1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. YENİ PARTİ !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

YENİ PARTİ !..

A+A-

Dünyanın ve yaşamın bir kuralı vardır.
Her canlı varlık doğan, büyük ,ölür.
Bazı cansız varlıklar, fikirler de böyledir.
Billi bir süreçten sonra hayattan silinir.
Siyasilere ve partilere baktığımızda Türkiye adeta siyasi parti mezarlığı gibidir.
Demokrat parti böyle,
Adalet Partisi böyle,
Doğru yol partisi böyle,
Anavatan partisi böyle.
Demokratik parti öyle,  Demokrat Türkiye Partisi, Demokratik sol parti, Sosyal demokrat halkçı parti,Milliyetçi demokrasi partisi Milli  nizam partisi, Milli selamet partisi, Sadet partisi öyle.
Hepsinin bir doğuşu, dönemi ve sona erişi vardır.
İşte bir parti daha doğuyor.
Türkiyenin yeni partilerinden ve lideri olan Merak Akşener’i tavrı, tutumu ve tespitlerinden dolayı beğeniyorum. Kendisi için yapılan iddialara da çok inanmıyorum.
PKK’nın uzantısı olan partilerde öyle.
Türkiye’nin ilk partisi CHP. Kapandı, açıldı.
Ondan sonra ise Adalet ve kalkınma partisi en kıdemli parti ve iktidarda,MHP onu içinde.,.
Partiler ihtiyaçtan ve halkın isteğinden dolayı kurulur, fonksiyonlarını bitirenler de  parti mezarlığında kendine yer bulur.Bugünlerde yoğun biçimde yeni bir partiden bahsedilmektedir. Bunu engellemek için AK Parti genel başkanı  ve Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan bir dizi topaltılar yapıp sitemkar konuşmakta ve partiyi toplamaya, yeni partinin kuruluşunu engellemeye çalışmaktadır ama, ne ölçüde etkili olacağını merak ediyorum.Ancak Yeni parti kuracağını resmen duyuran eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan'ın ekibiyle ilgili flaş bir iddia ortaya atıldı. Nagehan Alçı, eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yeni parti çalışmalarının tam göbeğinde olduğunu belirtti.
Yeni parti oluşumuna dair gelişmelerin ardı arkası kesilmeyen şu günlerde, bomba  başka iddialarda yer alıyor.Bunlardan birisi ve en önemlisi de  ''Mehmet Şimşek, Babacan hareketinin içinde değil tam göbeğinde olduğu söylenmektedir..
AK Parti'den istifa ederek tüm dikkatleri üzerine çeken Ali Babacan yeni parti kulislerini müthiş derecede hareketlendirdi.Bir dönem ekonomi direksiyonunu yöneten Mehmet Şimşek için, Londra'daki finans ve iş çevrelerine bu oluşumun tanıtımını yapan kişi olduğunu öne sürüldü. Ancak benim endişelerim var.
Kimse kusura bakmasın. İşin başlangıcını biliyorum.  AK Parti ve Erdoğan’ın iş başına getirilmesinde ve o günlerde yapılan toplantılarda  ABD’nin rolü büyüktür. Bugün ABD geldiğimiz nokta belli. 
Eğer Babacan ve Şimşek’in, hatta Davutoğlu’nun Gül’ün öncü olduğu çalışmadan  İngiltere varsa, bu işin farklı boyutlarının olacağını düşünmekteyim.
Mehmet Şimşek'in, Ali Babacan hareketinin içinde bulunup bulunmadığı çok tartışılmıştı. Kesin olarak söyleyebilirim ki Şimşek bu hareketin bırakın içinde olmayı tam da göbeğinde yer aldığını öğrendim.Londra'daki finans ve iş çevrelerine bu oluşumun tanıtımını yapan bizzatMehmet Şimşek. Yeni partinin Türkiye ekonomisini tekrar düze çıkarabileceğini anlatıyor. Yani Mehmet Şimşek Özgürlük ve Hukuk Partisinin “ içinde olduğunu artık “sağır sultan” bile duyuyor.
Salı günkü yazısında Özcan Yeniçeri: "Türkiye'de açılımcılar; bebek katili Öcalan'la hummalı görüşmeler yapıyor, Türkiye'ye Habur rezaletleri yaşatıyor, PKK/PYD'li Salih Müslim'i görüşmeler için Türkiye'ye çağırıyor, Peşmerge'lerin Türkiye üzerinden Kobani'ye geçmesine izin veriliyor, Süleyman Şah Türbesi bulunduğu yerden taşıtılıyordu.." diye yazdı..Bugün o isimler parti kuracaklarını ve ilk seçimlerde yüzde on sekiz oy alacaklarını söylüyor.Hatırlayalım: Habur rezaletinin, PKK ile pazarlıkların ve çok daha önemlisi PKK'nın şehirlerde elini kolunu sallayarak gezmelerinin arkasında kim var?Aynı şekilde Türk toprağı Süleyman Şah Türbesi'nin yerinden sökülerek sanki büyük başarı ve kahramanlıkmış gibi getirip sınıra yakın bir yere yerleştirilmesinin arkasında kim vardı?Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu.Peki, daha düne kadar ekonominin başında olan, Türkiye'yi bugünlere taşıyan ekonomik süreci yönetenler kimlerdi? Ali Babacan
Başka?
Mehmet Şimşek..
Kısacası kişi başına düşen gelirimiz düştü.İşsizlerin sayısı 10  milyona gidiyor
Türkiye'den beyin gücünün yanında sıcak para gücünün kaçıyor.Niye?Bunların uyguladıkları politikasının sonucundan dolayı.Aynı şekilde içinde bulunduğumuz Suriye krizinin mimarı gene Davutoğlu'nun "ümmetçi" politikalarıydı"Bir gece ansızın gelebilirken" bırakın girebilmeyi (gelebilmeyi) artık sözünü bile edemiyoruz.Ümmet birliği, ümmet ayrışması ve çatışmasına döndü. Ve bu ayrışmanın taraflarından biri de maalesef Türkiye oldu.Kimse kusura bakmasın.
AKPARTi  artık Türkiye'nin sorunlarını çözmekten uzak. AKPARTİ, bundan sonra sorun çözmek yerine, kendisi sorun olmaya devem edecek  gibi görünüyor.İçinden çıkacak ekip de "büyük kurtuluş reçetesi" üretecek geçmişe  ve yeterli tecrübeye sahip değil.
Bir sanayileşme politikalarını göremiyorum..
Tarımsal gelişme politikalarını da göremiyorum.
Üretim- istihdam- eğitim üçlemesi arasındaki bağı kuracak bir sözcük, uygulanmasa bile farkındalık yaratacak bir vaat de duymuyoruz. Bundan sonra söyleyeceklerse bilemem..Sadece finansal büyüme üzerinden yürüyüp, Ulaşım sektörü ile konut sektörüne yatırım yaptılar. Ulaştırma sektöründe yaptıkları en büyük hata, halkı fahiş fiyatla borçlandırmak oldu. Sonunda Türkiye'yi batma noktasına getirdiler.Biri Bilderbergci, biri BOP'çu, öteki açılımcı bir araya gelip ortaya karışık bir parti kurarak Türkiye'yi kurtaracaklarmış..
Rahmetli Erbakan’ın dediği gibi, Haydi oradan…
Kusura bakmasınlar. Bundan sonra ne AKPARTİ'nin kendisinden ve ne de ortaya karışıklardan hiçbirimize fayda gelmez DİYE DÜŞÜNMEKTEYİM. Yanılmak istiyorum ama, nerede ?Bundan sonrasını yine kendisini kurtaracak siyasi  partiyi  Millet bulacaktır, bulmalıdır.Gerisi laf-ı güzaf.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.