1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. Yeni eğitim öğretim yılı bugün başlıyor.
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni eğitim öğretim yılı bugün başlıyor.

A+A-

2019 – 2020 eğitim yılı eksikliklerine rağmen milyonlarca öğrenci ve yüzbinlerce öğretmen için bugün ilk ders zilinin çalması ile başladı.

Veliler için okulların açılması demek sonu gelmez masraf demek...

Bu masraflar sadece defter, yardımcı kitap ve okul kıyafetlerinden ibaret de değil.

Okul servis ücretleri, yemek ücretleri, yurt ücretleri, özel okul ve özel üniversitelere yapılan ödemeler de düşünüldüğünde hiç de yabana atılamayacak tutarlara ulaşıyor.

Yardımcı Kitap

Okulların açılması ile beraber velilere yapılan en büyük zulüm, kıyafet ve yardımcı kitap dayatması.

AK Parti iktidara geldiği yıldan itibaren ders kitaplarını ücretsiz vermeye başladı.

Ancak iş bununla kalmadı. Her eğitim öğretim yılında devletin verdiği kitapları yetersiz gören bazı öğretmenler özel okullar ile girdiği yarış sebebi ile öğrencilerden yardımcı kitap almalarını istiyor üstelik bunu yaparken de yayınevi ismi vererek...

Önceki yazılarımızda da söylediğimiz gibi eğer devletin dağıttığı kitaplar yetersiz ise devlet biran önce bu eksikliği gidermesi, yok kitaplar yeterli ise bazı öğretmenlerin velilere yaptığı yardımcı kitap zulmüne bir son verilmesi gerekiyor mu?

Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, 25.09.2018 tarih ve 17411997 sayılı yazıları ile; "İlgili mevzuat hükümlerine uyularak Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmen ve öğrencilerimize dağıtımı yapılan ders kitapları dışındaki diğer yardımcı materyallerin; okullarda/kurumlarda reklam ve tanıtımının yapılmasına izin verilmemesi, öğrencilerimize aldırılmaması, kullanımı konusunda zorlayıcı tutum içerisinde bulunulmaması ve velilere maddi külfet oluşturacak uygulamalardan kaçınılması, yönetici ve öğretmenlerimizin bilgilendirilmeleri ve aksi uygulamalarda bulunanlar hakkında gerekli idari işlemlerin yapılması için Valiliğinizce her türlü tedbirin alınması hususunda..."  tüm valilikler uyarılmıştır.

Bakanlığın bu yönetmeliklere ikazı takılıyor mu? Kabul edelim takan yok. Öğretmenler yine öğrencilerden yardımcı kitap talep etmeye devam ediyor. Çünkü bu işte büyük rant var.

Vatandaşların bu eğitim yılında çocuğundan ek kitap isteyen öğretmen hakkında şikâyette bulunmalı ve MEB’in şikâyeti hakkında hangi işlemi yaptığını da sormalı.

Tek Tip Kıyafet zorunluluğu

Tek tip kıyafet zorunluluğu da hem eğitimin, hem de velilerin en büyük dertlerinden biri.

Nedense okullarımızı askeri kışlaya çeviren “okullarda tek tip kıyafet” olayına kimse dokunmak istemiyor. Güya zenginle fakir arasındaki fark kapanacak ama kıyafet fiyatları zenginlere göre belirlenir.

Konu hakkında daha önceki yazılarımızda Milli Eğitim Bakanlarına yaptığımız çağrılar hiçbir karşılık bulmadığı için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulunuyorum.

Saygıdeğer Cumhurbaşkanım okullarda velilere yapılan tek tip kıyafet ve yardımcı kitap zulmüne ancak siz çözüm bulabilirsiniz.

Komünist rejimlerde görülen tek tip kıyafet okullarımızda halen uygulanmaya devam ediyor.

Her okulun kendine özgü kıyafeti olacakmış.

Kıyafetler bir örnek olacakmış.

Bir öğrenci bile ayrı bir pantolon giyerse yok yazılacakmış falan tam bir askeri kışla uygulaması.

Elbette her okulun kendine özel bir arması olabilir.

Ancak! Her okulun kendi özel renkler belirleyip o formaları da birkaç yerden temin edilmesi mecburiyeti olması velilerin soyulması, birilerinin de zengin edilmesine sebep olmaktadır.

Normalde mağazalardan daha kaliteli bir pantolon ve penyenin daha uygun fiyata alınırken sadece bir okulun özel rengi diye satılması iki hatta üç katına satılması zulüm değilse nedir?

İşsizlik ve ekonomimizin içinde bulunduğu halde göz önüne alındığında velilere yapılan bu zulme biran önce son verilmesi gerekir.

Bu tür masraflar insanlar bir ikiden fazla çocuk yapmasını da engelliyor. Bu da sizin haklı çok çocuk talebinizle çelişiyor.

Yeni eğitim öğretim yılının tüm öğrencilerimize ve öğretmenlerimize hayırlı olmasını dilerim.

Bu yazı toplam 1009 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.