde yazan ambalajlı ürünleri tercih etmeleri gerektiğini ifade eden Ada, “Öncelikle tüketiciler ambalajlı ürünleri tercih etmeli, açıkta ürün alınmamalı. Süt ve et ürünlerini 4 derecenin altında muhafaza edilmesi çok önemli. Sıcaklık 10 derecenin üzerine çıktığı zaman bu ürünler bozulur ve gıda zehirlenmelerine sebep olur. Konserve ürünlerde açıldıktan sonra kesinlikle 2 gün içerisinde tüketmeliler. Açmadığınızda steril olduğu için 3 yıl dayanır fakat onda da bazen şişmiş oluyor. Bu tür ürünler tüketilmemeli o şişmenin sebebi içinde mikrobiyal gelişme olduğunu, o ürünün bozuk olduğunu gösterir. Adana’da  ölenler oldu konserveden. Hijyenik olmayan şartlarda evde bilinçsiz bir şekilde konserve yapıldığı için. O yüzden gıda günümüzde çok çok önemli. Tüketim artıyor sürekli fakat yeterli güvenli gıda üretilemiyor maalesef. Bu konuda devletin çok ciddi atılımlar yapması gerekiyor.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.