1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Yeni senaryo !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni senaryo !..

A+A-

Türkiye’de yaklaşık 1960 li yıllardan beri  kendimce ve bir taraf olmamak için çabalayarak,ancak kendimce de doğru bildiğin  taraftan olmaya çalışırım.

Hiçbir zaman flama sallamadım.

Hiç zaman birinin adamı olmadım.

Hele yazı yazarken,yazacağım kelimeleri düşünerek, kılı kırk yararak, seçerek yazarım. Elbette hatalarımız, eksiklerimiz yanlışlarımız olur.

Kimseye çamur atmadan, kimseye hakaret etmeden, kimseyi karalayıp aşağılamadan yazılarımı yazarken de herkese aynı uzaklıkta olmak amacımdır.

Şu anda siyasi liderlerden  önde gelen liderler içinde  Sayın Erdoğıan, Sayın Kılıçdaroğlu, sayın Akşener,Sayın Davutoğlu,sayın Karamollaoğlu ile birkaç kez birebir oturup sohbet etmiş,  yerelde ve ulusal TV programları yapmış sohbet etmiş,görevim sırasında stada protokolde sohbet etmişimdir.

Çok hikayeler, çok senaryolar dinledim,izledim.

Türkiye  takip ederler bilir.Bir parti mezarlığı içindedir.Bağışlayın beni şuanda tam bilmemekle 40 üzerinde parti vardır.Bunların pek çoğu tabela partisidir.

Şuanda Türk siyasi hayatında en önde AK Parti, CHP, İYİ PARTİ; MHP; HDP, SP; Yeniden,BTP, SP,İşçi Partisi, Gelecek Partisi, Deva Partisi ön saflarda yer almaktadır.

AK Parti yaklaşık  20yıldır iktidardadır ve son dönemlerde Cumhur ittifakında yanında MHP, Büyük Birlik Partisi ve Doğu Perincek’in İşçi partisi ile yollarına devam etmektedir.Devlet iyisiyle,kötüsüyle, eksiği,yanlışı ile Cumhur ittifakı tarafından  yönetilmektedir.Burada ayrıntıya girmek istemem.Bunu zaten halkımız biliyor.

Muhalefet gurubu içinde ise  Millet ittifakında CHP ve İYİ parti, kısmen  SP bulunmakta.Bunun yanı sıra yeni oluşumda olan partilerde vardır. Ahmet Davutoğlu’nun genel başkanlığını yaptığı Gelecek Partisi,Ali Babacan’ın genel başkanı olan Deva Partisi ve diğerleri…

Muhalefet erken seçim istemekte  bastırırken,  iktidar kanadı ise seçimlerin zamanında yapılacağını ve 2023’e kadar seçim olmadığını deklare etmektedir.

İster erken seçim olsun,ister zamanında olsun ama, seçim yapılacaktır.İnşallah yapılacak seçim sonuçlarında ABD’dekileri yaşamayız.

Zaman su gibi akıp gitmekte,vaktinde de olsa, erken seçimde olsa hem kısa bir zaman dilimi,hem de çok kısa bir zaman dilimi olabilir.Siyasette ise 24 saat çok uzun zamandır.Seçime kadar köprünün altından çok sular akacaktır.

CHP’nin içinden çıkan yeni oluşumlarda var görünüyor.Bunlar Mustafa Sarıgül’un kurduğu parti,diğeri de CHP’den geçmişte  Cumhur Başkanı adayı olan Muharrem İnce…

Şimdi sıkı durun.

Araştırma şirketlerinin sonuçları AK Parti ,CHP;İYİ PARTİ,MHP, Gelecek Partisi, Deva Partisi, SP  ve HDP’nin oy oranlarını ortaya koymaktadır.

Kimse kızmasın ama,AK Parti ve MHP’nin oylarının toplamı ise  seçimi kazanmak adına yüzde 51’e ulaşamıyor.Ne kadar derseniz onu da siz bulun.

Siyasette  üstün zekaya sahip görünen Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde MHP genel başkanı  Devlet Bahçeli ile baş başa görüştü.Her ne kadar görüşmenin detayı hakkında  açıklama yapılmadı ise de çok deneyimli bir siyasetçinin bana anlattığına göre  seçim ve ittifakı görüştüklerini,

Erdoğan’ın MHP’den yapılacak seçimde umudunu kestiğini, bazı güvenilir kimselerle  İYİ Parti genel Başkanı Meral Akşener’e  “Parlamenter sisteme dönersek,ben Cumhurbaşkanı, sende Başbakan ol” diye çok gizli bir teklif gönderdiğini söyledi.

Ancak Akşener bu teklife sıcak bakmadığını da biliyorum. “Taban bunu kabul etmez demiş.”

CHP ve İYİ Parti liderleri yeni  oluşan ve seçime girmelerine kesin gözü ile bakılan,hatta DP ve ANAP’da iktifak içine alma çalışmalarının olduğu gelen bilgiler arasında.

Doğru veya bir komplo teorisini olabilir.Yalnız siyaseti iyi takip eden, aklıselim insanların değerlendirmesine göre de  olabilirlik söz konusudur. Çünkü bazı şeyleri alt alta ve yan yana toplarsanız bu sonuç çıkıyor gibi.

Bir başka konu daha var.Buda  ANAP genel başkan yardımcılığına getirilen eski Konya Milletvekili,Devlet Bakanı  Safet Sert’in  teşkilatı dolaşmaya başladığı ve partiyi ayağa kaldırma çalışmaları. Yapılabilecek seçimlere  bu partide katılacak gibi. Aynı şekilde DP parti de de katılımlar ve yapılanma var.

Bütün bunlar bakalım gelecekte Türki siyasetine ve ülkeye neler getirecek,bekleyip görelim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.