1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Yenidoğan İşitme Problemlerinde Erken Teşhis Hayati Önem Taşıyor
Yenidoğan İşitme Problemlerinde Erken Teşhis Hayati Önem Taşıyor

Yenidoğan İşitme Problemlerinde Erken Teşhis Hayati Önem Taşıyor

Öğretim Görevlisi Nedim Uğur Kaya, 2018 Yılında 1 milyon 195 bin 930 bebekte işitme taraması gerçekleştirildiğini, 3 bin 604 bebekte ise işitme kaybı saptandığını belirtti.

A+A-

KTO Karatay Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Odyoloji Bölümü akademisyenlerinden Öğretim Görevlisi Nedim Uğur Kaya, 2018 Yılında 1 milyon 195 bin 930 bebekte işitme taraması gerçekleştirildiğini, 3 bin 604 bebekte ise işitme kaybı saptandığını belirtti.
Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünyada 32 milyon, ülkemizde de 2 milyon 200 bin çocukta işitme kaybı mevcut. Her hastalıkta olduğu gibi çocuklarda gelişen işitme kaybında da erken teşhis çok önemli. Bunun nedeni ise çocukların konuşma fonksiyonlarının büyük bir bölümünün ilk 2 yaşta büyük ölçüde tamamlanması. Dolayısıyla bu dönemde tespit edilemeyen işitme kaybı, çocuğun konuşma ve dil gelişimini olumsuz yönde etkilediği gibi düzeltilmesi çok zor olan problemlere de yol açabiliyor. Bunun sonucunda çocuk eğitim ve sosyal hayatında akranlarından geri kalabiliyor ve psikolojik sorunları olan, uyumsuz bir bireye dönüşebiliyor. Erken teşhis sayesinde ise çoğu işitme kaybının kalıcı hale dönüşmesi önlenebiliyor ve çocuğun normal işitme seviyesine kavuşması sağlanabiliyor.
195 Bin 930 Bebeğe İşitme Taraması 
Kaya, “Yenidoğanlarda işitme kaybının tanısı yıllar içinde çok sayıda çalışmaya konu olmuş ve kullanılan teknik ve tarama cihazlarındaki gelişmeler, yenidoğan işitme taramalarının yöntem, doğruluk ve başarısını anlamlı derecede değiştirmiştir. Ülkemizde 1994 yılında temelleri atılan Ulusal Yenidoğan İşitme Tarama Programı; 2000 yılında tüm Türkiye’de 1 merkezde yürütülürken, 2018 yılı itibari ile 1153 merkezde yürütülmektedir. Yine bu merkezlerde 2018 yılı içerisinde 1 milyon 195 bin 930 bebek taranarak, 29 bin 310 bebek, bünyesinde gerekli teknik ekipman ve bir odyolog bulunduran referans kliniklere sevk edilmiştir. 3 bin 604 bebekte işitme kaybı saptanmış ve gerekli tedaviler uygulanarak, bebeklerin normal gelişim gösterebilmeleri için tedbirler alınmıştır. Bu sonuçlar Ulusal Yenidoğan İşitme Tarama Programı’nın ülke çapında 2018 yılı içerisinde canlı doğan bebeklerin yüzde 95,8’ ine uygulandığını ve başarılı olduğunu göstermektedir.” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.