1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. Yeni Öğretim Yılı Başladı
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Öğretim Yılı Başladı

A+A-
Bilindiği gibi bizde öğretim yılı deyince aklımıza bir yıllık süre gelmez. Her ne kadar yıl deyince aklımıza 365 günlük bir süre gelirse de öğretim süresi bu kadar zamanı işgal etmez.
Bu sürenin içinde okula devam edilen günler dahil olduğu gibi, yaz tatili, sömestr tatili, aşı tatili gibi tatillerle dini ve milli bayramlarımızın dahil olduğu tatiller de bu sürenin içinde dahildir. Ayrıca okullar resmi dairelerden olduğu için iki günlük hafta sonu tatilleri de bunun içinde yer alır.
Aklımıza gelen bu tatillerin çıkarılmasından sonra kalan günlerin tamamını zaten öğretime ayıramazsınız. Şu ve benzeri durumları da göz önünde bulunduracaksınız: Her kademede bulunan öğretim kurumlarının ayrı özellikleri vardır. İlköğretim, orta ve lise öğretimi ile yüksek öğretim kurumları birbirinden farklıdır. İlk ve orta öğretim kurumlarının aşı olmak vs. gibi bazı özel günleri vardır. Bunlar da resmi tatil günlerindendir.
Dikkat ederseniz bu kurumlardan ilk üçü genelde ‘eğitim ve öğretim kurumları’ olarak anılır ve böyle bilinir olmasına rağmen sadece öğretim yapılması bile tercih edilen bir farklılıktır. Ben de bundan dolayı sadece öğretim kurumları dedim. Çünkü öğretimden ayrı bir de eğitimden bahsedilmesi pek kolay görünmemektedir.
Genel olarak bakıldığında yaz tatili çıkarıldığında yılın üçte ikisi öğretime ayrılmış görünmektedir. Ancak arada verilen tatillerin sürelerini toplarsak onlar da bir yaz tatili uzunluğundadır. Yani toplam öğrenim süresi yılın üçte biri veya azami beşte üçü kadardır.
Okul açıldığında derslere hemen başlanmaz veya başlanamaz. Çünkü öğrencilerin geçirdikleri tatil boyunca yaşadıkları alışkanlıkları terk ederek belli saatlerde okulda bulunmaları ve anlatılacak dersleri dinleyebilmeleri için de mutlaka belli bir zamana ihtiyaçları vardır. Tabii bu arada öğretmenin durumunu da göz ardı etmemek gerekir. Kolay değil, o da koca bir tatilden dönmektedir ve dinlenirken yorulmuştur.
Her şeyden önce bu yorgunluğu atması ve kendisini öğrencilerinin karşısında durabilecek hâle getirmesi gerekir.
Bu durumu bilen bazı aileler, özel okulları tercih etmektedirler. Ancak özel okullar da öğrencileri daha iyi yetiştirebilmek yerine ya Gülen’in dershaneleri gibi belli amaçlara hizmet etmek veya fırsattan faydalanarak para kazanmak amacı gütmektedirler.
Eğitim ve öğretim memleketimizde hâlen halledilmesi gereken birçok problemin içindedirler. Üstelik bunlar ilgili kimseler tarafından da bilinmektedir. Buna rağmen yine bu problemler devam etmektedir.
Bunları da göz önünde bulundurarak yine de bize yeni öğretim yılının hayırlı olmasını dilemek düşer.
Bu yazı toplam 388 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.