1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. YENİ DÖNEM HAYIRLI OLSUN
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

YENİ DÖNEM HAYIRLI OLSUN

A+A-

Türkiye’de yeni bir dönem başladı.
Türkler için, Türkiye için yeni bir ufuk, yeni hedefler var.
Önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  TBMM’de yaptığı yeminden sonra, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Başkan'ı olarak Anıtkabir'e geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Anıtkabir'de düzenlenen törenin ardından Misak-ı Milli Kulesi'ne gelerek buradaki Anıtkabir Özel Defterini imzaladı. 
Erdoğan Anıtkabir Özel Defterine "Aziz Atatürk, Türkiye 24 Haziran 2018 tarihinde iki önemli seçimi başarıyla tamamladı. Yeni yönetim sistemine göre seçilen ilk cumhurbaşkanlığı görevine şahsımı layık gören milletimiz, TBMM'nin 27'inci dönem milletvekillerini de belirledi." ifadelerini yazdı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan “Sadece bize oy verenlerin değil, 81 milyonun cumhurbaşkanı olacağım” dedi. 150 yıla yaklaşan demokrasi arayışı ve 95 yıldır devam eden parlamenter sistemden yeni döneme geçildi.
Bu sözün altını çizmek lazım. Türk halkının beklediği de budur. 24 Haziran’dan sonra da CHP’nin adayı Muharrem İnce’de aynı dilekte bulunmuştu.
Artık Türkiye'de bir yeni dönem daha başladı.
Kamuoyunda;
"Yeni Türkiye" olarak bilinen ülke yönetim sisteminin kurmayları da açıklandı. 
 Nitekim;
TBMM içinden bazı isimlerin yanında ağırlıklı olarak, partili olmayan ve konularında uzman, tanınan, deneyimli isimlerin bugün Türkiye'nin yeni bakanları olarak görev yapacaklar.
 AK Parti;
600 kişilik yeni TBMM'de, MHP ile birlikte toplam 344 milletvekili ile yüzde 57'lik bir çoğunluğa sahip.
Bakanlar kurulu içinde MHP’ye yakın isimlerinde olduğu görülmektedir.
24 Haziran seçimiyle birlikte Türkiye'de ilk kez yaşanacak bu yönetim biçiminin, 16 yıllık AK Parti iktidarlarında bile şikayet konusu olan bürokratik oligarşiyi aşması, ya da azaltması bekleniyor.Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın külliyede yaptığı konuşmada, yine eski sloganlarından olan, tek bayrak, tek vatan, tek millet ve tek devlet tekrarlandı. 
Yeni sistemle yürütmenin tam yetkisinin kendisine geçtiğini anımsatan Erdoğan, diğer kurumlar ve adalet sistemi ile de el birliği ve uyum içinde çalışacaklarını, Türkiye’yi yeni sistemle şaha kaldıracaklarını, Ekonomide Dünya’nın ilk 10 ülkesini altına sokacaklarını belirtti.
Yanı sıra;
Yeni oluşacak Cumhurbaşkanlığı ofisleriyle birlikte, bazen ayları, bazen de yılları bulan bürokratik tıkanıkların, birleştirilen bakanlıklarla birlikte daha hızlı ve pratik şekilde çözüm bulması da hedefleniyor.
Kısaca şunu belirteyim.
Yeni sistemi isteyen de, istemeyende kabul etmek zorundadır ve bu sistemin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

Bu yazı toplam 313 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.