1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yem fiyatlarına müdahale şart
Yem fiyatlarına müdahale şart

Yem fiyatlarına müdahale şart

Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut, yem ve arpa fiyatlarına gelen yüzde 40’lık zam nedeniyle besicinin de, tüketicinin et fiyatından memnun olmadığını söyledi. Karabulut, et fiyatları ile ilgili ise etin geçen yılın aynı dönemine

A+A-

Ümit ÖZEL

Kırmızı et fiyatları ile ilgili paylaşımlarda bulunan Kırmızı Et Üreticileri Birliği Konya Şubesi Başkanı Nazif Karabulut, et fiyatlarında geçen yılın aynı dönemine göre geride olduklarını aktardı. Geçen yıl 25 liraya kesim yapıldığını hatırlatan Başkan Karabulut, son 20 güne kadar 22.5 lira olan et kesim fiyatının bugün 24 lira olduğunu söyledi. Fiyatların geçen yıl Ramazan Bayramı’ndan sonra devlet müdahalesiyle düşürüldüğünün altını çizen Karabulut, devletin yurt dışından canlı hayvan ithal ederek fiyatları düşürme politikasına gittiğini söyledi. Mevcut et kesim fiyatına göre üreticinin durumunu değerlendiren Başkan Karabulut, “Üretici artan maliyetler ve düşen et fiyatları karşısında zor günler geçirdi. Geçen yıla göre 3-4 lira bandında düşük kesimler yaptırdık. Burada üretim maliyetinin artıp, kesim fiyatının düştüğünü hesaba katarsak, üretici zarar etme noktasına geldi.”dedi.

İHTAL HAYVAN ÇÖZÜM DEĞİL

Et fiyatlarının çok yüksek olmasının da şuan ki şartlarda çok düşük olmasının da piyasaya zarar verdiğini ifade eden Başkan Karabulut, “Et fiyatları çok yükseldiği zaman tüketici et almakta zorlanıyor. Kesim fiyatları çok düştüğü zaman üretici kar edemiyor. Bunun orta yolunu bulmak yurt dışından hayvan ithal edip kesmek değil. Bunu çözmek dışardan et getirmeden orta yolu bulmak istiyorsak, arpa ve yem fiyatlarına çözüm üretmek zorundayız. Üreticinin maliyetini düşürürseniz zaten etin fiyatını otomatikman düşürmüş olursunuz. İthal hayvan getirmek sadece geçici çözüm olur. Nereye kadar hayvan ithal edip kesebilirsiniz?”diye konuştu.

YEM FİYATLARINA YÜZDE 40 ZAM

Üretim maliyetlerinin artmasında ve et fiyatlarının ani artışlar göstermesine neden olan etkenin yem ve arpa fiyatları olduğuna vurgu yapan Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut, yem ve arpa fiyatlarındaki yüzde 40’a varan zamma dikkat çekti. Fabrikasyon yemlerdeki fiyat artışının dolar kuruna bağlı açıklanabildiğini ifade eden Karabulut, “Fabrikasyon yemler yüzde 40 civarında zamlandı. Geçen yıl aynı dönemde 40-41 lira bandında olan yemi, bu yıl 50 liraya alıyoruz. Yem hammaddelerinin yurt dışından ithal ediliyor olması sebebiyle dolar kuru fiyatları yükseltti. Ancak bizim temel sorunlarımız arasında arpa fiyatları var. Geçen yıl 75 kuruşa alınan arpa bugün 95 kuruş, 1 lira oldu. Bu üreticinin belini büküyor. Buna ve yem fiyatlarına bir çözüm bulunursa et fiyatları hem üreticiyi hem de tüketiciyi memnun eder seviyeye gelecek.”ifadelerini kullandı.

 OFİSTE ARPA KALMADI

Arpa üretiminde sıkıntı yaşanmamasına rağmen Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nde arpa kalmamasının manidar olduğunu dile getiren Karabulut, “Besi hayvancılığında vazgeçilmezlerden biri arpadır. Arpa fiyatı yükselirse üretici zora girer, bu sebeple de et fiyatı yükselir. Nasıl oluyor da üretiminde sıkıntı çekilmeyen arpa, TMO’da tükeniyor. Yerli üreticilerimiz maalesef daha yüksek fiyattan satış yapabilmek için ürettiği arpayı piyasaya sürmüyor. Şimdi fiyatlar yükselince yavaş yavaş satmaya başlıyorlar. Burada yapılması gereken, nasıl et fiyatı yükselince ilgili yerler hayvan ithal ediyor, TMO’da arpa ithal etmeli. İthalden sonra piyasaya daha uygun fiyata sürülecek ürünler fiyatları düşüreceğinden, yerli üretici stokladığı mahsulü çıkaracak ve fiyat düşecektir. Yeni sezon yerli arpanın sezon başlangıcına daha 40 gün olduğunu düşünürsek, arpa fiyatına gerçekten müdahale edilmesi gerekiyor. TMO’da arpa yok dışarda satan 1 liradan aşağı satmıyor. Besideki hayvanlar 40 gün ne yiyecek. Buna acilen çözüm bulunmalı.”ifadelerine yer verdi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.