1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Yeni Anayasa Ama!..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Anayasa Ama!..

A+A-
Başta Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan olmak üzere Ak parti ve yakın çevresi yeni bir anayasa istemektedir. Bu yeni anayasa sözü bir süredir iktidar ve Erdoğan tarafından dillendirilirken, bazı zamanlar alevi sönerken, bazı zamanlarda da kor ateşi gibi parlıyor.
Bakalım bu süreç nerede yeniden başlayacak, nasıl sonuçlanacak?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yeni anayasa ve başkanlık sistemi ile yatıp kalkmaktadır ama, AK Parti tarafından istenilen yeni anayasa ve başkanlık sistemi, CHP, MHP ve HDP tarafından kabul görmüyor.AK Parti;fırsatını bulabilse, yani TBMM’de 330 milletvekili sayısına ulaşabilse, hemen referanduma gidecek ama şu anda gidemiyor.Tabi ki, meclis dışındaki siyasi kuruluşları ve belki ve güçlü bazı kesimleri de hesaplamak gerekir.Bunun nedeni henüz 330 milletvekili yok. Bu rakamı  bulmak için  kendisine zaman zaman destek sözü veren MHP ama, henüz MHP de sural durulmuyor. Sonra Anayasa destek sözünde kendilerinin beklentileri farklı ve kırmızı çizgileri var.

Bütün bunlardan başka AK parti kendisine en az 15 vekil dışarıdan bulmalıdır. Olur mu, olmaz mı  bilmiyorum ama, burası Türkiye…
Bu tabloya;
Yani, muhalefet partilerinin şimdilik onay vermediği bu iki konuya bir de şu açıdan bakalım.

Eğer olur da;
Bir şekilde, gerek yeni anayasa, gerekse başkanlık sistemi, referanduma giderse, sonucu seçmen belirleyecek. İşte sen o zaman seyreyle meydanları.  Bir tarafta “İsteruz” diğer tarafta ise “İstemezuk” naraları atılacak .Mesela;Belki de, başkanlık sistemine “hayır” diyecek.Ya da;Yeni anayasa’ya “hayır” diyecek. Halk ise bunları dinleyerek karar verecek. Kim bilir bu halkımız ikisine de  “evet” , yada birine “evet” birine “hayır” diyecek…

Yani;AK Parti’nin 330’u bulup, bu iki konuyu da halkın onayına sunması, AK Parti’nin bir başarısı olmayacak aslında.Biraz önce söylediğimiz gibi bu konu başlıklarına seçmen karar verecek.
Ancak;
Öyle bir algı var ki, olası iki referandumdan AK Parti’nin istediği çıkacakmış gibi.Sadece;bu düşünce bile, AK Parti’nin bugün için olası bir seçimden daha güçlü çıkacağı izlenimi veriyor.
CHP, MHP veya HDP’nin, iki konuyu da referanduma götürmek istememesi, bu seçimlerden başarıyla çıkamayacakları gibi de algılanıyor.Ancak  MHP’de bir değişim olursa bu partinin nasıl bir tavır alacağı da merak konusu. HDP ise özellikle  öne çıktığı yerlerde son  terör olayları ile birlikte büyük kan kaybı yaşamaktadır.Bunun için de, iki başlığı halkın onayına sunmamak için çaba gösterdikleri olarak görülüyor.

Hatırlarsanız, 2007’de ve 2010 yılında referandumlar yapıldı.21 Ekim 2007’de;Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesi başta olmak üzere bir takım anayasa değişikliklerin halkın onayına sunulmuştu.O seçimde;
Seçmenin yüzde 68.95’i “evet”
Yüzde 31.05’i de “hayır” demişti.
Yine;

12 Eylül 2010’da da;Anayasa’da daha kapsamlı birtakım değişiklikler için halkoylamasına gidilmişti.O seçimde de,
Seçmenin yüzde 57.88’i “evet”
Yüzde 42.12’si de “hayır” demişti.

İşte belki de;
AK Parti’nin bir şekilde halkın onayına sunduğu başlıkların, AK Parti’nin istediği gibi sonuçlanmasının yarattığı algıdan olsa gerek ki, yeni anayasa ve başkanlık sisteminin de referanduma gitmesi halinde yine benzer sonuç çıkacağı algısı bu yüzden yüksek.Yoksa;Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan veya AK Parti’nin bir başka adayının, olası Devlet Başkanlığı seçiminde başkan seçilemeyeceğini öngörebilse, CHP ya da MHP ya da HDP bu fırsatı kaçırır mıydı?
Bekleyip görelim bakalım. Köprünün altından geçecek suyun rengini… 
Bu yazı toplam 122 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.