1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Yazık Oluyor Hırsızlara
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Yazık Oluyor Hırsızlara

A+A-

Son yıllarda artış gösteren hırsızlık vakalarını derinden düşününce hırsızların kıyamette vekillerden(kanun yapıcılarından) ve toplumdan hesap soracağı düşüncesi yerleşti zihnime.
Fıtrata uygun olmayan her şey eninde sonunda duvara toslar. İster sosyal, ister siyasi, ister, ferdi, ister içtimai ister ekonomik olsun fıtrata uygun olmayan her şey fertlerin ve cemiyetlerin başına bela olur.
Ekonomide, iletişimde birçok şeyin iyiye gittiği ülkemizde toplum hayatımız maalesef su kaynatıyor. Aile bağlarındaki gevşeme, israf, fertler arası güvenin azalması, tembellik, özverisizlik bu olumsuz gidişatın baş örnekleri. Bu konuda toplumu en fazla rahatsız eden, hayata, insanlara ve devlete güveni azaltan en olumsuz gelişme ise Hırsızlığın artması hadisesi.
Ben bu olumsuz gelişmenin sadece bizim mahallede var olduğunu zannediyordum, meğerse bu mesele sadece Meramın, sadece Konya’nın değil tüm Türkiye’nin meselesi haline gelmiş. Başka şehirlerdeki arkadaşlarla konuştuğumda, haberleri bu gözle dinlediğimde aynı sıkıntıların, aynı dertlerin tüm ülkeyi sardığını anladım.
Geçen gün bir sohbet esnasında bana anlatılan birkaç vakayı hayretle dinledim. Bir arkadaş anlatıyor; “ Ev taşıyorduk. Gündüz vakti idi. Biz eşyaları almak için yukarı çıktığımızda hırsız, kamyonun kasasına çıkmış birkaç paketi almış ileriye gidip saklamış, geri dönmüş. Biz ikinci kez yukarı çıkınca tekrar kamyona tırmanmış. Bu arada kendisini gören dükkâncıyı da küfürlerle tehdit etmiş…”
Bir başkası anlattı; “Komşunun İki katlı evi var. Aşağıdaki eve yeni gelin aldı. Düğünden 15- 20 gün sonra aile yukarı evde otururken hırsız gelinin evine giriyor bilezikleri istiyor vermeyince gelini fena şekilde dövüyor. Bağrışları duyup aşağıya koşan ev sahipleri duvardan atlayıp giden birini görüyorlar.”
Öbür arkadaşın anlattığı pervasızlığın ne dereceye yükseldiğini gözler önüne seriyor.”Sabah namazı vakti komşunun kapısının bir hırsız tarafından açılmaya çalışıldığını fark eden ve pencereden dışarı bakan bir teyze ;”Ne yapıyorsun sen orada? “ diye sorunca hırsız pişkin ve pervasız bir şekilde cevap vermiş ve işine devam etmiş; “Kapat pencereyi otur köşene. Bak senden başka kimse var mı ortalıkta”
Bu konudaki en ilginç haber geçen gün gazete sahifelerine yansıdı. Evi birkaç kez soyulan mağdur bir vatandaş, dayanamayıp evinin duvarına şu bez levhayı asmış:” Bu evde soyulacak bir şey kalmadı. Lütfen bu eve girip vakit kaybetmeyin ve polisi boş yere meşgul etmeyin.”
“Şikâyetçi olduğu için tehdit edilen mağdurlar, kamera kayıtlarında tespit edilmesine rağmen ceza almayan hırsızlar, çok küçük cezalarla paçayı yırtanlar, … “ Bütün bunlar hırsızları cesaretlendiriyor ve ; “Bileziğini almaya çalıştığı hamile kadını öldürdü. Yaşlı karı kocayı üç kuruş için hunharca katletti. Genç yaşında hırsızın kurbanı oldu…” gibi yüzlerce hadiseye sebep oluyor.
Sonuçta kim kaybediyor: Ülke, millet, hepimiz. Bence en çok kaybedenler ise hırsızlar. Niye? Hem bu dünyada toplum tarafından dışlanıyorlar, aşağılanıyorlar, normal bir hayat süremiyorlar; hem de öbür dünyada büyük azaba çarptırılacaklar da ondan. Acaba diyorum kıyamette hırsızlar, hırsızlık yaparken katil olanlar büyük cezayı (“ bir insanı haksız yere öldüren tüm insanlığı öldürmüş gibidir” Müslüman’ı haksız yere öldüren ebedi cehennemdedir”) görünce kendilerini şöyle savunmayacaklar mı? “Allah’ım! Evet, ben suçluyum. Ama adeta hırsızlığı teşvik eden yasaları çıkaranlar, yasayı uygulamada savsaklamada bulunanlar, korkaklıkları ile adeta bize suç zemini hazırlayan mağdurlar suçlu değil mi? Beni korkutan, beni caydıran kanunlar olsaydı, cemiyet en az bizim kadar cesur, namuslu insanlardan oluşsaydı ben belki de hırsız, katil olmayacaktım. ” derse ne yapacağız?
Gelin hep birlikte bu işe bir çare bulalım. Yazık olmasın! hırsızlara.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.