1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Yeni Seçim Dönemi
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Seçim Dönemi

A+A-
Türkiye’de 7 Haziran’da yapılan seçimler sonrasında kurulamayan koalisyon hükümeti sonrasında anayasada 45 günlük süre dün sona erdi. Bugün yeni seçim dönemi başladı. Yapılan açıklamalara bakılırsa yeni veya erken seçim, ya da Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın ifadesiyle yenilecek seçim 1 Kasım’da yapılacak.
Türkiye Cumhuriyetinde böylesi bir tablo ilk defa yaşanacak.
Peki seçime hangi hükümet ile gidilecek?
İşte burada bir sıkıntı var.

Anayasamız diyor ki :
“ Hükümet zamanında kurulamaz ise Cumhurbaşkanı ülkeyi tarafsız bir hükümetle seçime götürür. “
Tabi ki burada bir sıkıntı var.
Bugün ya da yarın Cumhurbaşkanı Meclis Başkanı ile görüştükten sonra, meclis fesh edilip, hükümeti kurmak için muhtemelen Ahmet Davutoğlu yeniden görevlendirilecek.
Bu noktada kurulacak hükümette mecliste temsil edilen partilerden aldıkları oylara göre bakan vermeleri söz konusudur. Ancak daha önce açıklandığı gibi,  CHP ve MHP hükümete katılmayacaklarını deklare etmişlerdi. O halde hükümet AK parti ile HDP arasında ve bağımsız kimselerle kurulacak. Bu durumda bir başka sıkıntı olmayacak mı ?
Şimdi AK parti yapılacak seçimlerde HDP ile kurulan hükümeti nasıl izah edecek?  Bunun en zor bir durum olduğunu düşünmekteyim.

AK Parti'de genel başkan değişikliği olacak mı?
Başbakan Yardımcısı Prof. Numan Kurtulmuş, AK Parti kongresi, Irak tezkeresine ve 3 dönem kuralı ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.
Başbakan Yardımcısı  Numan Kurtulmuş, seçim hükümetinin geleceğini, erken seçime dair detayları, Meclis’e getirilen Irak tezkeresini, yaklaşan AK Parti Kurultayı’nı ve son dönemde kendilerine yöneltilen eleştirileri cevapladı.

Kurtulmuş, 12 Eylül'de kongreye gidecek olan AK Parti'de genel başkan değişikliği olup olmayacağı konusuna da cevap verdi. Kurtulmuş’un bilgilerine göre Genel Başkan değişikliği yapılmayacak.
2002’deki AK Parti, eski sistemin tasfiyesi üzerine oturmuştu. Karşılığını da 2010 referandumu ve 2011 seçimlerindeki oy oranlarıyla almıştı. 2011’den sonra birtakım iç ve dış sorunlar nedeniyle, reform süreçlerinde duraklama oldu. Şimdi bir de iç güvenlik tehdidiyle karşı karşıyayız. Bu krizlerden kurtulmanın yolu reform, değişim ve dönüşüm iradesini tekrar, çok daha sağlam bir şekilde kuşanarak demokrasiyi geliştirmektir. Önümüzdeki seçimde de AK parti  ana ekseni bu olmak mecburiyetinde...
Demokrat Parti’den beri siyasi partilerin milletle buluştuğu noktalar sistemin değiştiği, reform iradesinin gösterildiği noktalardır. Bu iradenin zayıfladığı görülürse millet desteğini çekiyor. AK Parti’nin temel meselesi; 7 Haziran seçimlerinden sonra çıkan tabloyu iyi okuması, “Ne oldu da halk bizi 9 puan düşürdü?” sorusunu cevaplaması ve oy kaybına yol açan nedenlerin ortadan kaldırılmasıdır. AK Parti’nin, geniş kitleler için büyük gelecek beklentisini yeniden gündeme getirecek bir vizyonla ortaya çıkması gerekiyor.
Tabi ki, 1 Kasım seçimleri kolay yapılamayacak. Devlet gereken tedbiri zamanında alır. Terör örgütleriyle mücadelede asla zaafa düşmez ve Türkiye bu çıkmazdan  milletin iradesiyle çıkar diye düşünmekteyim.
Bu yazı toplam 156 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.