1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Yeni ticaret kanununa ilişkin bazı bilmemiz gerekenler
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni ticaret kanununa ilişkin bazı bilmemiz gerekenler

A+A-

Kanunu Tasarısı kabul edilerek yasalaştı. Bu kanuna ilişkin bazı yeni düzenlemeleri geçen yazımızda ifade etmiştik. Bu arada toplumsal ve ekonomi ilişkilerinde bilmemiz gereken çeşitli maddeler bulunmaktadır. 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni Kanun ile hayatımızda meydana gelecek değişikliklerden bazıları...

Ulaşımla ilgili olanlar

* Yolcuya kurallara uyma zorunluluğu getirilirken, firmalara da hizmetten  doğan kusurları için sorumluluk yüklenecek. Sefer herhangi bir sebeple  yapılamamışsa harekette yolcunun katlanamayacağı zaman diliminde gecikme olursa;  yolcu, sözleşmeden cayıp ödediği ücreti ve varsa zararını isteyebilecek. Yolcu,  aksine bir sözleşme yoksa, bagajı için ayrı ücret ödemeyecek.
* Şehirlerarası yolculuklarda yumurta, soğan, pide,  lahmacun gibi kokulu yiyecekler yenilmeyecek; otobüslerde tavuk ve horoz gibi  canlı hayvan taşınmayacak.

* Otobüslerde, özellikle gece yarısından sonra olmak  üzere, yolcuların uyuduğu saatlerde yüksek sesle müzik çalınmayacak.
* Toplu taşım araçlarının dış yüzeyinin de sade bir görünümde olması  gerekecek. Kamyon ve dolmuşlarda sık görülen “Kamyon çeker 10-20 ton, gönlüm  çeker Paris Hilton”, “Rampaların ustasıyım, gözlerinin hastasıyım”, “Aşıksan  vur saza, şoförsen bas gaza”, “Aşk çekenin, yol gidenin”, “Yaklaşma toz  olursun, geçme pişman olursun”, “Sollama beni, mahcup ederim seni” şeklindeki  yazılar kaldırılacak.
* Firmalar, bilette belirtilen yerin başka bir kişiye verilmesi; bilette  gösterilen araç yerine, onunla aynı düzeyde olmayan başka bir aracın sefere  konulması; aracın belli saatten önce hareketi nedeniyle yolcunun yetişememesi,  araçta ilk yardım malzeme ve ilaçlarının bulundurulmaması gibi nedenlerden de  nedenlerden de sorumlu olacak. Herhangi bir zarar ispat edilmese bile firma,  bilet bedelinin 3 katı tazminat ödeyecek. Bu kurala uymayan araç sürücülerine ve  sahiplerine 100-1500 TL arasında idari para cezası verilecek.

*Kartlara ve diğer ticari muamelelerde ilişkin bileşik faiz uygulamasına son verilecek.

* Bir kimsenin hayatı bir veya birkaç sigortacı tarafından çeşitli bedeller  üzerine sigorta ettirilebilecek.
* Meslekleri gereği bir hata yapıp, tazminat talebiyle karşılaşacağını  düşünen kişilerin düzenleyeceği sözleşmelerle ilgili olarak, “sorumluluk  sigortaları” kavramı Türk hukukuna ilk defa girdi.

Reklam ve promosyanlara ilişkin düzenlemeler

* Başkalarını veya mallarını ve fiyatlarını, yanıltıcı, incitici ve  kötüleyici beyanlar, karşılaştırmalı ve aşırı reklamlar, paye, diploma veya ödül  almadığı halde bunlara sahipmiş gibi hareket etme, rekabeti bozucu satış  yöntemleri, haksız rekabet sayılacak. İş yerine yanıltıcı şekilde, “Paris'ten  diplomalı terzi”, “Christian Dior'un kalfası”, “Ödüllü çevirmen” gibi sahte  belge asarak haksız rekabet yaratanlara 2 yıla kadar hapis cezası verilecek.

* Ticari işletmesi, malları, iş ürünleri, faaliyeti, fiyatları, stokları,  satış kampanyalarının biçimi ve iş ilişkileri hakkında, “gerçek dışı veya  yanıltıcı” açıklamalarda bulunmak suç sayılacak. İşletmeler, rekabette öne  geçmek için “sezon sonu” indirimi diye hiç bitmeyen kampanyalarla tüketiciyi  yanıltamayacak.
“Yüksek kalite, düşük fiyat” sloganıyla mağazaya çekilen müşterilere,  reklamı yapılan ürünlerin yerine, ucuzluk uygulanan başka mallar verilerek  tüketiciler aldatılamayacak.
* Müşteri, malın gerçek değeri konusunda yanıltılamayacak. Müşterinin karar  verme özgürlüğüne, hediyelerle etki edilemeyecek.

* Saldırgan satış teknikleriyle müşterinin karar verme özgürlüğü  kısıtlanamayacak. Evin kapısına (kapıdan) gelerek veya yoldan çevirerek yapılan satışlar, saldırgan satış yöntemi olarak değerlendirilecek.
 
* Malların, iş ürünlerinin veya faaliyetlerinin özellikleri, miktarı,  kullanım amaçları, yararları veya tehlikeleri gizlenerek müşteri  yanıltılamayacak. Sadece açıklamalar değil, malın biçimi, paketlenme tarzı,  etiketteki takdim gibi görsel algılamalar da yanıltıcı olmayacak.

Bu düzenlemeler güzel ve isabetli olarak görülmekte; bir de denetimlerin etkili olarak yapılabilse daha iyi olacak. Bazı firmaların da damping indirim adı altında son kullanma tarihi geçmiş ürünleri satması böylece engellenmiş olacak. Sağlıklı ve bilinçli bir vatandaş olarak neyi nasıl tükettiğimizin farkında olmalıyız.

 

 

Bu yazı toplam 927 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.