1. YAZARLAR

  2. Kadir İYİANLAR

  3. YENİ BAKANLARIMIZ İNŞALLAH BOŞ DEĞİL DOLU GELMİŞLERDİR
Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR
Yazarın Tüm Yazıları >

YENİ BAKANLARIMIZ İNŞALLAH BOŞ DEĞİL DOLU GELMİŞLERDİR

A+A-

Uzun süredir bekleniyordu, çok şükür Sayın Cumhurbaşkanı bir kısım Bakanlıklarda değişikliğe gitti. Çok şükür diyorum, vatandaş menfaatine verilen hiçbir söz yerine getirilemedi.

En çok eleştirdiğim, Tarım, Sağlık ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koltukları el değiştirdi.

Çok ama çok yerinde bir karar.

Siyasi partilerin oy deposu bu 3 bakanlık da hiçbir iş iyi gitmedi.

Sayın Enerji Bakanı’nın bir dönem daha opsiyonu var, gelir gelmez vatandaşın faturalarını kabartan kaçak bedeli, sayaç okuma bedelini yasallaştırmıştı, inşallah bu dönem bu hatasından geri döner.

Yenileri tanıyor muyum hayır..  Geçmiş bakanlarla Adalet ve Kalkınma Partisi yıpranma dönemine girmişti, umarım yeni bir anlayış, vatandaşın problemlerine kulak verme ve yepyeni politikalarla ve yeni yüz bakanlarla yükselme dönemine geçerler.

Mesela Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımıza bir sorum olacak.

Yerinde yöneticilerden bugüne kadar hiçbir konuda bir açıklama alamadık.

Varsa yoksa FETÖ çetesi. Devletin asli vazifesi bu çetelerle mücadele etmek, devlet bekasını temin etmekle birlikte, tüm meseleleri çözmek değil midir?

Mesela şu eski BAĞKUR’un içler acısı hali ne olacak?

Yıllardır atıl bir konumda duruyor. Milyonlarca Suriyeli kardeşimize gönül kapılarını, hudut kapılarını açan devletimizin büyük bir ihtimalle BAĞKUR binasından gelecek paraya ihtiyacı yoktur. Hatta çürümeye terkedilen bina, sokak çetelerinin meskeni olmasın diye güvenlikçi tutacak kadarda cömert.

Birkaç kez haber yapıldı yapılmasına da ne cevap var, nede sonuç?

 Yeni kabinede dikkatimi çeken 3 isim var…

Birincisi Denizli Milletvekili Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekçi…

İkincisi Antalya Milletvekili Sayın Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu…

Üçüncüsü de bir başka önemli oy deposu ve Adalet ve Kalkınma Partisi’nin deneme tahtasına döndürdüğü Milli Eğitim Bakanlığımız ve Sayın Bakan İsmet Yılmaz…

Özellikle Zeybekçi ve Çavuşoğlu…

Nasıl oluyor da her birimde değişikliğe gidilirken bu iki isim hep aynı yerde durabiliyor.

Başarılılar derseniz, asla başarılı değiller.

Zeybekçi, her zaman doların ateşini yükselten bir konumda oldu. Ekonomi Bakanı olarak tüketicinin hayat pahalılığından şikayetini hiç görmedi. Her konuşması ekonomik göstergeleri vatandaşın aleyhine bir üst kademeye taşıdı.

Dış politikamız ortada. Bir yanda çetecilere kucak açan, teröristlere silah yardımı yapan devletler, bir yanda hala bunları dost ve müttefik olarak lanse eden Dışişleri...

Bu iki Bakanımız hangi kriterlere uyuyor bilemiyorum… Çoktan koltuklara yepyeni isimler oturmalıydı.

Ancak ne hikmetse herkes değişiyor, hatta yüzde 49’la seçimle gelen Başbakanlar bile koltuktan seçimsiz indiriliyor, bu iki isim her zaman aynı mevkide.

Helal olsun demekten başka söylenecek söz bize düşmez.

Gelelim Milli Eğitim Bakanlığımıza.

Evet tam bir deney merkezi oldu.

Bir türlü rayına oturtulamadı. Şahsım eğer bir yılda müfredatı sıfırdan ele alıp, daha akılcı daha bilimsel, bir müfredat hazırlamazsam ve muhteşem bir nesil yetiştirme konusunda adım atmazsam 80 milyon yüzüme tükürsün. 1992‘DEN BERİ GELEN VE GİDENİN SAYISINI HEPİMİZ UNUTTUK. Her gelen yeni bir sistem açar, sonrası Allah’a emanet. Birkaç yıl sonra yenisi gelir.

Öncelikle boş bir kalıpla sadece sınıf geçmeye yönelik üniversite eğitimine el atılmalı. Mezun olan öğretmenlerimizin, KPSS’deki hali ortada. Mevcut öğretmenlerimize bakanlık olarak sahip çıkılmalı, şu sendika bu sendika peşinde koşulmamalı. Fikre değil beyne değer verilmeli. Ve her zaman aba altından sopa gösterilmemeli. Gençler öyle bir hale geldi ki, neredeyse öğretmeniyle birlikte sigara içecek, saygı yok, öğretmeni takan yok. Disiplin hiç yok. Benim sendikamdan diyerek birçok yöneticide bilgi yok, yönetme kapasitesi yok, idareci koltuklarına oturtulmuş, burunlarından bir kısmı kıl aldırmıyor. Diyeceğim odur ki Sayın İsmet Yılmaz Bakanımızın da çoktan değişmesi gerekiyordu.

Sözün özü, bu kabinede uzun süreli olacağa benzemiyor, yorgun düşenler gidecek.

 

Bu yazı toplam 594 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.