1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Yeni Dönem Ve Beklentiler
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Dönem Ve Beklentiler

A+A-
Evet, Türkiye’de yeni bir dönem başlayacak ama, bence bu dönem yeni olmaktan çok eski dönemin devamıdır. Yeni hükümette 12 eski bakan yer alırken, bazı bakanlıklarda da yeni isimler yer aldı. Recep Konuk’un  için Konyalının bakanlık isteği  olmadı. Faruk Çelik tarım bakanı oldu. Bu sürpriz geldi ama, bence asıl sürpriz Ali Babacan’ın kabine dışında kalmasıdır.  Yeni hükümet ülkemize hayırlı olsun.
Eski dönemin başlangıcı 7 Haziran seçimleri sonrasında çıkan Meclis tablosuyla biraz gecikmeli başlıyor. Hepsi bu…
Görevi Cumhurbaşkanı R. Tayyip Edrdoğan’dan önceki gün alan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ve ekibinin ve hatta AK Parti il yönetimlerinin yanında olmasını, hatta başka illerde çalışmalara katılmasını istemesi,  bu dönemde işinin hayli zor olduğu ve beklentilerin çok yüksek olduğu ortada.
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun dikkat çeken başka durumları da söz konusu. Önce parti genel başkanlığı, arkasından da 7 Haziran seçimlerinde yaşanan travmadan sonra, 1 Kasım öncesinde verdiği taahhütleri yerine getireceğini her fırsatta dile getirmektedir. Umut ediyor ve bekliyorum, Ahmet Davutoğlu seçimler öncesinde vaat ettiği ve partinin seçim beyannamesindeki işleri zamanında yapacaktır. Burada ekibi ve sağduyu sahibi insanlar Davutoğlu’na destek olmalıdır.
Bizim yaşımızdaki kimseler ve siyaseti takip edenler bilirler. Geçmişte Bülent Ecevit’in kurduğu hükümet sonrasında Türkiye’de birçok madde bulunamaz, insanlar sıkıntı ile ve kuyruklarda ihtiyaçları karşılar olmuştu.
Daha sonra Ecevit hükümetinden sonra göreve Süleyman Demirel gelmiş ve Demirel göreve gelişiyle millete bir söz vermişti:
“Bana yüz gün zaman verin. Türkiye’de her şey olacak”
Yaşayanlar ve hatırlayanlar bilirler. Gerçekten Süleyman Demirel sözünü tutmuş, Türkiye’de piyasalarda bulunmayan birçok madde Türkiye’de sıkıntı duyulmadan bulur olmuştu.
Biraz muhalefetin sözünden de bahsedelim:
“ Efendim, Demirel bunları saklattı. Ecevit hükümetini yıktırdı. Kendisi iş başına gelince bunlar ortaya çıktı.”
Doğru mu ?
Bilemem.
Ancak bir sözü de hatırlayalım:
“At binenin, kılınç kuşananın” dır.
Şimdilerde Başbakan Ahmet Davutoğlu’da  yasal çerçeve ve hükümetin hemen yapacağı taahhütleri 3 ay içinde yerine getireceğim. Verdiğim sözler yapılacaktır” demektedir. Bu söz Demirel’in o dönemini çağrıştırdı.
Elbette Ahmet Davutoğlu’nun sadece taahhütleri yok. İç ve dış dünya’da Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı problemler var. Terör bunların başında geliyor ve etkin biçimde PKK’nın üstüne gidiliyor. Suriye olayı başka bir sıkıntı…
Yine dün bir Rus uçağı düşürüldü. Bakalım nasıl bir gelişme getirecek?
Muhalefet partilerinde de yeni dönemde bazı çalkantılar ve hareketler olacak gibi görünürken, CHP’de kurultay yaklaşıyor. MHP ise böyle değil. Partinin lideri Devlet Bahçesi son yaptığı konuşmada hiç böyle mesaj vermezken sanki “Küçük olsun, ben olayım” mesajı verdi.  Muhalefet ne kadar güçlü olursa, iktidar da aynı ölçüde denetlendiğini görecek ve çalışmaları artacaktır.
Artık yeni dönemde dün yeni Bakanlar belli oldu.  Tempo yükselecek. Meclis son sürat çalışacak. Bütçe ve diğer çalışmalar var. Kısacası yeni dönem rüzgâr gibi esecek. 
Bu yazı toplam 169 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.