1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. Yeni eğitim yılı ve TEOG
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni eğitim yılı ve TEOG

A+A-

2017 - 2018 eğitim öğretim yılı bugün başlıyor. Şimdiden herkese hayırlı olsun.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Cuma akşamı TEOG’un kaldırılması konusunda önemli şeyler söyledi:

"Şu anda tabii yine milli eğitimde bazı eksiklerimiz yok mu? Var. Bunları da aşacağız. Mesela en büyük eksiklerden bir tanesi, bugün arkadaşlarım söyledi, çünkü ben talimatım verildiği zaman bu talimatın biteceğini biliyordum. Mesela ben TEOG olayını istemiyorum ve bunu da artık yanlış buluyorum. TEOG'un kaldırılması lazım. Biz TEOG'la mı geldik? Ne TEOG vardı, ne bir şey vardı. Okursun, sene içinde notların bellidir, bu notlarınla beraber yürürsün. Gelirsin üniversite sırasına, orada da girersin üniversite imtihanlarına. Üniversite imtihanında da sosyalde, sayısalda başarı durumun neyse bu başarıya göre girmen gereken yer nereyse girersin. Bindirilmiş kıtalara dönüyoruz. Olmaz. Bir de ister istemez anneler babalar ne yapıyor? 'TEOG sınavı, çocuğumu kursa göndereceğim derdine düşüyor.'

Üniversite sınavlarında yaşanan travmalar yetmiyormuş gibi 2013 yılında SBS yerine TEOG adlı bir sistem getirildi. TEOG da talebeleri yarış atına çevirmek velileri de krize sokmanın dışında hiçbir şey sağlamadı.

Ak Parti hükümetinin 2002’de İktidara geldikten sonra uygulamaya koyduğu okullar da ücretsiz kitap uygulaması olmasına rağmen dağıtılan kitapların yetersiz olduğunu düşünen öğretmenlerin yardımcı kitap adında her yıl ciddi rakamlarda kitap aldırmalarından veliler muztarip. Bazı aileler bunların giderlerini karşılamakta öyle güçlük çekiyor ki, yemiyor içmiyor, öğretmenlerin kapris ve dayatmalarını karşılamaya çalışıyor.

Vatandaş soruyor devletin dağıttığı kitaplar TEOG için yetersiz ise devlet bu kitapların içeriklerini neden doldurmuyor?

İçerik TEOG sınavına hazırlanmak için yeterli ise ek kitaplara neden ihtiyaç duyuluyor?

Yoksa bu ek kitaplardan birileri “menfaat” mi elde ediyor?

Bir örnek

Konya’dan bir kitapevi işletmecisinin bu konu hakkında Cumhurbaşkanlığına gönderdiği yazı:

“Sayın Cumhurbaşkanım, Öncelikle her meseleyi dert eden ve yetişmeye çalışan duruşunuzdan dolayı Rabbim sizden razı olsun.

Bugünkü TV programın da TEOG kaldırılmalı dediniz. Çok da iyi dediniz. Kitap sektöründeyim. TEOG / SBS / OKS üzerinden milyonlarca çocuğumuzun ve ailelerinin 3. Sınıftan itibaren nasıl ruhsal ve fiziksel olarak perişan edildiğinin canlı şahidiyim.

1983 yılından buyana İlk / Orta / Lise ve akademik ders kitapları satıyorum. On binlerce yabancı dil seti sattık. Daha dil öğrenenini görmedim. Yine bunca yılda yüz binlerce sınav gurubu kitap ve sonrasında akademik yayın sattık. Bu sınavlarda binlerce 1. Çıktı. Sonuç ne?  FETÖ milyarlarca Dolar kazandı. Bu çocuklar bir şey mi üretti?  HAYIR! Bu çocuklar Türkiye’yi Dünya’nın patent 1.simi yaptı? HAYIR!

 Sonuç ne? On binlerce lira maaş alan binlerce akademik personele, onlarca yıldır yalan ve hile ile üretilmiş binlerce sınav 1.lerine rağmen İHA ve SİHA yurt dışında eğitim almış biri tarafından üretildi ve geliştirildi.”

Bu kitapevi işletmecisinin de söylediği gibi bu sınav sistemi sadece öğrencilere ve ailelere yük olmaktan başka bir anlamı olmadığı için kaldırılması son derece doğru bir adım olarak görüyorum.

Netice olarak TEOG kalkmalı ama yerine MEOG gelmemeli.

Yardımcı ders kitabı rezaletine son verilmeli.

Öğretmen Öğretmen gibi olmalı. Düzgün olanları tenzih ederiz ama ders bitince okey masalarına koşmak yerine yarınki dersine hazırlanmalı.

Okul ne için var?

Okullar yetersiz ise kapatın gitsin.

Öğretmen yetersiz ise atın gitsin.

Talebenin kabiliyeti yoksa gönderin zanaata…

Milletin başına saçma sapan şeyler sarmayın lütfen!

Bu yazı toplam 885 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum