1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Yeni Anayasa Görüşmeleri
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Anayasa Görüşmeleri

A+A-

Türk siyasetini ve gündemini uzunca bir süredir meşgul eden, Komisyonlarda kavgalı- tartışmalı görüşülen Yeni Anaya teklifi bu hafta başından itibaren TBMM’de görüşülmeye başlanacak.
Bunun anlamı şu:
Bir tarafta terör olayları,
Diğer tarafta kar-kış
Ve Mecliste tansiyonun çok yüksek geçeceğidir.
AK parti’nin 316 milletvekilinin fire vermeden mecliste olması bekleniyor.
MHP’de sıkıntılar var görünüyor.
HDP’yi saymıyorum zaten.
Bana ulaşan bilgilere göre CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun imzası ile hafta sonunda 133 milletvekiline bir mesaj gönderildi. Mesaj birazda talimat niteliğinde.
TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlanacak olan 18 maddelik yeni anayasa değişikliği teklifine ilişkin gönderilen bu mesajda, CHP'nin tüm milletvekillerinin en geç 9 Ocak Pazartesi günü saat 08.00 itibarıyla mazeretsiz olarak Ankara'da bulunmaları istendi.
Dahası;
Pazartesi gününden itibaren 15 gün süresince de Ankara'dan ayrılmamaları isteniyor.
Şimdi;
İçeriği açısından sıradan gibi görünen ama nedenine ilişkin çok önemli olan bu mesaj, Türk iç siyasetini bugünden itibaren nelerin beklediğinin açık bir göstergesidir.
Nitekim;
Belki de TBMM Genel Kurulu'nda bugüne değin yaşanmamış görüntüler de yaşanacak diye düşünmekteyim.
Şunu hatırlatalım.
Bildiğime göre olağanüstü durumların dışında TBMM Genel Kurulu, salı, çarşamba ve perşembe günleri olmak üzere haftada 3 gün toplanıyor. Bu günlerde Meclis TV, Genel Kurul'u canlı yayınlıyor.
Ancak;
Görüşmelerin salı yerine pazartesi günü başlayacak olması nedeniyle o gün için Meclis TV'nin yayın yapmayacağı biliniyor.Bu bir handikaptır. Her şey milletin gözü önünde cereyan etmeli ve milletimiz sanırım bu görüşmeleri dikkatle izleyeceklerdir. Çünkü bu oylama muhtemelen referandruma gideceğine göre millet bilgilenecektir. Ben şunu bekliyorum. Benim gibi düşünenlerin çoğunlukta olduğunu da biliyorum. Demagoji yaratılmamasına da fırsat verilmemek için Meclis TV görüşmeleri ve oylamayı dakika dakika millete sunmalıdırlar. Hatta öyle ki, diğer TV kanalları da bunu yapabilir.
Yine bana ulaşan bilgiler ışığında CHP milletvekilleri kendi aralarında görev bölümü yaparak, o günden itibaren Genel Kurul'daki tüm görüşmeleri eğer TV vermez ise tablet ve cep telefonları aracılığıyla tüm ülkeye yayınlama kararı almışlar.
Hatta;
Organizasyonu daha ileri götürerek, görüntüleri Halk TV'ye aktarmayı, oradan da diğer TV kanallarına göndermeyi planladıklarını işittim.
Bu arada;
TBMM'de başlayacak ve belki de Türkiye'nin yönetim ve idari sistemini değiştirecek bu tarihi oylama halkın gözü önünde olmalıdır. Kimsenin saklısı, gizlisi olmadan meclis çalışmalı ve muhalefet munu malzeme yapmamalıdır.
Yani kısacası bugün ve yarın meclis kapalı ama, sanki fırtına öncesi bir sessizlik var gibi…
Anayasa Komisyonu'nda yaşanan olaylar göz önüne alındığında, 550 kişilik parlamentoda pazartesi gününden itibaren aralıksız olarak yaklaşık 15 gün sürecek oylamaların nasıl sert geçeceğini tahmin etmek de zor olmasa gerek diye düşünüyoruz.
Her şeyin milletimize hayırlı ve uğurlu olmasını ve vekillere de söyleyeceğim şu ki, Türk milletinin vekillerine uygun davranış içinde çalışmalarını belirteyim.

Bu yazı toplam 288 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.