1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Yeni Anayasa Neden Evet
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Anayasa Neden Evet

A+A-

Referandum sürecinde Halkımız olarak spekülasyonlara, tahriklere ve mahalle baskıları gibi meşru olmayan toplumda gerilimlere ve çatışmalar neden olabilecek davranış ve eylemlerde bulunulmaması gerekir. Herkesin görüşüne, oy tercihlerine saygı duyulması gerekir.

Yeni anayasa oylamasında neden evet, neden hayır oyu verileceği konusunu vatandaşımızın bilgilenmesi ya da bilgilendirilmesi gerekiyor.

Halkımızdan evet ya da hayır oyu konusunda tartışmalar, eleştiriler yapılabilir. Ama bunların ölçüsünün kaçırılmaması gerekir.

Ünlü bilim tarihçisi Adnan Adıvar diyor ki “Bilim, gerçeklikler arasındaki bağıntının tümüdür”. Bütün bu tanımlardan çıkan ortak görüş, bilimin evrende olup biteni öğrenme gereksinim ve isteğinden doğduğudur. Amacı da, olup bitenlerin içyüzünü, yani gerçeği bulmak, ortaya çıkarmak ve geleceğe ilişkin kimi varsayımlarda bulunabilmektir. İşte vatandaş olarak görevimiz bu gerçeği araştırmak, incelemek ve bulmak

Dikkat edilirse bütün bu tanımlar ışığında yeni anayasaya ilişkin hükümler bilimsel açısan kültürel yapımızla uyuşmakta mıdır? Aslında kültür bilimin bir öğesi olarak ortaya çıkmaktadır. Bilim, bilgi temeline yani bilmek istek ve yeteneğine dayanan bir istem, bir gerçekler ve değerler topluluğudur. Kültür bu değerleri bilmekle edinilen ve sürdürülebilen bir bütün olduğuna göre, bilgi/bilim, kültürün ayrılmaz bir parçası demektir. Kültürü oluşturan öğelerden biri olan bilgi/bilim aynı zamanda onun yapılmasını öngördüğü ya da yasakladığı etkinlikleri, eylemleri yönlendirmeye yarayan düşünsel bir davranıştır. Bu nedenledir ki bilim/kültür ilişkilerini inceleyen B. Malinowski gibi düşünürler, bilimsel davranışlardan ve bunu değerlendirme yeteneğinden yoksun kalan toplumların kültürlerini, dolayısıyla da kendi varlıklarını devam ettiremeyeceklerini, yenilikçi ve demokratik yasa ve mevzuatları hazırlama yeteneğine sahip olamayacaklarını öne sürmüşlerdir. Bu bilgilerin ışığında yeni anayasaya ilişkin halkımızın yeteri düzeyde bilgi dağarcığına sahip olması gerekir.
Gerçekte insanlar bir bakıma alışkanlıklarının ve geleneklerinin tutsaklarıdırlar. Kişi, zorunlu olmadıkça alıştığı şeylerden kolayca vazgeçemez. Bireylerden oluşan toplumlarda da bu eğilim ve davranış sezilir. İşte bilimin etkisi ya da gücü burada belirmektedir. Bilim felsefecimiz Aydın Sayılı’nın deyimi ile “Bilim, toplumların durağanlaşma, canlılığını yitirme eğilimlerini önleyen, onlara canlılık getiren bir etmen olarak ortaya çıkmaktadır”.
Uygarlığın temel öğelerinden biri olan kendini yenileyebilme, kendini aşabilme yetisi bilimdeki gelişmelerle yakından ilgilidir. Toplum hayatındaki en büyük gelişmeler bilimden kaynaklanan, bilime dayananlardır. Bilim, bir yandan teknolojinin yol açtığı maddi değişim ve dönüşümleri büyük ölçüde temellendirirken, öte yandan da görgü ve kavrayış ufkumuzun gelişmesini, manevi hayatımızın sağlam düşünce temelleri üzerine oturmasını sağlar ve böylelikle de manevi hayatımıza, tinsel yaşam ve yaşantımıza, değer yargılarımıza yön vermeye yarar. Böylece bilim, insan hayatı için güven verici bir kılavuz yerine geçer. Bunun sonucunda insanlar “bilimle düşünme” alışkanlığını kazanır. Bu gerçekleştiği takdirde insanların bir bilim kültürüne sahip olduğu söylenebilir.

Konuya bu açıdan bakıldığında toplumumuzun çağdaş bilim uygarlığının içine girebilmesi ve bilim kültürünün yükseltilmesi için daha çok büyük işler yapmamız gerektiğini görüyoruz. Bilimsel kültürün gelişmesini sağlayan ya da onu engelleyen koşullar iyi bilinmedikçe ve bu konuda gereken önlemler alınmadıkça bilim okur-yazarı olan, bilim kafalı bireylerin çoğalması ve toplumda bilim kültürünün tabana yayılması kolay olmayacaktır.
Bu bilgilerin ışığında; yeterli bilimsel bilgi ve veriye sahip vatandaşlarımız içte ve dışta ülkemize üzerinde, halkımız üzerinde oynanan/ya da oynanmak istenen oyunların farkına varmalıdırlar.
Ülkemizi kurtuluş savaşı ve 1.Dünya Savaşının eşiğine getiren hainler, onlarda dışarıdaki işbirlikçileriyle bir olup memleketibitirmişlerdi.15 Temmuz hain Kalkışmasının sebebi içeriden ve dışarıdan beslenmesinin sebebi büyük Türkiye'nin önünü kapatma mücadelesidir. Bu memlekette 15 Temmuz günü bir şey anlaşıldı. Halka düven O halde İstikrar ve Ülkenin geleceği için evet mi? Evet
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye kararını açıklayarak tezgahlarını referandum öncesi açmaya başladılar. Türkiye'nin kredi notunu 'BBB-'den 'BB+' seviyesine düşüren Fitch, not görünümünü ise 'durağan'da tuttu. Böylece Türkiye, 'yatırım yapılabilir' seviyede bulunan son notunu da kaybetmiş oldu. Bunun ardında Türkiye yatırım yapılabilir ve güvenli bir ülke olmadığını ve Türkiye'de ekonomik performansını olumsuz etkileme algısı yatmaktadır. Türkiye, ABD ve Fransa’dan daha güvenli değil midir. Güvenlidir. Evet
Türkiye Afrika’daki Namibya (Dünyada gelir adaletsizliğinin en fazla olduğu ülkelerdendir. Namibya’nın 2015 yılı ihracatı 4,4 milyar Dolar, ithalatı ise 7,5 milyar Dolar. İhracatın ithalatı karşılama oranı 60, Dış ticaret açığı %40) ile aynı kategoride yer almaktadır. Burada Uluslararası derecelendirme kuruluşlarının etkisi var mıdır? Evet
Herkes 15 Temmuz’a karşı ortak olarak birleşirken CHP’lisi, MHP'lisi, AK Partilisi, sağcısı, solcusu dindarı ve dindar olmayanı hepsi mesele bayraksa, mesele devletse, mesele vatansa, milletse kol kola girmişlerdir.
Doğru değil mi? Evet
Modern devletin önemli boyutlarından/göstergelerinden biri olan her kurum, her kişi kendi görev ve yetkilerini, işlevlerini yapma ilkesi bağlamında yeni anayasa da bu açıkça ifade edilmektedir. Herkes, her kurum kendi işlev ve görevini yapsın mı yapmasın mı? Evet Yapsın...
Öyleyse Ülkemize sahip çıkmak, ülkemizin değerlerini yükseltmek, geleceğe taşımak için darbeye hayır demek için… Evet Evet Evet!

Bu yazı toplam 1650 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum