1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi Tartışıldı
Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi Tartışıldı

Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi Tartışıldı

Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü tarafından “Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi” paneli gerçekleştirildi. Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif Çukurçayır’ın başkanlığında gerçekleştirilen panele Medeniyet Ünivers

A+A-

Fakültenin konferans salonunda gerçekleştirilen etkinliğe Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Okka, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ay, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Panelin açılışını gerçekleştiren Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif Çukurçayır, “Panelimizi düzenlerken ‘Türkiye’nin Gündemi Buluşuyoruz’ sloganıyla yola çıktık. Türkiye’nin gündemi bugün yeni anayasa ve başkanlık sistemi. Akademik anlamda da zaten kamu yönetiminin işi yönetim, siyaset, demokrasi ve devlet sistemleridir. Böyle bir paneli kendimize vazife edindik. Almanca’da ‘zeitgeist’ diye bir kavram vardır. Zamanın ruhu anlamına gelir. Zamanın ruhu bizce yeni anayasa ve başkanlık sistemini konuşmayı gerektiriyor. Artık bu Türkiye’nin bir gerçeğidir. Öğrencilerimizle bunu konuşmak, tartışmak ve Türkiye’nin gündemine katkı sunmak durumundayız. Sosyal bilimciler olarak bizim görevimiz.” diye konuştu.

PROF. DR. NOHUTCU, “ANAYASA KRİZİ OLMAYAN BİR GÜNÜMÜZ BİLE YOK”

Panelde ilk olarak Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Nohutcu söz aldı. Dünyadaki anayasa sistemleriyle konuşmasına giriş yapan Prof. Dr. Nohutcu, “Anayasa aslında devleti tanımlayan, devletin anaerkleridir. Devlet ise meşru güç kullanma tekeline sahip olan siyasi iktidardır. İlkel devletlerden günümüzün modern devletlerine kadar devletler gücünü kural ve yasa koyarak, icra ve tatbik kuvvetiyle yürütme ve yargı erkiyle kullanmıştır. Tek bir kişi iktidarı olduğunda ne kadar adil olursa olsun yozlaştırır. Bir takım otoriteleşme eğilimleri oluyor. Hak ve özgürlükler ihlal ediliyor. Montesquieu’nun Yasaların Ruhu isimli kitabında ilk defa sistematik olarak kuvvetler ayrılığından söz ediyor. Yasama, yürütme ve yargının üç elde toplanması gerektiğini savunuyor. 60 yıl sonra ise dünyanın ilk yazılı anayasası Amerika Birleşik Devletleri anayasası ortaya çıkıyor. 7 maddelik bir anayasadır. 230 yıldan beri korunarak günümüze gelmiş ve hala kullanılıyor. Biz ise beşinci anayasamızın sonuna geldik. Amerika dünyanın en eski anayasasıyla 230 yıldır idare ediliyor. Neden bu kadar çabuk anayasa tüketiyoruz bunu tartışmamız gerekiyor. Anayasa krizi olmayan tek bir günümüz bile yok. 177 madde ile Avrupa’nın en uzun anayasası bizde. Doğuya doğru gidildikçe bu maddeler artıyor.” dedi.

“YENİ ANAYASAYI KENDİ DEĞERLERİMİZ OLUŞTURULMALI”

Askeri bir düzenle her şeyi düzenleme gereği duyan obez bir anayasanın değil, kendi değerlerimize uygun yeni bir anayasanın olması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Nohutcu, “Anayasalar bir devletin uzun yıllar birikiminin bir ürünüdür. Bu yüzden toplumun değerleri göz önüne alınarak bir anayasa hazırlanmalıdır. Askeri bir düzenin getirdiği zorlamayla toplum idare edilemez. Bizden diğer kültürlerin anayasalarıyla da olmaz. Bizim değerlerimizi öne çıkaran bir anayasaya olmalıdır. İngiltere’de anayasa orada yaşayan halkın birikimlerinin, karakterinin ve değerlerinin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır ve hiç anayasa krizi yoktur. Biz de ise anayasalarımız hiçbir zaman toplumsal bir uzlaşı, kendi kültürümüz, sosyoekonomik dinamiklerimizle ortaya çıkmamıştır. Belki 21 anayasasını müstesna tutabiliriz. Anayasalar belki bu yüzden tutmuyor. Kendi özümüzle, kendi öz bileşenlerimizle, evrensel değerlerimizle kendi modelimizi kurmaya çalışacağız. Bu da üniversitelerden başlayacak. Üniversitelerin misyonunun bu olduğunu düşünüyorum.” diye ifade etti.

DOÇ. DR. ZORLU, “TOPLUMSAL BİR KUTUPLAŞMAYLA KARŞI KARŞIYAYIZ”

Prof. Dr. Nohutcu’nun ardından Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kürşat Zorlu söz aldı. Selçuk Üniversitesi’nden mezun olmaktan her zaman gurur duyduğunu söyleyen Doç. Dr. Zorlu, bu fakülteden mezun olmanın çok büyük bir ayrıcalık olduğunu söyledi. Sunumunda Doç. Dr. Zorlu, “Yeni anayasa ve başkanlık sistemi şu an Türkiye’nin gündeminde. Bu konuları hararetli bir şekilde tartışıyoruz. Ama tartışırken ıskaladığımız çok önemli bir gerçek var. Birçok yerde de bunu gündeme getirdim. Toplumsal bir kutuplaşmayla karşı karşıyayız. Böyle bir dönemde yeni anayasanın konuşulması gerçekten ilginç. Çünkü siyasal kutuplaşmanın bu kadar yoğun olduğu bir ülkede sosyal sözleşme diyebileceğimiz devletin çatısını oluşturan, milletin birliğini temsil eden bir bütünsel bakış açısının ortaya konulması ne kadar mümkün olabilecektir. Toplumun bir kesimi ve diğer kesimi ülkenin ortaklaşması gereken en önemli meselelerde bile o kadar ayrılmış durumda ki. Bizi bir arada tutabilecek temel dinamikleri maalesef geleceğe taşıma noktasında da sıkıntılı günler geçiriyoruz. Bugün toplumun bir kesimi sırf inanmadığı güvenmediği bir yönetimin yaptığı doğru şeyleri bile görmezden gelebilecek bir konuma gelirken diğer kesimi de yani yönetimden yana olanlar da eleştiren diğer kesime karşı buna benzer bir bakış açısı geliştirmeye başladı. Böyle bir ortamda biz ortak meselelerimizi atlamaya ve ayrışmaya başladık.” dedi.

Panelin sonunda ise protokol üyeleri tarafından panelistlere plaket takdim edilip hatıra fotoğrafı çektirildi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.