1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Yeni eğitim yılına yeni müfredat
Yeni eğitim yılına yeni müfredat

Yeni eğitim yılına yeni müfredat

Yeni eğitim ve öğretim yılına yeni müfredatla girilecek. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ilkokul ve ortaokul düzeyinde 24, imam hatip ortaokulu ve imam hatip lisesi düzeyinde 10 olmak üzere toplam 51, ayrı sınıflar esas alındığında ise 176 müfredatın

A+A-

Mesut ERCÜMENT

Milli Eğitimde müfredat değişikliği yaşandı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, düzenlediği basın toplantısıyla güncel öğretim programına ilişkin detayları paylaştı. Bakan Yılmaz, “İlkokul ve ortaokul düzeyinde 17, lise düzeyinde 24, imam hatip ortaokulu ve imam hatip lisesi düzeyinde 10 olmak üzere toplam 51 ayrı, sınıflar esas alındığında ise 176 müfredat yenilendi” bilgisini verdi. Yenilenen müfredatların ise ilk olarak 2017-2018 eğitim öğretim yılında 1, 5 ve 9. Sınıflarda uygulanacağı belirtildi. Yapılan müfredat değişikliğini değerlendiren Eğitimciler Birliği Sendikası(Eğitim Bir-Sen) Konya Şube Başkanı Nazif Karlıer, yapılan değişikliğin sevindirdiğini ama istenilen ölçüde olmadığını bildirdi. Müfredatın değiştirilmesi noktasında ilk adımın atılmasının sevindirici olduğunu vurgulayan Başkan Karlıer, “Biz yıllardır müfredatın değiştirilmesini istiyorduk. İlk adım bugün bakanımızın açıklamasıyla atılmış oldu. Yapılan değişiklikler bizi tam anlamıyla memnun etmedi. Ama ilk adımın atılması sevindirici oldu” dedi.

SOSYAL HAYATA ADAPTE EDİLMELİ

Müfredatta yer verilen gereksiz bilgilerin atılması ve çocukların sosyal hayata adapte olmasını sağlayacak müfredatın hayata geçirilmesi gerektiğini aktaran Başkan Karlıer, “Darwin teorisi gibi gereksiz bilgi yerine çocukların sosyal hayatına etki edecek çalışmalar yapılmalı. Çocukların ahlakını arttıracak müfredatın olması lazım” diye konuştu. İlkokuldan itibaren sadece hayat bilgisi üzerinde derslerin verilmesi ve aşırı bilgi yüklemesinin yapılmasını doğru bulmadığını belirten Karlıer, “İlkokuldaki çocukların hayat bilgisi üzerine dersler görmesi gerekiyor. Sosyal hayata hazırlayacak dersler verilmeli. Lise yıllarında kişiliği oturan gençlere bilgi yüklemesi yapılmalı. Aşırı bilgi yüklemesi ile gençlere zihinlerinde gereksiz karmaşanın oluşmasına neden oluyor. Çok bilgi vermek yerine, anlamlı bilgi vermek önemlidir” ifadesini kullandı.

TEK TİP İNSAN YETİŞTİLMEMELİ

Müfredattaki en büyük sorunun 70 yıldır tek tip insan yetiştirmesidir diyen Karlıer, Türkiye gibi bir ülkede bunu yapmanın hüsrana neden olduğunu söyledi. Yeni müfredatın eksikliğinden bahseden Karlıer, beklentilerini şöyle sıraladı: “Anadilde eğitimin önü açılmalı. Türkiye’nin dil zenginliğinden faydalanmalıyız. Temel matematik dersleri daha anlaşılır verilmeli. Çocukların teknolojiyle haşir neşir olması ve yazılım yapacak yetkinliğe getirilmesi için çalışılmalı. En önemlisi de öğrenci odaklı bir müfredat yapılmalı ve ona göre hareket edilmeli. Öğretmen yetiştirme biçiminin de değiştirilmesi gerekiyor. Yabancı dil eğitimi gramer üzerine değil, konuşma ve anlamaya yönelik yapılmalı. Sivil yetkinliğin arttırılması gerekiyor. Gençlerin inisiyatif kullanma ve girişimcilik yönleri geliştirilmelidir. Öğrenmeyi öğretmeli ve gençlerimize önem vermeliyiz.”

img_3805.jpg

GELİŞEN DÜNYAYA AYAK UYDURULMALI

Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Tanfer Ata, Türk Eğitim-Sen olarak yeni müfredata sıcak baktıklarını söyledi. Gelişen ve globalleşen dünyaya ayak uydurulması için müfredatında güncellenmesi gerektiğini dile getiren Başkan Ata, “Dünya gelişiyoruz, ülkemiz gelişiyor, bilgi gelişiyor, teknoloji gelişiyor ve müfredatımızı da güncellememiz gerekiyor” dedi.
img_9574.jpg

Yapılan müfredat değişikliğiyle sorunların son bulmayacağını belirten Başkan Ata, “Türkiye’de müfredat değişikliğiyle eğitim sistemindeki bütün problemler ortadan kalkacak diye düşünülmesin. Müfredat değişikliğinde amaç öğrencinin iyi yetiştirilmesi, bilgi üretmesi, teknoloji üretmesi ise; tabi eleştiren, yargılayan, hesap soran, ilkeli davranan, adil olan, dürüst olan, vatanına milletini seven ve hayırlı hizmetler sunan bir neslin yetiştirilmesi de hepimizin beklentilerimizdendir. Biz yeni nesilden bunu istiyoruz ama yöneticilerimiz buna hazır mı? Nesilleri yetiştiren bizler, örnek olabilecek miyiz diye sorgulamamız lazım. Yeni müfredatla bütün sorunlar bitecek bir algı oluşturulması için çok erken olduğunu düşünüyorum” ifadelerin kullandı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.