1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Yeni Anayasa !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Anayasa !..

A+A-

Geçen dönem seçimlerinde ve sonrasında AK parti’nin en önemli hedeflerinden birisi de yeni bir anayasa hazırlamaktı. Buna sözde diğer partilerde “evet” dedi.
Anaya hazırlama komisyonu ise kurulduğu günden bu yana çalışmalarını sürdürdü ama, ortaya koskocaman bir hiç çıktı. Ya da “Dağ Fare doğurdu”
Gelinen nokta, çıkan sonuç kimin günahı, kim kimi suçlar bunları zaten görüyoruz. Ancak yeni anayasa artık başka bahara, başka çalışma grubuna kaldı. Bakalım gerek AK parti, gerekse diğer partiler bu noktada nasıl bir manevra yapacak, birlikte izleyeceğiz.
Geçtiğimiz hafta sonunda Anayasa Başkanı Haşim Kılıç Konya’da bir dizi ziyaretlerde bulundu ve konuşmalar yaptı. Haşim Kılıç’ın Anayasa çalışmaları ile yaptığı eleştiri yenir- içilir cinsten değildi ama, gerçeği söylüyordu.
Bundan elbette bir kısım insanlar ise rahatsızlık duyacaktır.
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç bu noktada hem iktidarı, hem muhalefeti eleştirdi. 1982 anayasasını yapan Konsey Başkanı ve daha sonra Cumhurbaşkanı olan Kenan Evren’i de açıktan açığa yerden yere vurdu.
Ne diyordu Haşim Kılıç :
“ Anayasa komisyonu sözde antlaştıkları 61 yeni anayasa maddelerine bakınız. Bunların antlaştıkları maddeleri Kenan Evren’de yeni anayasa yapsa aynısını yazardı.” O zaman bunca zamandır yapılan sözde çalışma neyin nesi?
Şimdi yeni Anayasa’nın nesi eleştiriliyor?
“Askeri vesayet Anayasası”
Peki tamam.
Bu anayasa’da en çok eleştiri alan maddeler, konular ne ?
Seçim sistemi, baraj
Yeni Anayasa’da partiler kanunu değişmiyor veya sözde değişiklikler yapılacak. Bunda partiler ve özellikle AK parti hayır diyor.
Bir Başka konu ise Seçim sistemi barajı. Buna da özellikle AK parti “Hayır “ diyor ve yüzde 10 barajından yana olduğunu belirtiyor.
Diğer maddeler mi?
Onlarda şu anda flüğ.
Osmanlı’nın son döneminden bu güne Türkiye tam 1921- 1924- 1961 ve 1982 Anayasaları yapmış ve bu anayasaları yürürlükten kaldırmıştır.Sözde Yeni bir anayasa yapım sürecine giren Türkiye’nin 1982 Anayasası 7 Kasım itibariyle 30'uncu yılına girdi. Anayasa 30 yıl içerisinde 17 defa değişikliğe uğradı ve değişen bölümler nerede ise asıl bölümü geçti. Bir mamalı bohça haline geldi. Bunu tüm partiler anlaması lazım..
22 Temmuz 2007 Genel seçimlerinde Başbakan Erdoğan halka sivil bir anayasa sözü vermişti. Ama ne var ki seçim sonucu açıklanıp AK Parti’nin yeniden iktidar olduğu ilk dakikalardan itibaren tartışmalar başladı. Gündemi bir anda “sivil bir anayasa nasıl olmalı?” sorusu kapladı. Başta CHP olmak üzere Ergenekon’un sivil kanadı karşı atağa geçti. Tüm tartışmalar başörtüsü sorununa indirgendi. “AK Parti başörtüsü yasağı kaldırmak için anayasayı değiştirmek istiyor” denilmek sureti ile ortam bir anda gerginleştirildi. Başbakan Erdoğan’ın İspanya’da yaptığı bir konuşma sonrası MHP’nde katkılarıyla! bu sorun çözülecek denilerek yasa değişikliğine gidildi. Yasak çözümlenemediği gibi bu süreçteki karışıklıktan istifadeyle de sivil bir anayasa çalışmaları o dönem rafa kaldırıldı. Hemen ardından da AKP’ye kapatma davası açıldı. Gerekçelerden biride AKP’in başörtüsü ile ilgili yasa değişikliği yapmasıydı ki bu değişiklikte MHP’in imzası da vardı. Ardından zaman zaman konunun yeniden gündeme gelmesi ve yapılan bazı ufak değişiklerle ile birlikte 2010 yılında anayasa değişikliği referandumu yapıldı. Türkiye'de anayasada yapılan birtakım değişikliklerin 12 Eylül 2010 tarihinde halk oylamasına sunuldu. 26 maddelik bir değişikliği içeren paket, TBMM tarafından kabul edildikten sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından referanduma sunuldu. Referandum sonucunda %57.88 evet ve %42.12 hayır oyu çıkarak anayasa değişiklikleri kabul edildi.
Son olarak Haziran 2009'da Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun çağrısıyla çalışmalarına başlayan öğretim üyeleri ve avukatlardan oluşan "Uzmanlar Kurulu", Özgürlükçü - Eşitlikçi - Demokratik ve Sosyal Bir Anayasa İçin Temel İlkeler adlı bir rapor ortaya koydu.
Ülkemizde sivil bir anayasaya geçiş çalışmaları bir takım engellemelere rağmen halen devamken gemi karaya oturdu. Bakalım bu gemiyi tekrar kim yüzdürecek ama, öncelikle belirtmek gerekir ki, AK parti hükümeti bu çalışmaya yeniden yön vermeli ve muhalefetle asgari müşterekte antlaşıp, ülke bu anayasasızlıktan kurtarılmalıdır.

 

Bu yazı toplam 305 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.