1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Yeni Başbakanımız Hayırlı Olsun
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Başbakanımız Hayırlı Olsun

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığına seçilmesinin sonra gözler başbakanlığa kimin getirileceğine çevrilmişti. Gerekli olan temayül yoklamalarından sonra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun ismini Yeni siyaset anlayışında bir başlangıcı temsil etmektedir.
Sayın Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu hem AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan olarak haziran ayına kadar on aylık bir süre için bu görevi sürdürecektir. Benim kanaatime göre Haziran ayından sonra da Sayın Ahmet Davutoğlu tek liste ile MKYK’yı da belirleyecektir. Bazı çevreler Adalet ve Kalkınma Partisinin şimdi olmasa bile ileri de bazı sorunlar yaşayabileceği vurgulanmaktadır. Zira şubat ayından itibaren yapılacak mahalle, ilçe ve il delege seçimlerinin ardından AKP Genel kongresi yapılacaktır. Bu kongrede seçilecek parti organlarıyla genel seçime gidilecektir. Kısaca genel seçime kadar MKYK’nın aldığı kararla bu ara dönem atlatılacaktır. Asıl taşlar genel seçimden sonra yerli yerine konacağı anlaşılmaktadır.
Sayın Davutoğlu’nun önemli görevler üstlenmesi kendisi için büyük bir şans olarak görülmektedir. Ortadoğu kaynayan bir kazan gibi dengeler durmadan değişiyor. ABD işgalinden sonra Irak fiilen üçe bölünmüş durumda. Şiiler, Sünniler ve Kürtler olmak üzere üç ayrı gurup oluşmuş durumda. Yeni kurulacak hükümet bu sorunların üstesinden gelebilecektir.
Bir taraftan Kıbrıs, diğer taraftan AB Müzakereleri ve Ermenistan gibi dış konuların yanında, içte Çözün süreci, KCK affı ve Anayasa değişikliği konuların çözüm beklediği bir dönemde, Ahmet Davutoğlu ve kuracağı ekibinin bu girdapları çözüme kavuşturması misyon ve vizyon açısından yeterli görülmektedir.
Yeni hükümet kurma çalışmalarını başlatılacağı bu günlerde etkili kadroların işbirliği ve koordinasyon içerisinde çalışması gerekli görülmektedir.
Bakanlar Kurulu Toplantısı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında 25 Ağustos Pazartesi Günü saat 14.00’da Başbakanlık Merkez Bina’da gerçekleştirilecek.

10 Ağustos’ta yapılan seçimlerde halkın seçtiği Cumhurbaşkanı olan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 28 Ağustos’ta düzenlenecek olan törenle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den görevi devralacak.

Perşembe günü Başbakanlık görevini bırakacak olan Erdoğan, son defa Bakanlar Kurulu’na başkanlık edecek.

Bakanlar Kurulu, Pazartesi günü saat 14.00’da Başbakanlık Merkez Bina’da toplanacak.

Halk oyuyla cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın yerine 27 Ağustos’ta yapılacak olan kongrede AK Parti Genel Başkan adayı ve Başbakan adayı olarak gösterilen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da Bakanlar Kurulu’nda yer alması bir ilkin gerçekleşmesine sebep olacak.

Başbakan Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilecek toplantıda iki Başbakan olacak.
Konya’mızın gururu Sayın yeni Başbakanımızı tebrik eder. Hayırlara vesile olmasını Cenabı Allah'tan dilerim.
 

Bu yazı toplam 287 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.