Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Parti

A+A-

Ülkemiz tam bir siyasi parti bataklığı ya da cenneti içinde.
Bir çoğumuz Türkiye’de kaç siyasi parti var? Bunların Genel Başkanları kim ? Yönetiminde kimler var bilmeyiz. Şimdi şaşıracaksınız Türkiye’de tam 78 siyasi parti vardı. Şimdi ise yeni birparti daha kuruldu.
İşte Siyasi partilerin isimleri :
Türkiye Cumhuriyetinde Cumhurbaşkanlığı, arkasından da gelecek olan genel seçimlere doğru gidildiği günümüzde bence şaşırtıcı olan bir bilgi var. Çok partili seçimlerde çeşitli siyasi düşünceleri savunan tam 78 tane parti var. Bazıları hiç adı bile duyulmamış partiler.
Seçim pusulalarının neden bu kadar uzun kağıtlara basıldığını şimdi daha rahat anlayabiliriz.
Adalet ve Kalkınma Partisi,Adaletçi Kurtuluş Partisi,Alternatif Parti,Alternatif ve Değişim Partisi Anavatan Partisi
Ayyıldız Partisi,Bağımsız Cumhuriyet Partisi,Bağımsız Türkiye Partisi,Barış ve Demokrasi Partisi
Bin Dokuz Yüz Yirmi Üç Cumhuriyet Partisi,Büyük Birlik Partisi,Büyük Anadolu Diriliş Hareketi Partisi,Cumhuriyet Halk Partisi,Çoğulcu Toplum Partisi,Demokrat Parti,Demokratik Sol Parti
Devrimci Halk Partisi,Devrimci İşçi Partisi,Devrimci Sosyalist İşçi Partisi,Doğruyol Partisi,Doğuş,Aydınlık Partisi,Ebedi Nizam Partisi,Emek Partisi,Emekçi Hareket Partisi
Engelsiz Türkiye Partisi,Engelsiz Yaşam Partisi,Ergenekon Partisi,Esnaf ve Çiftçi Partisi
Ezilenlerin Sosyalist Partisi,Genç Parti,Genç Anadolu Partisi,Gezi Partisi,Gönül Birliği Yeşiller Partisi,Güçlenen Türkiye Partisi,Güven Parti,Hak ve Adalet Partisi,Hak ve Eşitlik Partisi
Hak ve Hakikat Partisi,Hak ve Özgürlükler Partisi,Halkın Kurtuluş Partisi,Halkın Sesi Partisi
Halkın Yükselişi Partisi,Halkların Demokratik Partisi,Hür Dava Partisi,İşçi Kardeşliği Partisi,İşçi Partisi,Katılımcı Demokrasi Partisi,Liberal Demokrat Parti,Millet Partisi,Milli Demokrat Halkın Partisi,Milliyetçi Hareket Partisi,Milliyetçi Türkiye Partisi,Muhafazakar Yükseliş Partisi,Müdafaa-i Hukuk Hareketi Partisi,Önce İnsan Partisi,Özgürlük ve Dayanışma Partisi,Özgürlük ve Sosyalizm Partisi,Saadet Partisi,Sağduyu Partisi,Sosyal Demokrat Parti,Sosyalist Demokrasi Partisi,Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi,Toplumcu Kurtuluş Partisi,Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi,Türkiye Hümanist Partisi,Türkiye İşçi Köylü Partisi,Türkiye İşçi Partisi,Türkiye İşsizler ve Emekçiler Partisi,Türkiye Komünist Partisi,Türkiye Müdafaa-i Hukuk Partisi,Türkiye Sosyalist İşçi Partisi,Türk Birliği Partisi,Ulusal Parti,Vatan ve İstiklal Partisi,Yeni Dünya PartisiYeşiller ve Sol Gelecek Partisi,Yurt Partisi,Yüce Diriliş Partisi.
Evet geçtiğimiz günlerde kurulan Merkez Partisinin kurucu genel başkanlığını da Prof. Dr. Abdurrahim Karslı üstlendi. Prof Karslı"Harekatımızın esas amacı samimiyet. Ortak aklı üretmeye çalışacağız. Huzurlu bir faaliyette bulunacağız. Bundan sonra azarlanmayacak, kovulmayacaksınız. Bizim için hayat bir mektep olacak. Bu memlekette her şey olmak mümkün. Ama ahlaklı, hukukla yaşamak adeta mümkün değil. Ne olacağı hiç belli değil. İktidar ve muhalefetin ülkemizin getirdiği bu karmaşadan, bu sıkıntıdan kurtarmak için, vatan, namus, adalet, din için birlik ve beraberliğimizi tesis etmek için tüm insanlarla birlikte bir hayat tanzimi için Merkez Partisi olarak vekalet istemek için bugün kuruluşumuzu gerçekleştirdik" diye konuştu.
Şu ülkeye bakınız. Nüfusumuz yaklaşık 76 milyon, Parti sayısı 80 civarında. Ülkede bu kadar farklı siyasi fikir var. Bunların birleşip, bir araya gelmes i ne kadar zor değil mi?
Çağdaş medeni, gelişmiş ülkelere bakarsanız parti sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Bizde ise 80 parti. Bu ülkeyi yönetmek, bu ülkeyi kalkındırmak öyle kolay olmasa gerek.
Birde kapanan partilerimiz var.
 

Bu yazı toplam 210 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.