1. YAZARLAR

  2. Erol Kutlu

  3. Yeni teşvikler geliyor
Erol Kutlu

Erol Kutlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni teşvikler geliyor

A+A-

Milli İstihdam Seferberliği’nin ikinci etabı başladı. Bu etap kapsamında kadınlar, gençler ve engellilere yönelik düzenlemeler, teşvikler olacak.
Piyasanın, ekonominin bu yönde büyük beklentileri vardı. Çalışanın da işverenin de desteğe ihtiyacı var. 
Anlaşılır şekilde, yeni istihdam paketinde neler var açıklayalım:
İmalat ve bilişim sektöründe yeni istihdam edilecek her bir çalışanın tüm sigorta primleri ve vergileri devlet tarafından karşılanacak. 
4 bin 740 lira maaşa kadar ek istihdam sağlanılan çalışanların tüm sigorta primleri karşılanacak. Böylelikle 2017'de, çalışan başına 773 liradan bin 884 liraya kadar olan prim desteği sürdürülecek ve bu tutarlar, 2018'in asgari ücretine göre güncellenecek.
İmalat ve bilişim harici sektörlerde ise ilave istihdam edilecek her bir çalışanın sigorta primleri ve vergisi 2017'de olduğu gibi 2018'de de asgari ücret üzerinden ödenmeye devam edilecek. Teşvikten yaralanma süresi bir sigortalı için en fazla 12 ay olacak.
Özel politika gerektiren gruplar, iş gücüne katılımlarını artırmak adına özel olarak desteklenmeye devam edilecek. Bu kapsamda 18-25 yaş arası gençler, kadınlar ve engellilere teşvikten 18 ay yararlanabilme imkanı sunulacak. 31 Aralık 2020'ye kadar uygulanacak istihdam teşviki ile işverenlere önlerini görerek planlama yapabilme imkanı sunuluyor.
İşveren için büyük fayda sağlayan İşbaşı Eğitim Programı devam edecek. Bilişim ve imalat sektöründe 3 ay olan İşbaşı Eğitim Programı 6 aya çıkarılacak. Diğer sektörlerde ise 3 ay olarak kalacak. (Bütün sektörler için 6 ay olarak düzenlenmesi daha doğru olacaktır.)
Gençler için ise önemli düzenlemeler olacak. Siber güvenlik, yenilenebilir enerji, bulut bilişim, kodlama gibi alanlarda 18-29 yaş arası gençler desteklenecek. 9 aya kadar sürecek programda gençlere günlük 75 lira cep harçlığı verilecek.
Oldukça geniş ve ayrıntılı olan destek programında engelliler de unutulmamış. En az yüzde 40 engelli raporu ve girişimcilik eğitim sertifikası olan engelliler kendi işini kurabilecek. Devlet bu kapsamda engellilere 50 bin lira destek verecek


 

Bu yazı toplam 611 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar