1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. Yenilmenin Dayanılmaz Acısı
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Yenilmenin Dayanılmaz Acısı

A+A-

Yapılan Anayasa değişikliğinin referandum neticesine bakıp öncesinde yapılan propagandalara ve takınılan tavırları da göz önünde bulunduran bazı kimseler bunu karşılıklı yapılmış bir maç olarak düşünmekte ve alınan neticeyi de kendileri için benimsemedikleri bir sonuç olarak gördüklerinden bunu bir galibiyet ve mağlûbiyet noktasına indirgemektedirler.

Hâlbuki yapılan iş, karşılıklı iki tarafın yarışmasına konu olacak bir şey değildir. Sadece seçmen özelliği taşıyan, Türk vatandaşı olup Türkiye ve Türkiye dışında yaşayan seçmenlere sorulan, üstelik Büyük Millet Meclisinde daha önce görüşülen ve her ne kadar oy çokluğu ile kabul edilmiş olsa da uygulanabilirliği noktasında yeterli oya ulaşılamadığı için seçmenlerin görüşleri alınmak istenen bir olaydan ibarettir.

Ne var ki, konu bu kadar basit olmasına rağmen, başlangıçta değişiklik yapılmasını isteyen ve bunun gelecekteki Türkiye için çok faydalı olacağını düşünenlerle aksini düşünenler arasında bir çekişmeye ve söz düellosuna sahne olmuştur.

Bu sebeple de oy verecek halkın kendi düşünceleri istikametinde oy vermeleri gerektiği yönünde propaganda yapılmıştır. Sonunda iki ayrı görüşten birisi diğerine göre daha çok oy almış, dolayısıyla Anayasa değişikliği bu istikamette uygulanabilirlik kazanmıştır.

Bu durumda yapılacak iş bundan böyle bu anayasa geçerli olan anayasadır, deyip ona uygun hareket tarzı belirlemek, öncelikle milletin seçmiş bulunduğu Meclisteki seçilmişlere düşer.

Tabii yapılan her işte olduğu gibi, kanunlara uygun olmayan bazı davranışlar görüldüğünde bunun için milletin hakkını aramak da yerine göre seçilmişlere düşer. Haklı olanların haklarını tespit ve lehinde karar vermek de bu işle görevlendirilmiş bulunan yetkili mahkemelerin görevidir.

Değiştirme işi yetkili mercilerin görüşleri alındıktan sonra da en son noktadan çıkan karara artık kimsenin itiraz hakkı olmamalıdır. Fakat bu konuda görüldüğü gibi yapılan bu iş ve işlemlere rağmen bazı yenildiğini hazmedemeyen kişi ve gruplar konuyu sen-ben noktasına taşımış bulunmaktadırlar.

Bu da sanki memlekette asıl yetkili kimse ve kurumlar da dâhil herkesin yanlış ve yalnızca kendi düşüncelerinin doğru olduğunu zanneden ve başka görüşlere asla tahammüllerinin olmadığını ve olamayacağını, neredeyse, bir asırdır haykıran malum partinin davranışlarından kaynaklanmaktadır.

Zira böyle bir oyunla ilk defa karşılaşmıyoruz. 1950 yılında yapılan Milletvekili seçimlerini kaybettikten sonra asla bir daha milletin sempati ve güvenini kazanamamış olan bu parti aynı yanlışların peşinde, o günden günümüze koşup durmuştur.

Böyle bir davranışla bir yere varılamayacağını en iyi kendileri bilmesi gerekirken maalesef yapılan işlerde gerçekleştirmek istedikleri sonuca ulaşabilmek için yapılması gerekenlere değil, daima karşılarındakileri suçlamakla ömür tüketmişlerdir. Bundan sonra da farklı davranacaklarını sanmıyor ve ummuyorum. Bu partiyi yönetenler bilmelidirler ki, insanları ve dolayısıyla memleketleri partiler ve onun görüş ve düşünceleri değil, milletin kabul ettiği anaysalar ve buna uygun olarak mecliste yapılarak yürürlüğe sokulmuş bulunan yasalardır.

Bence bu partinin başarısı, başkalarından önce, içinde kendisine oy veren vatandaşları da temsil ederek bütün bir milletin korumak için bulunduğu Meclise saygı duymaya başlamasına bağlıdır.

Unutulmaması gereken bir şey daha var: Bugünün Türk vatandaşı bundan yüz yıl önceyi yaşamamaktadır. Bugünkü vatandaşın gözü açıktır ve her an dünyayı seyretmektedir. Onu yüz yıl önce kurulmuş bir partinin o günkü görüşüyle yönetmek istemek abesle işgalden başka bir şey değildir. Böyle davranmak, yerinde saymak ve hatta geriye gitmektir.

Bu yazı toplam 454 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum