1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Yemediklerinin Parasını İsteyin
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Yemediklerinin Parasını İsteyin

A+A-

Son yıllarda Türkiye toplumunun önemli bir bölümü ekonomik iyileşmenin bir neticesi olarak uçakla seyahat etmeye, yıldızlı otellerde tatil yapmaya başladı. Hem iç turizm de hem de dış Turizm( ki toplumun önemli bir bölümü umre hac seyahatleri nedeni ile uçağa binmeye Mekke ve Medine de yıldızlı otellerde konaklamaya başladı. Ben denizde bu kervana katılanlardanım.  Bir zamanlar hayallini bile kuramadığım uçakla seyahat etmeyi veya içine girmeyi hem madden hem manen hayal etmediğim otellerde konaklamayı yapanlardanım. Tabi şunu hemen belirteyim bendeniz bu otellere bazı toplantılar için gidiyorum. Yoksa tatil yapmak amacı ile gitmiyorum. Bu amaçla kötü bir şey de demek istemiyorum. Böyle tatil anlayışı benim hem kültürel kodlarıma zıt olduğu için hem de daha çok yayla ve tarih turizmini sevdiğim için otel turizmi beni çok açmıyor.    Buna rağmen öyle veya böyle bazı nedenlerle 4-5 kez yıldızlı otellerde konakladım. Tabi imkânlar güzel, her şey temiz, hizmetler harika, çalışanlar becerikli…

 

Ben bu yazımda hem dinimize, hem kültürümüze, hem evrensel ahlaka zıt bir durumu dile getirmek istiyorum. O da şu: gerek yıldızlı otellerde her gün, gerekse değişik lokantalarda bazı günler uygulanan açık büfe uygulamasındaki israf. Şu anda dünyada yaşayan sekiz milyar insanın önemli bir kısmının açlıkla boğuştuğunu hepimiz biliyoruz. Ülkemizde bile fakir insanların doyasıya yemek yiyemediği gerçeği de aşikar. Bu gerçekleri bile bile açık büfe yemeklerinde birçok vatandaşımız, kardeşimiz yiyemeyeceği kadar yemeği, ekmeği, salatayı, tatlıyı… Masasına yığıyor. Bunların önemli bir kısmını yemeden kalkıyor. Masada kalanlar hop çöpe. İnanın yenilen kadarı çöpe gidiyor.

 

Konakladığım birkaç otel yetkilisi ile bu durumu konuştuğum da gördüm ki durum pek vahim çok acı. Bu duruma bir çarede üretemiyorlar. Dedikleri şu, “Hocam misafirlerimize  onlarca çeşit yiyecek, içecek, kahvaltılık seçeneği sunuyoruz. İstediğiniz kadar yiyin, istediğiniz kadar için diyoruz. Lakin sizin de gözlemlediğiniz gibi misafirlerimizin/müşterilerimizin  önemli bir  kesimi  yiyemeyeceği kadar yiyeceği, içemeyeceği kadar içeceği masaya götürüyor, sonra bunların bir çoğunu yemeden kalkıp gidiyor.  Artıkların akıbetini hepimiz biliyoruz..."  Bu nimetler de aslında herkesin hakkı var. Keşke bir çare olsa da hem dinimize, hem sıhhatimize, hem evrensel ahlaka zıt bu durumdan kurtulsak.

 

Bizler Mümin insanlarız. Bizim dinimiz son din. Ve her şeyin sahibi olan gücüne ilmine  kudretine sınır olmayan bir Allaha inanıyoruz. Allah’ımız son gönderdiği kitap olan Kuranında buyurmuş “Yiyiniz içiniz; fakat israf etmeyiniz! Çünkü Allâhisrâf edenleri sevmez.” (A'râf Suresi 7/31) Konu ile ilgili Peygamberimizin hadislerini, sahabe efendilerimizin, din önderlerimizin binlerce sözü olduğunu hepimiz biliyoruz. Tüm bunlar eğer çare olmuyorsa otel (ve açık büfe uygulaması yapan lokanta) sahipleri şöyle bir uygulamaya gitse nasıl olur? Açık büfe alanına girilen yere şöyle bir yazı yazsalar," değerli müşterilerimiz. İstediğiniz kadar yiyin, istediğiniz kadar için. Önemli değil. Bu hakkınız. Lakin yemediklerinizi tespit edip onların parasını sizden alacağız…” 

 

Bence böyle bir uygulama yapılabilse bu israfın önüne geçilir. Böylece hem ülkemiz ekonomisine, hem otellerin bütçelerine önemli bir katkı sağlanır, hem de israf günahının ortaya çıkardığı bereketsizliğe çare bulunmuş olur. Otel sahipleri inşallah bu yazıyı okur  inşallah uygularlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.