1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. YAZ- BOZ BOZ-YAZ
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

YAZ- BOZ BOZ-YAZ

A+A-

Eskiler çok iyi hatırlar.

Zamanın Milli Eğitim Bakanı   “Şu okullar olmasa Milli eğitimi çok iyi idare ederim” demiş.

Osmanlının son dönemlerinde bozulan eğitim sistemi bir türlü rayına oturtulamadı. Her gelen hükümet ve değişen bakan, yeni sistem getirdi. Genel Müdürler ve müsteşarlar sisteme bir parmak attılar.

Tabi ki, olan çocuklarımıza, eğitim sistemine ve Türkiye’ye olmaktadır.

Değişen kurallar,değişen sistemi çoğu zaman bırakınız öğrencileri, öğretmenler, okul yöneticileri bile anlamadan yeni sistem geldi.

Aynı hükümetin içinde yaklaşık 16-17 yıldır kaç bakan değişti sayısı belli değil.

Yine bu sisteme en büyük darbeyi 4+4+4 sistemi diye ucube bir sistem getirilerek vuruldu. Bu sistemle yetişen çocukların bir çoğu matematikte dört işlemi öğrenmeden, hatta Türkiye’nin  başkentinin neresi olduğunu bilmeden,  5-6 yılın sonunda bir dilekçe yazmasını bilmeden mezun olmaktadır.  Atatürk zamanında  harf inkılabı ile  geçmişle  günümüz arasındaki köprüler yıkılmıştı. Buna   bu harf inkılabına  karşı olanlardanım. Ancak Matematik’te sözde modern matematiğe geçmekle de baba çocuğuna matematikte yardım olmakta zorlanmaktadır. Eğitimin dünü ile bugünü arasında köprüler yıkıldı. Dün tabiat bilgisinde karıncanın kurbağanın sindirim sistemi çocuklara öğretilirken, kendi eğitim sisteminin nasıl olduğunu bilmeyen nesiller yetişti.

Yine geçmişte öğretmen okulları vardı. Bu okuldan mezun olanlar öğretmen olarak göreve başlardı. Bizim dönemimizde sanat enstitüleri vardı.  Buradan mezun olanlar  iş- sanat öğrenebiliyordu. Şimdi bu okulların adına sözde teknik liseler açıldı. Ne yaptıkları belli değil. Yine bazılarının karşı çıkmalarına rağmen  köy enstitüleri vardı. Buradan mezun olanlar köylere öğretmen olarak atanıyor, bu kimseler köylerin her konuda aydınlanmasına, bu kişiler adeta danışman gibi çalışırlardı. Şimdi bunlar yok oldu.

Sokaklar sözde diplomalı işsizlerle doludur. Ondan sonra da işsizlik artıyor ağlaması, yaygarası yapıyoruz.

Lise’den mezun olanlar bile  matematikte dört işlemi yapamazken, Türkiye’nin hangi kıtada, kaç coğrafi bölgeden oluştuğunu bilmeyen çok kişiler üniversite sınavlarında  çuvallamaktadırlar. Bizim dönemimizde ilkokuldan mezun olanların pek çoğu bugünkü liseden mezun olanların bilgi konusunda ağzını yırtardı.

Adı Milli Eğitim olan bakanlığın, Milli olmaktan çok, siyasi Milli eğitim haline getirilmesi  bugünün değil, yakın geçmişin bir hatasıdır.

Şimdi eğitim sistemi ile yeniden oynanmakta ve adeta yaz-boz tahtasına yeni bir yaz boz  ilave edilme hazırlığı var. İnşallah bu sistemle gider. Hiç değilse bir beş-on sene sistem oturur.

İşin içinde olanlar bilmektedir. Şu anda ilk ve orta öğretimde sınıfta kalma yok. Çocuk yeter ki, okulda devamsızlık yapmasın.

Yeniden sınıf tekrarı gelmekte ve uygulama  tabi ki, bu sistemi getirecek kişinin ömrü olursa sanki eski sisteme geçilecek. Uygulama gelecek yıldan itibaren başlatılacaktır.

Yeni uygulanacak veya eskiye dönüş sistemi ile  öğrenci liselerde ve ilköğretimde bir dersten yıl sonunda ortalama  50, yada ilk dönemde 50’nin altında ise ikinci dönemde o ders ortalaması 70 olması gerekiyor.

Yeni sistemin daha doğru olacağını, ders kitaplarının ve müfredatının da değişeceği Milli Eğitim Bakanı  Ziya Selçuk açıkladı. Öğrencinin ve eğitimin lehine iyi şeyler bekleniyor.

Burada bir paragraf da  Tarım bakanı Bekir Pakdemirli için bir şeyler yazmam gerekir. Bakan Pakdemir’li’den de çok şey bekleniyordu. Babası  Ekrem Pakdemirli’nin çocuğuna  yaptığı ve söylediği şeyler uymuyor. Tarımdan bir haber bakanın, Türkiye’nin tarımına göz atmasını diliyorum. Çünkü Türkiye’de tarım bitmek üzeredir.Bir köylü çocuğu olarak bunu ben net olarak görmekteyim.

88888nnnn.jpg

Yusuf Kaplan/Yeni Şafak

Bu yazı toplam 587 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.