1. YAZARLAR

  2. Mehmet KAYA

  3. Yeni kabine hayırlı olsun
Mehmet KAYA

Mehmet KAYA

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni kabine hayırlı olsun

A+A-

Tarihi günler yaşıyoruz. 10 yıl sonra bugünleri anlatan belgeseller veya araştırma yazıları yazıldığında ‘bu tarihi günlerin’ farkına daha net varacağız.
Ülkemiz için yeni bir dönemin başlangıcı olacak ‘yeni bir sisteme’ giden yolun taşlarının döşendiği, hatta yolun sonuna varmak üzere olduğumuz herkesin malumu… Yeni dönemin ne getirip ne götüreceği üzerine çok fazla şey söylenebilir, ancak gereksiz tartışmaların içinde boğulmadan ‘memleket için hayırlısını’ dilemekten başka şansımız da yok.

DAVUTOĞLU’NDAN SONRA
21 ay önce Başbakan olan Ahmet Davutoğlu, hem Konya’da hem de Türkiye’de önemli izler bıraktı. Özellikle Konya için ‘hayırla yad edilecek’ işler yapan Davutoğlu’nun bu şehirde isminin mutlaka yaşatılması gerekiyor. Konya kamuoyunun ortak talebi olan bu konuda Büyükşehir Belediyesi’nin de üstüne düşeni yapacağını tahmin ediyorum.
Gelelim yeni kabineye.
Binali Yıldırım kabinesinin, Davutoğlu kabinesinden çok da farklı olmadığı ortada. Çok sürpriz bir kabine olmadı. Kabinenin bence tek sürprizi Lütfi Elvan’ın Kalkınma Bakanı olarak burada yer alması. Onurlu duruşuyla her zaman Davutoğlu’nun yanında yer alan Lütfi Elvan’ın çizik yiyebileceği konuşuluyordu. Ancak Elvan’ın kabinede yer alması bir nebze de olsa Konya’nın ve Karaman’ın gönlünün ferahlamasını sağladı.

BİZİM BAĞIN KORUĞU
Konya’nın en büyük eksikliklerinden biri, yetiştirdiği değerlerine yeterince sahip çıkamaması. Bunun birçok kabul edilebilir gerekçesi de olabilir, ancak kabinede yer alan Elvan’ın mutlaka daha fazla sahiplenilmesi gerekiyor. Konya’nın ve Karaman’ın Lütfi Elvan’ı sahiplenerek, Türkiye’ye ‘bizim bağın koruğu’ mesajını vermesi gerekiyor.
Önce Ulaştırma Bakanlığı ardından da Başbakan Yardımcılı görevlerini yürüten Elvan’ın Kalkınma Bakanı olması, bir tür tenzili rütbe olarak da görenler olabilir. Haklı da olabilirler, ancak kabinede bu bölgenin projelerinin takipçisi olacak bir ismin olması yine de önemli. Konya’nın ve Karaman’ın projelerinin en büyük güvencesi öncelikle 65. Hükümet, daha sonra Ahmet Davutoğlu ve Lütfi Elvan’dır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.