1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Yeni anayasaya evet mi?
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni anayasaya evet mi?

A+A-

Yeni anayasa referandumuna
Dedi ki: Evet mi?
Dedim ki: Evet
Dedi: Yeni Anayasa maddeleri Meclisten geçti mi?
Dedim: TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlanan ve şiddetli tartışmaların yaşandığı yeni anayasa değişikliği teklifinin maddeleri AK Parti ve MHP milletvekillerinin oyları ile tek tek geçti.
Dedi: Bu Anayasanın meclisten geçmesi kimi memnun eder?
Dedim: Halkımızın en az %70 ve AK Partililer; MHP'nin kendilerine destek olmasından çok memnunlar.
Dedi: CHP niye ateş püskürüyor. Tek adam olacak diye Sayın Erdoğan’a mı?
Dedim: Hayır. Onlar tek adam dönemini severler. Yalnız tek adam Erdoğan onların adamı değil de ondan. Ayrıca CHP'liler, MHP'lilere tepki gösteriyorlar, AK Parti'nin "yancısı" olmakla itham ediyorlar. Halkın desteklediği anayasaya destek vermek yalancılık mı oldu.
Dedi: Geçirilmek istenen yasa ile ülkenin demokratik kazanımlarının kaybedileceğini ve ülkenin felakete sürükleneceğini söyleyen CHP'lilerin MHP'ye yönelik bu tepkilerini nasıl karşıladıklarını nasıl anlamlandırıyorsunuz?
Dedim: Yeni anayasada kabul edilen maddelere son kararı da halkın vermesi daha önemli.
Dedi: Bu anayasa değişikliğine ilişkin halkın bilgisi var mı? Hangi maddeler değişiyor?
Dedim: Bu konuda İktidar da muhalefette gerekli iletişim ya da basın kurum - kuruluşları ile Üniversite, STK’lar da değişik toplantı, form ve oturumlarla halkın bilgilendirilmesi gerekir.
Dedi: Önce devlet başkanlığı sistemi denildi. Sonra Cumhurbaşkanlığı sistemi denildi. Cumhurbaşkanlığı sisteminde illaki Başbakanlığın kalkması gerekli miydi? İkili yapı yani Cumhurbaşkanı ile Başbakan anlaşamıyor mu?
Dedim: Ülkemizin kurucusu Atatürk'ün son zamanlarda İsmet İnönü ile görüş ayrılığı vardı, onu Başbakanlık'tan azletmişti. Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Başbakan Adnan Menderes'le itilaf yaşıyordu, ikisi de küs öldü. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, Milli Birlik Komitesi ile anlaşamıyordu.
Tıpkı; Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay da Başbakan'la ihtilaf yaşamıştı.
Kenan Evren, Turgut Özal'la. Turgut Özal'ın, Süleyman Demirel'le ve Mesut Yılmaz'la. Ahmet Necdet Sezer'in, Bülent Ecevit'le yaşadıkları ve anayasa kitabını fırlatmakla başlayan gerilimler gibi. Hatta daha da ötesi, Abdullah Gül ile Tayyip Erdoğan arasında da gerilimler yaşandığını biliyoruz.
İşte tüm bunları demokrasimiz kaldıramıyor"
Dedi: Bu anlaşmazlıklar aynı partiden oldukları için mi yoksa başka partiden olduğu için mi oluştu.
Dedim: Aynı partiden olanlar veya başka koalisyon ortağı olan partilerde de bu tür anlaşmazlıklar oluşmaktadır.
Dedi: Atatürk ile İnönü arasındaki anlaşmazlık eski dönemlerde olması mümkün ama demokrasi gelişiyor, katılımlarda ortak akıl demeçleri veriliyor ama hala bu anlaşmazlıkların aynı parti içinde olması ihtimal dahilinde midir?
Dedim. Evet, Yönetim kademesi ne olursa olsun ister siyasi ister küresel idare yönetişim unsurlarının tam uygulanması gerekir. Bunlar şeffaflık, katılım, hesap verebilirlilik,vb.
Dedi: Ahmet Davutoğlu Başbakanlık görevinden kendi isteği ile mi ayrıldı?
Dedim: Tabii ki Ahmet Davutoğlu Başbakanlık görevinden kendi isteği ile ayrılmadı.
Tüm bunları Cumhurbaşkanı yapmadı mı, bu bir fiili durum değil miydi. Siyaset bilim açısından Yönetişim ilkelerinde bazı belirsizliklerin oluşması.
Dedi: Nedir bu yönetişimde belirsizlikler
Dedim: Karar alma sürecinin tüm evrelerinde, uygulamada, uygulama sonuçlarının değerlendirilmesinde tüm karardan etkilenen herkese açık, net ve anlaşılabilir bir dille anlatılması; yasa ve yönetmelik değişimlerinin, yasal ve yönetsel hak arama sürçlerinin belirgin, öngörülebilir, tutarlı ve istikrarlı bir içeriğe sahip olması saydamlığın, dolayısıyla etkin devlet işleyişinin temellerini oluşturur
Dedi: Bu anayasa ile belirsizlikler ve kurumlar arasındaki görev belirsizlikleri ortadan kalkacak mı?
Dedim: Evet yeni anayasa ile ülkeyi bu fiili durumdan daha mükemmel düzeye çıkarılması isteniyor. Yeni anayasa yapılsın, son kararı da halk versin.
Dedi: Bu anayasa evet diyebilecek miyiz?
Dedim: Evet, Hem de güvenle evet
(Neden evet denilmesi gerekir. Bilimsel yöntemin ışığında soru cevap şeklinde haftaya bu köşemizde )

Bu yazı toplam 868 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.