1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Yeni İlaçlar Karaciğer Hastalarına Umut Olacak
Yeni İlaçlar Karaciğer Hastalarına Umut Olacak

Yeni İlaçlar Karaciğer Hastalarına Umut Olacak

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları (KLİMİK) Derneği Viral Hepatit Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bilgehan Aygen, Hepatit C ilaçlarının SGK tarafından geri ödeme kapsamına alınmasıyla karaciğer hastalığı ilerlemiş...

A+A-

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları (KLİMİK) Derneği Viral Hepatit Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bilgehan Aygen, Hepatit C ilaçlarının SGK tarafından geri ödeme kapsamına alınmasıyla karaciğer hastalığı ilerlemiş hastaların yeni tedavi seçenekleri şansı bulacaklarını söyledi.
KLİMİK Derneği tarafından bu yıl 8’incisi düzenlenen “Klimik Ulusal Viral Hepatit Sempozyumu” Isparta’da başladı. 3 gün sürecek olan sempozyumda hepatit hastalığında son tedavi yöntemleri masaya yatırılacak. Türk KLİMİK Derneği Viral Hepatit Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bilgehan Aygen, maliyeti yüksek Hepatit C tedavisinde kullanılan ilaçların SGK tarafından geri ödeneceği yönündeki açıklamanın hastaları sevindirdiğini söyledi. Hepatit C tedavisinin 1996 yılında başladığını aktaran Aygen, “Geldiğimiz noktada yeni antiviral ilaçlarla başarı oranı yüzde 99’larda. Dolayısıyla bu tedavilere ulaşmak için sürekli uğraş içindeyiz. Haziran ayında direk bu antiviral ilaçlarla ilgili geri ödeme kuralları belirlenecek. Bu ilaçların çoğu ülkede ruhsatını zaten aldı. Şu anda mevzuattaki tedavi seçenekleri ne yazık ki hastalarımızda Hepatit C virüsüne etki etmekte yeterli değil. Çünkü hasta popülasyonumuz ileri yaşa gelmiş, defalarca tedavi almış, bu tedaviye yanıt vermeyen hastalar. Tek seçenek bu direkt etkili antiviiral ilaçları kullanmak. Hastalarımızın bu ilaçlara ulaşması önemli bir sağlık sorununu ortadan kaldıracak. Bu ilaçlar son derece pahalı ilaçlar. Yurt dışından getirip başlayan hastalarımız var. Maliyeti 100 bin TL’nin üzerinde” dedi.
“KARACİĞERE BAĞLI ÖLÜMLERDE ARTIŞ BEKLENİYOR”
Türkiye’de Hepatit C’li hasta sayısının yüzde 0.5 ile 1 arasında olduğuna dikkat çeken Aygen, “Tabi ki bu oran risk gruplarında ileri yaşlarda artıyor. Dünyada ortalama 334 bin ile 1 milyar 170 bin vakadan söz etmek mümkün. Şu anda Türkiye’de Hepatit C enfeksiyonu siroz vakalarının yüzde 40’ından ve karaciğer kanserlerinin yüzde 60’ından sorumlu. 2030 yılına gelindiğinde karaciğere bağlı siroz vakalarında yüzde 40, ileri derece siroz olgularında yüzde 60, karaciğere bağlı ölümlerde ise yüzde 70 artış bekleniyor. Ne yazık ki ülkemizde halen tanı ve tedavi oranının çok düşük olduğunu söyleyebilirim” dedi.
Yeni doğanlar için Hepatit B’yi ele almak gerektiğini aktaran Aygen, “Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgemizde gebe tarama testlerinin yeterli olmaması nedeniyle doğduğu anda bu virüsü alan ve ileri yaşlara geldiğinde kronik karaciğer hastası olan birçok erişkin var” bilgisini verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.