1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Yeni bina dökülüyor tarih dimdik ayakta
Yeni bina dökülüyor tarih dimdik ayakta

Yeni bina dökülüyor tarih dimdik ayakta

Konya’nın tarihi yapıları arasında yer alan Konya Anadolu Lisesi, yeni yapılan binalara inatla dimdik ayakta durmaya devam ediyor. Tarihi binanın bitişiğine yakın tarihte yapılan bina ise duvarlarının dökülmeye başlamasıyla öğrencilere tehlike arz ediyor.

A+A-

Konya’nın tarihi binaları arasında yer alan ve bir dönem Gazi Lisesi olarak adlandırılan Konya Lisesi’nin bahçesinde yer alan bina geride bırakılan ağır kış şartları sonrası alarm verdi. Tarihi binaya ek olarak okul bahçesinde yapılan, içinde spor salonu ve bazı salonları barındıran binanın dış cephesi dökülmeye başladı. Bin civarında öğrencinin eğitim görmek amacıyla geldiği okulda, ders aralarını geçirmek için bahçeye çıkan öğrenciler bir kısmı dökülen ve tehlike arz eden duvarların çevresinde oyun oynayıp gezmeye devam ediyor. Okul idaresi ve yetkililer tarafından dökülmeye başlayan duvar çevresinde hiçbir önlem alınmaması dikkat çekerken, öğrenciler de binanın çevresinde oyun oynayıp gezmeye devam ediyor.

TARİHİ BİNA AYAKTA YENİSİ DÖKÜLDÜ

Tarihi 1889 yılına kadar uzanan tarihi Konya Lisesi, 1913- 1923 yılları arasında Konya Sultanisi, 1924-1972 yılları arasında Konya Erkek Lisesi, 1973-1998 yılları arasında Konya Gazi Lisesi, 1998-2005 yılları arasında Konya Lisesi olarak ve 2005 yılından sonra ise Konya Anadolu Lisesi olarak hizmet vermeye devam eden asırlık bina, dimdik ayakta durmaya devam ediyor. Taş yapısı itibariyle dış görüntüsünde çökme ve dökülme görülmeyen tarihi bina, bahçesinde kendisinden neredeyse yüz yıl sonra yapılan binalara taş çıkarıyor. Tarihi binanın çevresine tehlike arz etmeksizin ayakta durmasına karşın daha yeni sayılabilecek binaların dökülmesi ve tehlikeli hal alması, ustalık ve kaliteli işçilik seviyelerinin gün geçtikçe kötüleştiğini ispatlar nitelikte.

Yeni bina dökülüyor tarih dimdik ayakta

Yeni bina dökülüyor tarih dimdik ayakta

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum