1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. YENİ PARTİLER …
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

YENİ PARTİLER …

A+A-

Yaşımız 70’e merdiven dayadı.

Aklımızın erdiği ve gördüğümüz dönemlerde   Türkiye’de bazı partilerden koparak onlarca parti kuruldu ve bazılarının ömrü  şafakta doğup, gün doğumu ile batan kadar oldu. Bazı partiler ise saman alevi gibi yanıp söndü. Sadece tabela partisi olmaktan  ve pek çoğu  seçimlere bile girmeden kaldılar.

Yine belirtmek gerekirse tek partili dönem sonrasında  CHP’den kopan bazı kimseler DP partiyi kurup yücelttiler. Vatandaştan kabul gördüler ama, bu partiyi de  darbe bitirdi.

Yaşı müsait olanlar bilir. Kurulan partilerin pek çoğu kabul görmedi. En çok parti doğuran parti ise CHP idi. Bu partiden çıkan CGP, DSP ve diğerleri. Adalet partisinden de doğan parti oldu. Ferruh Bozbeyli’nin partisi de uzun ömürlü olmadı. Yine Cindoruk’un partisi de öyle.

Merhum Erbakan’ın partisinden de partiler çıktı. AK Parti ve Has Parti ve yeniden Refah partisi…

Birde Genç parti vardı. Cem Uzan’ın partisi İlk genel seçimlerde  yaklaşık yüzde 7 oy aldı. Bu partinin de yeniden  hayata geçmesi planlanıyor.

Diğer yeni oluşan partileri biliyorsunuz. Gelecek partisi ve Deva Partisi…

AK Parti nihayet ikinci partiyi de doğurdu. Parlamentoyu sanki baypas yapan Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ve ittifaklarla yeni rejim,  hemen her partinin TBMM'ye girmesine yaradı. Belku de temsil olma itibariyle doğru bir sistem oldu.. Aklınıza gelir miydi, TBMM'de 11 partinin temsil edileceği...  İttifaklar sağ olsun. Milletvekilliğine heveslenenler, bir iki cafcaflı laf edenler , dikkatleri çektiklerine kanaat getiriyorlarsa, hemen bir parti kurabiliyorlar.Bakalım yeni partiler bu noktada ne yapacaklar ?

İçinden çıktıkları Ak Parti'nin durduğu ve geldiği yeri görmek istemiyorlar. Bunu Ali Babacan açık şekilde belirtiyor.

Bölücülük nasıl bir illet ki, Türkiye'yi en iyi biz yönetiriz diyerek yola çıkanlar, bu illete gönüllü teslim oluyorlar?! İnşallah doğru yaparlar ve milletin isteklerine kulak verirler.

Yeni kurulan partilerin kurucular arasında saydığımız, görüştüğümüz  dostlarımız var.

 Belki, bu arkadaşların varlığı, parti içinde kasıtlı hareket edenleri, kendi hedefleri için girenleri frenleyecektir ama, bunca yılın tecrübesiyle kesin söylüyorum, istediklerini  hemen ilk seçimde elde etme şansları  şimdilik yok gibi. Normal seçimler yapılırsa seçimler 2023 yılında yapılacak. Tabi ki, bu zamana kadar köprünün altından çok sular akacak.

Yeni partilerin  programına bakıyorsunuz; "Kürt meselesi esas olarak ülkemizdeki demokratik hakların eksikliğinden ve bu eksikliğin istismar edilmesinden kaynaklanmıştır." gibi bir laf ediliyor.

Ali Babacan'ın partisi daha vahim. Aklı zorluyor. "İşte Ali Babacan'ın asıl manifestosu!" (12 Mart 2020) başlıklı yazısını girip okuyabilirsiniz. İçinde şimdi hapis yatanlar var. Devam ediyorum: "Başbakan Recep T. Erdoğan'la daha önce Ankara'da 'çözüm üretmek' için bir araya gelmişlerdi (10 Ağustos 2005). MHP Genel Başkanı'nın 12 Dev Adam'a atıfta bulunarak '12 kötü adam' dediğine bakmayın... Çok 'akıllı' çok 'uyumlu' insanlar..." O 12 isim arasında, hapiste tutulmak için "suç" icat edilen Osman Kavala da var.

Halkımız bekleyip görecek ve bu kadar parti bolluğu ve söylemlerin neler anlatacağını görüp, seçimlerde  nasıl oy vereceklerine karar verecekler. Tabik yeni kurulan ve kurulacak partilerin söylemleri oy almaları için çok önemli.

Eğer  ittifaklar ve koalisyonlar seçimde yenilenirse  Türkiye’de her toplumun mecliste temsili sağlanmış olacaktır. Bence bu yolu  daha radikal yapmak için  seçim barajını aşağıya yüzde 5-6 çekmek doğru olur düşüncesindeyim. Böylece elma ile armut ayrışmış olur ve halk buna göre oy verir.

Bu yazı toplam 662 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.