1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Yeniden Chp
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Yeniden Chp

A+A-

CHP’de kazan kaynamaya, eskiler, yenileri, yeniler de eskileri karıştırmaya ve ateşi körüklemeye devam ediyor.
Aslında CHP kurulduğu ve tek parti olduğu dönemlere de bakarsanız aynı hastalık kronikleşmiş olarak devam etmektedir. Atatürk’ün kurduğu CHP’den bugün bence eser yoktur. CHP’nin doğurganlığı, akıl almaz çalkantısı tek parti olduğu dönemde merhum Celal Bayar, yine merhum Adnan Menderes’in bu partiden ayrılıp, DP yi kurmasıyla süreç kazanmıştır.
Daha sonrasına da bakarsanız bu tabloyu görürsünüz. İnönü ve Ecevit çekişmesi, daha sonra merhum Ecevit’in DSP’si bu rüzgâr veya hastalıkla nüfus bulmuştur.
Yine CHP’de Deniz Baykal, Mustafa Sarıgül fırtınası uzun süreli olarak partiyi yıpratmış, Mustafa Sarıgül partiden ayrılıp, Kemal Kılıçdaroğlu döneminde partiye dönmüştür.
Gelinen nokta özet olarak böyle gitmiş ve bugünkü gelinen noktada Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan belli idi. Bu hastalık ne zaman tedavi edilirse CHP yeniden bir CHP olabilir.Aksi halde, yapılacak her hareket aspirin tedavisi olacaktır. Yani CHP içeride ve dışarıda hep muhalefet ile uğraşmaktan iktidar yolunu bulamayacaktır. Dışarıda kalanlar hep yönetimlerin başarısızlığına odaklanacak, bunu fırsat bilecek. İçeride olanlar umduklarını bulamayınca kazan kaldıracaktır.
İşte CHP eski Grup Başkanvekili Kemal Anadol, aralarında eski CHP milletvekilleri Bülent Baratalı, Şahin Mengü, Zekeriya Akıncı, Tuncay Ercenk, Ergün Aydoğan'ın da bulunduğu 9 eski milletvekiliyle parlamentoda geçtiğimiz hafta sonu basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında 50 eski CHP milletvekilinin imzasının yer aldığı bildiriyi okuyan Anadol, "riskin bedelinin ödenmesi" çağrısında bulundu.Anadol, imzası bulunan eski milletvekillerinin daha önce Ekmeleddin İhsanoğlu'nun cumhurbaşkanlığı adaylığının, Atatürk ilke ve devrimlerini benimseyen toplum kesimlerinde hayal kırıklığı yarattığını belirttiklerini söyledi. Anadol, seçim kampanyası sırasında İhsanoğlu'nun dile getirdiği bazı görüşlerin, kaygılarında ne kadar haklı olduğunu gösterdiğini savundu.
İhsanoğlu'nun, CHP ve MHP'nin toplam oyundan yaklaşık 5 milyon daha az oy aldığını, Recep Tayyip Erdoğan'ın 13 puan gerisinde kaldığını belirten Anadol, bunun büyük bir başarısızlık olduğunu öne sürdü. Bu başarısızlığı şu andaki genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na fatura etti.
Ancak sormak lazım.
Kılıçdaroğlu’nun bu seçimde ve aday tespitini de hatası varsa,buna rağmen neden CHP’liler tam kadro, tek ses olarak seçimde Ekmeleddin İhsanoğlu’nun destekleyip, daha sonra bunun
hesabını sormadılar ?
İşin bu boyutuna da bakılmalıdır
Başarısızlık kadar vahim olan bir durum yok mu burada !..
Anadol, CHP'nin, 12 Eylül 2010 referandumundan bu yana, 12 Haziran genel, 30 Mart yerel seçimlerinde giderek kan kaybettiğini, cumhurbaşkanlığı seçiminin de başarısızlık zincirinin dördüncü halkası olduğunu söyledi. Ancak çaresini söylemekte ketüm davrandı. Bir anlamda da, “Timsah göz yaşları” döktü.
Bu olumsuz durumun sorumluluğunu seçimlere katılmayanlara ve geçersiz oy kullananlara yüklenemeyeceğini ifade eden Anadol, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sorumluluk doğrudan doğruya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na aitir.
Anadol, CHP'nin raydan çıkmasını önlemeyi, gerçek kimliğine kavuşmasını istediklerini ifade etti.
Ulusalcı kanadın, Kemal Anadol’un arkasında bence başka güçlerde vardır. Burada Deniz Baykal, belki Mustafa Sarıgül ve Muharrem İnce’den de bahsedilebilir. Ancak bu isimlerin bir arada yeniden CHP’yi ortaya koyacaklarına da doğrusu pek inanmıyorum.
Benzer hastalık ve sıkıntının MHP’de de var olduğunu burada bir paragraf ile belirmek gerekirse MHP’de kendisini çek etmesi gerekir. Bu Çek, meselesinde genel Başkan Bahçeli’nin değişmesi veya değiştirilmesi de söz konusu olmalıdır.
Yazımı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş’ın bir sözü ile bitiriyorum :
“Hayatta hiçbir zaman yalpalamayacaksın. Düşüncelerinde bir ile, bir geri adım atmayacaksın. Her dönemin adamı değil, her dönem ADAM olacaksın.”
 

Bu yazı toplam 157 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.