1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. Yeni yıla girerken
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni yıla girerken

A+A-

İşte senenin bitiyor olması, ömrümüzden bir senenin daha geçiyor olması, bize hayatımızı yönlendiren unsurları ve hayatın ne kadar anlamlı geçirildiği hatırlanmalı ve bunun sonucunda, artıların ve eksilerin ya da neler yapılabildiğinin ve yahutta neler yapılamadığının değerlendirilmesi gerekir.
Yeni sene ise, yep yeni beyaz sayfaların açılarak hayat tarzımızda, yaşam tarzımızda yeni düzenlemelerin, yenileşmenin yapılması anlamına gelmektedir. Öyle ya yenileşme ve değişme olmayacaksa yeni yıla girmenin ne anlamı kalır. O zaman hayat tekdüze gitsin anlamının çıkarılması da hoş görülmemektedir. Zira ‘her yeni gün, yeni bir âlemin kapısıdır’. Bize düşen, bu yeni yılda daha kaliteli ve düzgün bir yaşam tarzını sürdürmek olmalıdır.

Ah dostlar hayat geçip akmakta ama biz ondan nasibimizi alamadan hayat suyumuz boşa akmaktadır.
Bazen insanlarımız hayatta yanlışlıklar yapabilmektedir. Ama Yapılan yanlışlardan sonra ders alınarak yeni sayfalar açmak gerekmektedir.
Bu yılın son günlerinde geçmiş ayların günlerin hatta yılların muhasebesini yaparak gelecek günler ilişkin yeni ve tertemiz beyaz sayfaların devamına beyaz sayfalarda hata varsa onları düzeltmeye karar verilmeli...
Yine yeniyıl umudu ile bazı gerçekleşemeyen hayaller peşinde koşulması ve bilimsel olmayan yanlış inançlara inanılması modern insanımıza yakışmayan yanlış davranış kalıplarındandır.
Yeni yıl geldi diye; İnsanlar yılbaşı günü çok mutlu oluyorlar ve bol bol eğleniyorlar. Eğlenmek insanlarımızın hakkı ama bu kadar ülkemizin içinde dışındaki terör olayları sonucu hayatını kaybeden şehitlerimizin de unutulmaması gerekir.
Oysa yılbaşı gecesi, hayatlarından bir yıl daha gidiyor. Bunu nasıl görmüyorlar anlam veremiyorum. Bir insan hiç, ‘Ben bir yıl daha yaşlandım’ diye sevinir mi? sevinmez ama yeni yıl demek yeni umutlar demek, yeni beklentiler demek yeni hayaller ya da yeni hayallere dalmak anlamına da gelebilir. Bu konuda insanlarımızı yadırgamıyorum. Değişik gruptan değişik görüşten insanlarımız olabilir. Önemli olan dengeli bir yaşam dizaynını planlayabilmektir. O halde her şeyde dengeli olunması gerekir. Yaşamda, davranışta ya da yeme ve içmede....
Yılbaşı gecesinde insanlarımız fizyolojik olarak bedenlerine eziyet etmektedirler. Çok çeşitli yiyeceklerin yer aldığı yılbaşı sofralarında fazla miktarda besin tüketilmesi sonucu sağlık sorunlarına ilişkin şikayetler söz konusu olmaktadır. Özellikle kronik hastalığı olan bireylerin bu gece yemek yerken daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Çok yağlı ve şekerli besinlerin tercih edilmesi, hazırlanan yiyeceklerin kısa bir zaman dilimi içerisinde tüketilmesi, alkollü içkilerin içilmesi ve sarhoş olarak araba kullanılması masum vatandaşlarımızın hayatlarını tehlikeye atabilmektedir.
Yeni yıla sağlıklı bir başlangıç ve kaliteli bir yaşama başlangıç yapılmalıdır.
Yine yenibir yılın eşiğindeyiz. Dolayısıyla yine yeni kararlar almanın arifesindeyiz. Neden bu kararların bir bölümü sağlıklı bir yaşamla ilgili olmasın?
Sağlıklı yaşamı tercih etmeliyiz. Her öğünde tüm besin gruplarından tüketilmeli. Süt grubunu hiç eksik edilmemeli. Tam yağlı veya yarım yağlı sütler yerine yağsız olanları tercih ederek her porsiyonda daha az kalori alınmalı. Selenyum ve magnezyum gibi mineralleri içeren ceviz, fındık, badem gibi kabuklu yemişleri öğün aralarında atıştırmak için kullanılmalı. Kolesterol düşürücü çözünür posa içeren besinleri (yulaf ezmesi, kurubaklagiller, arpa ve elma)tüketilmeli

Gıda beslenmesi gibi psikolojik ve manevi hayatımızda da bazı değişimler ve gelişimlerin yapılması önemli olmaktadır. Hayatımızı daha anlamlı hale getirerek yaşam tarzlarımızı kaliteli hale getirebiliriz. Kendimizle, ailemizle çevremizle barışık olmalıyız. Kendisini olumlu ve olumsuz özellikleriyle, olduğu gibi kabul eden, kendisini seven, değerli bulan ve kendisine güvenen bir kişinin kendisi ile barışık olduğu düşünülebilir. İnsanın kendisiyle barışık olmasının ilk adımı, kendini fark etmekten geçiyor. Yani kişinin kendisini olumlu ve olumsuz yönleriyle tanıması, kendisiyle barışmasının olmazsa olmaz bir adımı, çünkü kişiliklerine ilişkin farkındalığı az olanlar, kendilerini kusursuz, yeterli görürken, güçlü ve zayıf yönlerinin farkında da olamıyorlar doğal olarak. İnsanın kendisiyle barışık olmasının önemli bir adımı da kendine güven duymaktan geçiyor. Bir insanın kendine güven duyabilmesi içinse, öncelikle kendisine ve hayata olumlu bir bakış ile bakabilmesi gerekiyor. Geçmişe, bugüne ve geleceğe olumlu gözlükle bakan insanlar, hem iyi hem yanlış şeyleri aynı anda görebilme yeteneğine sahip olabilmektedir
Kendileriyle barışık olmayanlar ve kendi değerinin farkında olamayan zayıf kişiler ise sorunlar karşısında, daha çok başkalarını suçlamayı yeğliyor. Mesela sorundan kaçma, duygularını bastırıp sorunu yok saymaya çalışma, olayları çarpıtıp sorumluluğunu kendi dışındaki kişi ve olaylara yöneltme gibi tavırlara giriyorlar.
Hayat zaman zaman ağlattığı gibi zaman zaman da güldürebiliyor, insanlarımızı... Önemli olan kederli iken üzüntümüzü, mutlu olduğumuz anlarda da sevincimizi hakkıyla yaşayabilmemiz. Hayatınız iyisiyle ve kötüsüyle size ait, ona sahip çıkarak öncesizi mutlu edecek olan konu ve olaylara öncelik verilmeli... Bir yıl boyunca yaşamınızı film şeridi gibi gözlemleyin neler hayal etmiştiniz, şu anda neler yaşıyorsunuz, mutlu musunuz yoksa sadece pişman mısınız geçen yıllara... İşte bu gecede bunlara ilişkin analitik çözümlemeler yapılmalı.
Hayatınızda yeni bir sayfa açarak hayatınızda sizi veya bizi esir almış olan kötü alışkanlıklarınız ve hatırlamak istemediğiniz kötü anlar olabilir, fakat bunları ömür boyu sırtınızda bir kambur olarak taşımak zorunda değilsiniz, değiliz de... bunların hepsinden kurtulun ve rahatlayın.

İnsanlarımızın umutlarının yıkılmasına neden olan bir yılbaşı oyunu da milli piyango çıkarsa zengin olma umududur. Milli Piyango toplumsal yıkımı büyük olan, toplumda vekişi üzerinde büyük yıkımlara neden olan bir olgudur. İnsanlarımızın, bu gibi kumar ve gayri meşru kazançlardan uzak durmaları lazımdır ve unutulmamalıdır ki gayri meşru şekilde Milli Piyango ile benzeri kazançlar ve oyunlarla elde edilen paralar kimseye bir hayır getirmemiştir. Nitekim istatistiki verilere göre çoğu ikramiye sahibi eşini, çocuklarını ailesini terketmiş. Hatta son olarak intihar ile sonuçlanan gayri meşru yaşantıların içine düşmüş olanlar da var.
Aslında içimizdeki duyguların özgür olmasından daha önemlisi, duygulardan dolayı özgür olmak en iyisi.... Çünkü insanda kötülük yapmaya da müsait bir genetik altyapı var. O nedenle insanın duygularının denetimine girmesi değil, duygularını denetim altına alınması önemli olmakta... Bunların denetim altına alındığı gün bugünden başlamaktadır. İşte buyeni yışda alacağımız kararlarla bunlara başlayabilsek

Yeni yıla girerken bir yılın muhasebesini yapılarak yeniden hayata planların değerlendirilmesi yapılmalıdır. Sevdiğiniz insanlarla zaman zaman birlikte olmak size enerji ve mutluluk verebilir. Boş zamanlarınızı sevdiklerinizle sohbetler, ufak seyahatler yaparak değerlendirebilirsiniz, buralarda yaşayacağınız paylaşımlar hayatınızda olumlu etkiler bırakır ve geleceğe ilişkin zindeliğinizi arttırabilir.
Yeni yıla girerken sizler hayatınızı yeniden gözden geçirip, sizi mutlu edecek keşiflerde bulunabilirsiniz. Kişisel gelişimde; kişiliğin yönetilmesi, dengeli tutum ve davranışlarda bulunulması büyük önem taşıyor Bunun için sadece istemeniz yeterli, hayatınızın hamuru sizin ellerinizde istediğiniz gibi yoğurup şekillendirebilirsiniz onu, ama geç kalmadan. Geç olmadan...
Yaşam amacınızı, değerlerinizi, güçlü yönlerinizi keşfetmeniz, yaşam bilançonuzu çıkarmanız ve en önemlisi de geleceğe yönelik önceliklerinizi, tercihlerinizi ve hedeflerinizi ortaya koyan yaşam planınızı oluşturmanız için önünüzde uzun, zorlu, ama son derece keyifli, heyecanlı ve keşiflerle dolu bir yolculuk var
Yeni yılın insanlarımıza yeni umutlar, yeni yaşam tarzları, yenilenmiş sinerji getirmesini Allah'tan temenni etmekteyim. 2017 kendinizi daha iyi tanıdığınız ve aradığınız, kendinizle, ailenizle ve çevrenizle barışık bir yaşam iklimini oluşturduğunuz bir yıl olsun. 

Bu yazı toplam 762 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.