1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. YAZ KUR’AN KURSLARI O KADAR ÖNEMLİ Kİ! -II
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

YAZ KUR’AN KURSLARI O KADAR ÖNEMLİ Kİ! -II

A+A-

O kurslarda öğrenim görürken yıllarca zihinlerimize dayakla öğrenim kazınmamış mıydı? İşte bu algıyla işin en kolay olanına yana dayağa yönelen hocaların elinden bugünkü gibi maddeye odaklı, yarı tembel, kolay kazanma tasasında, uykuyu hayatının merkezine koymuş, bol ama boş konuşan, duydukları lafları şahsen haksız olsa dahi hazmedemeyen bir nesilcik ortaya çıktı. 
Cümlemize hayırlı olsun!..
Kurslarda özene bezene hazırlanmış, meşe, çam, kavak, söğüt gibi ağaçların dallarından terbiye malzemeleri meyvesini nihayet yıllar sonra verdi. 
Şimdi ki nesil karnı tok olsa da aç…
Cebi para dolu olsa da meteliksiz…
Son model araçlara binse de gözü daha üst modellerde…
Kısacası hayatının her anı dünyaya aç, mala aç, lükse aç, aşka aç, binlerce liralık cep telefonlarına aç, evli ama başka kadınlara aç, hayata aç, aç, aç, aç…
Maneviyat açlığı da üstüne binince işte o anda risk başlıyor ve hayatını hep başkalarını ezmeye, hayasızlığa, arsızlığa, şehvetperestliğe, saygısızlığa yönlendiriyor. 
Bu da küçük noktayken belli etmiyor, ama iş büyüdüğünde ve zamana yayıldığında karşınıza bambaşka bir kişiliği koyuyor. 
Hani o yediğimiz dayaklar yerine daha çok beynimize yerleştirilen gerçek ahlaki yapılanma olsaydı bugün daha farklı noktada olabilirdik belki de...
O dayaklar, çocukları disiplinize ediyor, denilerek avutulduk, sohbetlerimize konu ettik. Beyinlerimize dayakla öğrenilebilir olgusu yerleştirildi.
Birde üstüne o zaman veliler dahi okul yönetiminin yanında yer alırdı. “Uslu dursaydı da dayak yemeseydi” yahut ta “Geç kalmasaydı da dayak yemeseydi” gözüyle değerlendirilirdi. Şimdi olduğu gibi çocukların ufak bir fiske de hocasını şikayet etmesi ihtimal dahilinde dahi gözükmezdi.
Yani ailesiyle, devletiyle, eğitim sistemiyle hep bir elden yapımızı bozduk. Yanlış metod kurbanı olduk. Bugünkü bomboş neslin oluşumunda herkes payına düşeni lütfen alsın. 
Her neyse yıllar geldi, geçti ve gidiyor. 
Şu an yazımın başında değindiğim eskisi kadar olmasa da dayaklı eğitim ya da terbiye metodunda ki hatalar üzerinde durulması ve islama yeni neferlerin nasıl kazandırılacağı gerçeğine odaklanılması lazım. Bu iş, mevcut hükümetin yığınla cami yaptığı gibi lafazanlıklarla düzelmez, düzelmeyecek. Ruhlarımıza cami inşa etmedikçe bir netice çıkmaz. Binaya verilen değer kadar eğitim ordusuna da hakettiği değer sağlanmadıkça tüm ülkeyi camilerle baştanbaşa donatsanız da düzelme olmaz. Şu an yaşanan sorunların temelinde eğitim sistemimizin yanlışlığı yatmıyor mu? 
Her yere modern hapishaneler yapmak ne kadar övünülecek bir şey değilse, bugünün şartlarında bol ibadethaneler de yapmak ta övünülecek bir şey değildir.
Unutmayın! Önce; İman ve İnsan… 
Bizim kör noktamız bu aslında…
İnsana hiç bakmadık. 
İnsana Ahseni Takvim olarak değil de Esfele Safilin olarak bakmamızın yansımaları bugünkü durumu doğurdu. 
Halbuki dosdoğru bir eğitimle iman eden, ameli salih işlemeyi hayatına şiar edinen gençler vücuda getirebilseydik, bugünkü neslimiz daha farklı noktada olabilirdi?
Böyle olmadığı için hüsran içinde yüzen bir nesil ve yapılanma ortaya çıktı. Hatasıyla yüzleşemeyen, hep doğru olduğu masalıyla avunan ve hayatının bir anında bir kez dahi Kur’an yapraklarını çevirme zahmetinde bulunup ta en büyük otoritenin emir ve yasaklarını ilk kaynağından okuma cühdü göstermeyen bu nesilden ne beklerdiniz ki?
Bir soru daha sormak istiyorum: En son ne zaman açıp bir sayfa Kur’an-ı Kerim okudunuz?
Hep birlikte ortaya koyduğumuz nesillerimize ilişkin çabamız bugün ortada…
Neresinden düzeltebilecekseniz, kolları sıvayın…
Ama unutmayın, kendinizi düzeltmedikçe o nesiller düzelmez. 
Kendi kendinizi terbiye etmeye var mısınız?
Haydi gelin bir soru daha soralım nefsimize!
Mevcut yapımızla Allah’ın rızasını kazanabileceğimize inanıyor musunuz?
Eğer cevabınız evetse, hiç korkmayın, dümdüz yürümeye devam edin.
Hep siz olarak hitap almamı üzerinize alınmayın. Bu soruları kendime de soruyorum. Ama ben işin içinden çıkamıyorum. 
Bugün hesaba çekilsek sınavı kazanıp kazanmayacağımız muallak!

Bu yazı toplam 1192 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.