1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Yazık Çok Yazık Bu Halimize
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Yazık Çok Yazık Bu Halimize

A+A-

Müslümanlar son 200 yıldır Hristiyanların Orta Çağ boyunca yaşadıkları durumları yaşıyor. Orta Çağ boyunca Avrupa, daha doğrusu Hristiyanlar birbirlerini yerler, zayıf düşen zulme uğrayan Osmanlıya başvurur O’da gereğini yapardı. Alman devleti tarafından hapse atılan Fransa kralı Fransuva’yı kurtarmak için annesi kanuniye, yine zulme uğrayan Mora halkı Fatihe yardım için başvurmuşlardı. Macar Milliyetçileri, İsveç Kralı Demirbaş Şarl bu kervana katılan yüzlerce kişi ve devletten sadece bir kaçı. Gün soldu devran döndü haktan, adaletten ayrılan, çalışma yerine tembelliği, sadelik yerine lüksü, adalet yerine zulmü, birlik yerine ayrılığı, cihad yerine korkaklığı alan ümmet, miskinleşti, tembelleşti, korkaklaştı… Bütün bunların sonucunda da köle bir ruha sahip oldu. Zillet ondan ayrılmaz bir parça haline dönüştü. 
Dün Irak’da olanlar, dün Afganistan’da olanlar bu gün Suriye’de oluyor. Zalim bir yönetim, diktatör ve katil bir yönetici, pısırık, mazlum, korkutulmuş bir halk. Sonuç: Kan, göz yaşı, iç savaş, ölen binlerce genç, yaşlı ihtiyar ve tamamen masum çocuklar. Daha açmadan solan goncalar misali sağa sola savrulan vücutları ile bir hazan bahçesine dönen koskoca bir ülke. Bu zulme, bu yangına, bu perişanlığa bir damla su bile serpemeyen bir İslam Dünyası. Kendi evindeki yangını söndüremeyen bu nedenle baş düşmanlarından yardım dileyen zayıf beceriksiz aile reisleri gibi bu günün Müslüman yöneticileri. İslam ülkeleri, celladından yardım uman mahkumlar misali ABD den, AB den medet umuyor. İşin garibi bu durumu son yıllarda sıkça yaşadık sonuç hüsran olmuştu. En son örnek Irak… Saddam zalimine karşı ABD den yadım alan Irak Halkı bu gün :”Neredesin ey Saddam!” diye haykırıyor. Çünkü bu günler, yani Irak’ın ABD tarafından kurtarıldığı! demler, Saddam dönemini mumla aratıyor.
Ve şimdi Suriye, o da aynı akıbete doğru hızla ilerliyor. Dış müdahale olmadan yerli zalim, katil durmuyor, durdurulamıyor. İslam ülkeleri, ölen çocuklar, yıkılan evler, yakılan camiler, yapılan zulümlere karşı kör ve sağır, hatta bazısı bu yangına benzin dökmekle meşgul. Gelecek yardım! Suriye halkı için çare mi olacak yoksa Irak Halkı gibi Suriye halkı da daha sonra Esedi aramaya mı başlayacak?
Kısaca İslam Dünyası için utanç verici günler bu günler. Zillet elbisemiz, düzensizlik gölgemiz, ayrılık soyadımız, fitne huyumuz, ahlaksızlık kanımız olmuş. Allah, son hak dinin mensupları olan bizleri, haktan adaletten ayırmasın. Güya dünyaya nizam verecek olan Müslümanlar bu gün perüperişan bir durumdalar. Allahü teala buyurur :” Siz, insanlar için çıkarılmış hayırlı bir ümmetsiniz; maruf (iyi ve İslam'a uygun) olanı emreder, münker olandan sakındırır ve Allah'a iman edersiniz…” Allahü Teala biz Müslümanlardan, “insanlık için çıkarılmış hayırlı bir ümmet” diye bahsederken bu günkü halimiz neyin göstergesi? Bu zillet, bu zebuniyet Müslümanların İslam Ahlakına dönmesine kadar devam edecek, aksi halde bu aşağılık vaziyet çok uzun sürecek gibi.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.