1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Yeni Ticaret Kanunun da Bazı Hakları Biliyor muyuz
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Ticaret Kanunun da Bazı Hakları Biliyor muyuz

A+A-

Toplumsal hayatın içerisinde yer alan insanın hayat ilişkin çeşitli amaç ve hedeflerini  başkalarına zarar vermeden sağlıklı ve başarılı gerçekleştirebilmesi için uyumlu, paylaşımcı ve ortak güvene dayalı ilişkiler yumağının oluşturulması gerekir. Bu güven ve uyum etkileşimin toplumun en küçük birimi olan aile kurumundan en üstteki devlet kurumlarına kadar sağlanması önemli yer tutmaktadır.

Toplumda yer alan kişiler kurumlar ve diğer yapıların ödev ve sorumlulukların yerine getirilmesinde çeşitli hak ve yetkiler izafe edilmektedir. Tanınan bu hak ve yetkiler kişiler ve kurumlara bir takım ödev ve sorumluluklar yükler.Dolayısıyla ödev ve sorumlulukların yerine getirilmemesi durumu çeşitli yaptırımlarla karşılaşılmasına yol açabilir.

Bu bağlamda yeni ticaret kanununda çeşitli ödev ve sorumlulukların da yapılmaması yaptırımlara maruz kalabiliriz.

 Yeni Kanunu Tasarısı kabul edilerek yasalaştı. 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni kanun ile hayatımızda meydana gelecek değişikliklerden bazıları...

Toplumumuzda sıkça görülen başkalarına kefil olmada ya da borçlanma da aile yapısında şeffaf bir görünüm oluşumu sağlanmaktadır. Borç alma ve verme durumları aile fertlerinde saklanamayacak. Bunlardan en önemlisi eşin yazılı izni olmadan kefalet altına girilemeyecek.

Bu konudaki düzenlemelerin toplumda derin yaralara ve boşanmalara da yol açabilen borçlanma ve kefalet sisteminde ortak paylaşım gündeme gelmektedir.Ailenin beyi  ya da eşi bankadan kredi çekiyor ama diğer aile fertlerinin bu durumdan haberleri yok ta ki (Allah korusun) eve icra veya muhbir kağıtları gelinceye kadar ….

Temennimiz modern devlet yönetim yapısında olduğu gibi şeffaflığın, katılımcılığın, paylaşımın var olduğu bir aile ortamı ve kurum kültürünün oluşmasıdır. Kanunda yer alan bazı ilgili maddeler şunlardır.

* Borçlular olağanüstü faizlere karşı korunacak. Sözleşmeyle belirlenecek akdi faizlere sınır konulacak. Uygulamadaki yasal faiz dikkate alınarak, akdi faiz yüzde 13.5'i, temerrüt faizi de yüzde 18'i aşamayacak.

*  “Ömür boyu kefalet” kavramı tarih oluyor. Herhangi bir borca kefil olma durumunda, kefalet süresi ne olursa olsun, 10 yıl sonunda kefalet kendiliğinden sonlandırılacak.

* Eşin yazılı izni olmadan kefalet altına girilemeyecek. Kefil olanın rızası olmadıkça, kefalet miktarında sonradan bir artış yapılamayacak.

Bu yazı toplam 576 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.