1. YAZARLAR

  2. E. Reha KORKMAZ

  3. Yazıklar Olsun
E. Reha KORKMAZ

E. Reha KORKMAZ

E. Reha KORKMAZ
Yazarın Tüm Yazıları >

Yazıklar Olsun

A+A-

Geçtiğimiz hafta basın için yine önemli bir gündem vardı. Berkin Elvan olayının savcısı Mehmet Selim Kiraz teröristlerce şehit edildi. İddialara göre Berkin Elvan olayının aydınlanması istenmediği için böyle bir terör eylemi yapıldı. Bazı yayın kuruluşları devletimizin savcısını şehit edenlere terörist bile diyemedi. Özellikle Doğan Yayın Grubu medyası kendilerinden beklenen yaklaşımı sergiledi. Beklide aldıkları yoğun tepkinin ardından Doğan Yayın İlkeleri Kurulu Başkan Yardımcısın Volkan Vural imzasıyla bir açıklama yaparak yayın organlarının ilkelerine nasıl ters düştüğünü halka anlatmaya çalıştılar. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“1. CNN TÜRK programcısı Mirgün Cabas'ın şehit Savcımız Mehmet Selim Kiraz'ın teröristler tarafından rehin alınması olayı ile ilgili olarak atmış olduğu tweet, Yayın ilkelerine aykırı görülmüştür.(madde 24). Aynı ilkeler çerçevesinde hatasını derhal düzeltmesi gerekmektedir.(Madde 30).
2. Hürriyet Gazetesinin manşetten verdiği terörü lanetleyen haberi, bu haberi verirken terör örgütünün propagandasına yer vermeyecek şekilde kullandığı fotoğraf Yayın İlkelerine uygun bir davranış olarak değerlendirilirken, gazetenin iç sayfasında terör örgütünün sembollerini gösteren bir fotoğrafın yayımlanması, benimsediğimiz ilkeler bakımından hatalı görülmüştür.
3. Posta gazetesinin, 1. sayfadan Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit oluşunu haber olarak verirken, terör örgütünün sembollerini gösterir bir fotoğraf kullanması, Yayın İlkeleri açısından yanlış olmuştur.
4. İlgili televizyon ve gazete yönetimlerine bu ikaz ve uyarılarımız yapılmakta olup, Kurulun yapılacak ilk toplantısında bu konular derinliğine ele alınacaktır.
5. Doğan Yayın İlkeleri Kurulu olarak, her türlü terörü kınar ve lanetlerken, Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz'a Allah'tan rahmet, yakınlarına, adalet camiamıza ve milletimize başsağlığı dileriz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”
Bırakın halkın ilkelerini, kendi ilkelerine dahi uymayan bir medya kuruluş zincirinin içine düştüğü durum gerçekten korkunç boyutlarda. Bu yayın gruplarının 28 şubat sürecinde ve gezi olaylarında da yayın ilkelerini BİRÇOK KEZ ihlal ettiklerine şahit olmadık mı? Hakaret et, rencide et sonra halka dön “-İdare et”. Yazıklar olsun…

SOYUNA İHANET EDENLER, İYİ OKUYUN

Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim, tebdili kıyafet yapmış, Kuşlar Çarşısı'nı geziyormuş. Avcılar avladıkları kuşları, tuzakçılar yakaladıkları maharetli, eğitimli, güzelim kuşları satıyorlar. Bir ara gözü kekliklere ilişir padişah'ın. Bir grup kekliğin üzerindeki varakta, "Tane işi satış fiyatı 1 altın" yazıyor. Hemen yanı başlarında asılı, adeta altın kafes içinde bir keklik daha var ki, fiyatı; 300 altın. Padişahın gözü 300 altınlık kekliğe takılır.
"Hayırdır" der satıcıya, "Bunun diğerlerinden ne farkı var ki, bunlar 1 altın, bu 300 altın?"
Satıcı, "Bu keklik özel eğitimli, çok güzel ötüyor, ötmesi bir yana bunun ötüşünü duyan ne kadar keklik varsa hepsi onun etrafına doluşuyor" diyor." Tabii bu arada avcılar da o etrafa doluşan keklikleri daha rahat avlıyorlar" diye ekliyor.
"Satın alıyorum" diyor Padişah, "Al sana 300 altın..."
Parayı veriyor; hemen oracıkta kekliğin kafasını kesiyor.
Adam şaşırıp, "Ne yaptınız, en maharetli kekliğin kafasını koparttınız,yazık değil mi" diye dövünürken; Padişah gürlüyor:
“Bu kendi soyuna ihanet eden bir kekliktir. Bunun akıbeti er veya geç ölümdür”
Kendi soyuna ihanet eden soysuzlar için ne kadar bir kıssa değil mi. Ne hikmetse bu kıssa bana 17 ve 25 aralık darbelerini anımsattı. Size de bir şeyler anımsattı mı?

“-AHLAKSIZ KILIÇDAROĞLU!”

Şehit savcı Mehmet Selim Kiraz'ın evine taziye ziyaretine giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başakşehir'de halkın sert tepkisiyle karşılaştı. Kılıçdaroğlu, taziyeyi kısa kesmek zorunda kaldı. Korumalar ve danışmanlarının uyarısı üzerine taziye evinden apar topar korumalar nezaretinde hızla kaçırıldı. Halkın partisi olduğu iddia edilen Cumhuriyet Halk Partisi'nin Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, halktan kaçırıldı. Üstelik yuhlanırken ve “Ahlaksız Kılıçdaroğlu” sloganları atılırken kaçırıldı. Savcımızı şehit eden bu teröristler ve bağlı bulundukları örgütler gezi olayının her aşamasında başrolde yer alıyordu. Kılıçdaroğlu ise bu gençlerin hepsinin alnından öpüyordu. Ne kadar tuhaf değil mi? Alnından öptüğünüz gençlerin yaptıklarına bakın.
Kılıçdaroğlu'nun, Savcımız Mehmet Selim Kiraz'ın şehit düşmesinin ardından yaptığı ilk açıklamada DHKP-C terör örgütü ve teröristlerle ilgili olarak tek laf etmemesi dikkatlerden kaçmadı. Yine her zaman gibi ince siyaset ve Başbakanımıza gönderme.
“-Bana 4 yıl verin ülkeyi uçurayım” şeklinde sokak ağzı ile konuşan bir siyasetçiden daha fazla ne beklenir ki?
 

Bu yazı toplam 236 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.