1. YAZARLAR

  2. Yaman ADAM

  3. Yeni Büyükşehir Ve Yeni Konya Vizyonu
Yaman ADAM

Yaman ADAM

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Büyükşehir Ve Yeni Konya Vizyonu

A+A-

Konya’nın en nezih ortamlarından biri olan Japon parkındaydık dün.
Bu üçüncü gidişim bu parka. Ağaçların, çiçeklerin arasından, bir yerlerden derunî bir japon müziği insan ruhuna anlatılmaz bir hüzün bırakıyor.
Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yeniden kazanan Tahir Akyürek’in seçim sonrası ilk genel basın toplantısı için bütün basın mensubu arkadaşlarla bir aradayız.
Hz. Mevlâna(k.s)’nın “Dün, dünde kaldı cancağızım; bugün yeni şeyler yapmak lâzım.” Sözüne paralel bir girişle sözlerine başladı Tahir Bey.
Yapılabilenlerle ve yapılamayanlarla birlikte uzun bir süreci geride bıraktık. Yeni Belediye yasasıyla hizmet alanı çok genişledi. Tahir Bey bütün samimiyetiyle geride kalanları en iyi kendisinin değerlendirdiğini, en şeffaf kendisinin özeleştiride bulunduğunu; bu yüzden de; “Eğer kırdığımız, üzdüğümüz kimseler olmuşsa haklarını helâl etsinler. Ben herkese hakkımı helâl ediyorum.” diyerek yeni bir sayfa açtığının altını çizdi.
Benim en çok tuhafıma giden ise seçim öncesinde Gülen Örgütü’nün dümen suyunda yayın yapan, her türlü hakareti, karalamayı, yalanı, çirkefliği, aşağılamayı, bütün etik kuralları da çiğneyerek fütursuzca reva gören bir medya numunesinin korku psikolojisiyle eski defterlerin kapanmış olacağı umuduna yönelik sözleriydi.
Ben beklerdim ki; daha konuşmasının başında helâllikle söze başlayan bu mütevazı başkandan ve gerçekten bir İstiklâl mücadelesi veren partisinden bu medya numunesinin de özür dileyerek, hata ettiklerini itiraf ederek, helâllik dileyerek bu isteğini dillendirmesiydi. Etik olan da buydu.
“Yeni Türkiye” olgusunda Tahir Bey’in ifadesiyle “Yeni Büyükşehir ve Yeni Konya” vizyonu başlıyor. Her medeniyet şehirler tarafından inşa edilir. Yani Medeniyetler şehirlerden doğar. Şehirler medeniyetleri üretir. Kendi kökleriyle, geçmişiyle, tarihiyle, değerleriyle barışık bir şehirleşmeyi hep birlikte gerçekleştirebiliriz. Basınımızın, yazarlarımızın, çizerlerimizin, sanatçılarımızın, mütefekkirlerimizin ve halkımızın bu medeniyet yarışında taşın altına ellerini koymaları gerekiyor.
Dünyadaki birçok platformda yer alıyor Konya’mız. Dünya Tarihi Şehirler Birliği, İpekyolu Şehirler Birliği, İslâm Başkentleri Birliği, Dünya Küresel İklim Değişikliği ve Fakirlikle Mücadele Eden Şehirler Birliği gibi küresel oluşumların yönetim kurullarında aktif görev yapıyoruz Konya olarak. Ayrıca Birleşmiş Milletler nezdindeki Dünya Belediyeler Birliği’nin eş başkanlığını Tahran ile birlikte üstlenmiş durumdayız.
Dünyanın büyük şehirlerinin birçoğu teknolojide, modernitede, gelişmişlikte bir hayli yol almışlar; fakat sokaklarında, caddelerinde tebessüm eden, selâmlaşan, mutlu insan fotoğrafı sergileyen bireylere rastlamak çok zor. Bir dünya meşgalesidir, bir koşuşturmacadır, bir kovalamacadır almış başını gidiyor. Herkes bir şeylerin peşinde; fakat Konya’mız öyle mi ya? Herkes birbirine selâm veriyor ve mütebessim simaların çoğunlukta olduğu bir kültür ve medeniyet şehri fotoğrafı duruyor karşımızda.
Dünyanın diğer büyük şehirlerinde olduğu gibi Konya’mızda çok bariz ayrıcalıklı semtler, mahalleler yok. Herkes her mahallede oturabilir, herkes her mahalleye girip çıkabilir. Yasak bölge, izinle girilen, kurtarılmış bölgeler yok. Hizmet farkı, altyapı farkı olan semtler yok. Kutuplaşma yok. Şimdi yeni dönemde, yeni Büyükşehir Yasasına binaen bu medeniyet şehrinin nimetleri Konya’nın en ücra beldelerine, köylerine, kasabalarına kadar ulaşabilecek. Sanırım bu hizmet süreci artık yıllardır “Köyden Şehire” olan sirkülasyonu tersine çevirecektir. Çünkü Konya’nın merkezsinde ne gibi belediye hizmeti varsa, oralarda da aynısı olacak. Hattâ fazlası olacak diye düşünüyorum. Çünkü şehirlinin olmazsa olmazlarından olan yoğun trafik, gürültü ve hava kirliliği de olmayacak oralarda...
Bu konuya daha sonra devam edeceğiz inşallah.
Halka hizmeti Hakk’a hizmet bilen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek kardeşime hayırlı olsun diyorum; yeni dönemde de bir ibadet duygusuyla hizmet edeceği düşüncesiyle, öncekinden daha ağır ve çetin olan bu yeni görevinde başarılar diliyorum. Yüce Allah(cc), milletine, ülkesine, şehrine, insanına, ecdadına ve gelecek nesillerine hayırlı hizmetlerde bulunanların yâr ve yardımcısı olsun.
Allah(cc)’a emanet olunuz.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.