1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Yeni sistem ülkeyi kaostan kurtarır
Yeni sistem ülkeyi kaostan kurtarır

Yeni sistem ülkeyi kaostan kurtarır

MAZLUMDER Konya Şube Başkanı Derviş Argun, “Cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş ve bu sistemin de beraberinde siyasal, ekonomik ve toplumsal istikrarı getireceği inancıdır”dedi.

A+A-

Mazlumder Konya Şube Başkanı Argun, Cumhurbaşkanlığı ve yeni anayasa ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Argun, “Anayasa değişikliği, esasen 1980 ihtilalinin dayattığı ve tepeden tırnağa değişmesi gereken Anayasanın kısmen iyileştirilmesi” dedi.
Argun, “Her ne kadar bu 18 maddede esaslı değişiklikler var gibi görünse de bu değişiklik hem coğrafyamızın hem de yaşadığımız yüzyılın dayatmasıyla bir yönüyle mecburidir. Aslında gecikmiş ve Anayasanın tamamına şamil olmadığı için de eksik kalan bir değişikliktir” şeklinde konuştu.
Argun, seçmen tercihini merkeze oturtan ama ülkeyi de seçim üzerinden özellikle de koalisyonlar marifetiyle kaosa düşmekten kurtaran bir sistem olmasının çok önemli olduğunu bildirdi.

Siyasal istikrarsızlığın, Türkiye’nin neredeyse son yüzyıldaki en büyük sorunu olduğuna dikkati çeken Argun, Cumhurbaşkanlığı sistemiyle bunun aşılacağını ve seçmen tabanında koalisyon ihtimali belirse de makamda istikrarın sağlanacağının görüldüğünü vurguladı.

“Bu aynı zamanda farklı siyasi yelpazelerin aradığı ve aradığımız ortak zemin arayışının da cevabıdır” diyen Argun, “Sistem değişikliğini tamamlayan ya da bağlantısı olmayan maddeler bu ana eksenin mütemmimi olan parçalarıdır. Burada esas ve başat konu, Cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş ve bu sistemin de beraberinde siyasal, ekonomik ve toplumsal istikrarı getireceği inancıdır. Bunu sağlamak sadece yasal düzenlemelerin yapılması ve metinlerin oluşturulmasıyla mümkün olmaz. Burada toplumsal bir mutabakatın da oluşması için hep beraber çabalamamız gerekiyor” diye konuştu.

“Hangi siyasi anlayışta olduğumuzun ötesinde duruşlar sergilememiz gereken günlerden geçiyoruz” ifadelerini kullanan Argun, Türkiye’de halkında bunun farkında olduğunu söyledi. Bu yönüyle de halkın ortalama duruşu, sorumluluk sahibi olması gereken kimi siyasilerin de çok ötesinde olduğuna değinen Argun, şöyle devam etti: “Bu hal, hem bahse konu sistem değişikliğinin hem de ufukta bu değişikliği besleyecek muhtemel değişikliklerin, halkın ekserisi tarafından kabul göreceği ve destekleneceğinin işareti olarak kabul edilebilir.”
Haberin görüntülerini www.hakimiyet.com sitesindeki video bölümünden izleyebilirsiniz./Mürsel ÇETİN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.