1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Yeni Sayfa Açmak!
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Sayfa Açmak!

A+A-

Yerel seçim dönemi bitti. Gerçi bazı sandık sayımları var. İtirazlar var ama, bunlar lokal işler.
Yakında Cumhurbaşkanlığı seçimleri için start verilir ve yeril seçimlerden daha mı yüksek ya da daha mı sakin geçer bilemiyorum ama yine bir seçim startı yaşarız.
Başbakan R. Tayyip Erdoğan açıkladı.
“Erken seçim yok”
Tabi ki, şartlar ve ortam ne getirir, ne götürür bugünden yarını kestirmek biraz zor olsa da genel seçimlerde aslında çok uzak değil. 2015 de de genel seçimler var.
Türkiye’ seçim sathından bir türlü kurtulamıyor diyeceğim. Bu durum tansiyon yükselmelerine neden oluyor ama, bence Türkiye’de 6 ayda bir seçim olsa daha iyi olur.
Neden mi?
Hiç değilse halk siyasileri daha yakından görebiliyor.
Halkın istekleri tam yerine getirilmese de dinleniyor.
Yapay ve yüzeysel de olsa, halka hizmet veriliyor.
Medya harman kaldırıyor.
Evet, yerel seçimler bitti.
Türkiye ve Konya’da çoğunluğu AK parti aldı.
Diğer partilerde şimdi hesaplaşma dönemi, post kavgası ha başladı, ha başlayacak…
Eskiden başkan olanlar yeniden halkın önüne çıkmaya, yapacaklarını anlatmaya, bir anlamda bazı başkanlar günah çıkartmaya başladılar.
Dün sabah Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’le kahvaltıda buluştuk. Japon parkında verilen kahvaltıda çok sayıda basın mensubu, bazı partililer ve Belediye yetkilileri vardı.
Şunu hemen belirteyim yeniden büyükşehir belediye başkanı Tahir Akyürek’i önceki dönemlere nazaran daha olsun, daha dikkatli ve daha mütevazı buldum. Hedeflerini büyütmüş, yaptıklarını anlattı, yapacaklarını kısmen aktardı.
Elbette Tahir Akyürek’in “yeni sayfası” umut vericidir. Japon parkını daha ilk defa gördüm. Buda benim eksikliğim. Gerçekten sanki çölde bir vaha, mükemmel bir alan. İnsanların dinlenebileceği, çocuklarının oynayacağı, çayını yudumlayacağı mükemmel bir alan. Belki benim gibi bir çok insan burayı görmemiştir. Park oldukça geniş denebilecek bir alanda. İçinde deniz kıyılarını aratmayacak kadar güzel havuzlar var. Yeşil alanlar gözlerimizi ve ruhumuzu dinlendirecek nitelikte. Çiçekler, laleler ruhumuzu okşuyor.
Başkan Akyürek, sözlerine Hz. Mevlana’nın bir sözü ile başladı.
“Dün dünde kaldı” dedi ve ekledi. Yaptığımız, yapamadığımız oldu dedi. Yeni dönem için umut ve çalışma enjekte etti.
Konya’nın köyü ile, ilçeleri ile, mahalleleri ile bir bütün olduğunu ve bu dönemde daha çok sorumluluk aldıklarını ve daha çok çalışacaklarını, bunun adının da gelişme, istihdam olduğuna vurgu yaptı.
Konya gelenekleri, görenekleri ve modernizasyonu birleştiren bir kent konumundadır. Geleneklerimize bağlı ve aynı zamanda gelişime açık bir şehirdir. Bu gelişimi de yerel yöneticiler sağlayacağına göre Akyürek ve diğer belediye başkanları için bu dönem daha bir başka çalışma dönemi başlamıştır.
Vali Ferit Paşa zamanında başlayan mahalle çeşmeleri bugün bin çeşmeye ulaştı. Bu dönemde Akyürek bunların 2 bine ulaşacağının müjdesini verdi.
40 bin 800 metrekarelik kent olan Konya’mız dileyelim daha da güzelleşsin. Kısır çekişmelerden uzaklaşıp, Konya’da yaşayan herkes Konya’mız için çalışsın. Yeni dönemde Konya büyükşehir belediyesi Başkan Akyürek’in ifadesiyle ayda 100 trilyonluk yatırım yapacak. Bu aş demek, iş demek, gelişme demek ve istihdam demektir.
Aslında bu konuyu bir başka yazı konusu yapacağım ama, şehrimizde 5 milyon lale var. Renk, renk, ayrı bir güzellik. Zaman zaman yazılarımda belirtirim. Konya belediye başkanları yeşil ve park çalışmaları ile dikkat çekici çalışmaları bulunmaktadır. Yine Başkan’ın ifadesiyle bu dönemde 80 milyon ağaç dikilme hedefleniyor.
Başkan Akyürek belirttiğine göre “Hesabını veremeyeceğimiz hiçbir işimiz yok. Bu dönemde daha şeffaf yönetim göstereceğinin sözünü verdi. Birlikte izleyeceğiz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.