1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Yere sağlam basmak için nasıl adım atılmalıdır?
Yere sağlam basmak için nasıl adım atılmalıdır?

Yere sağlam basmak için nasıl adım atılmalıdır?

Adım atma şeklinizi kuru ve yağışlı havaya göre değiştirmeniz gerektiğini biliyor muydunuz? Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte yağışlı havalarda düşme riskleri de artıyor.

A+A-

Yürüme sırasında yaşanan düşme riskini azaltmak ve kazaları önlemek ise attığınız adımlardan geçiyor. Peki yol durumuna göre yere sağlam basmak için nasıl yürümek gerekiyor? İşte bu sorunun cevabı...

Yağışlı havalarda düşme riskinin arttığına dikkat çeken Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. M. Yavuz Çırpıcı; düşme vakalarının ciddi sorunlar oluşturduğunu söyledi. Düşme nedenlerini anlatan ve düşme riskini azaltmak amacıyla tavsiyelerde bulunan Dr. Çırpıcı şöyle konuştu: “Düşme nedenleri arasında, parkinson hastalığı, yorgunluk, duyusal fonksiyonlarınının (görme, işitme, dokunma) bozulması, ekstremite (kol, bacak) kaybı, ortamdaki tehlikeler (kaygan zemin, yetersiz aydınlatma, merdivenler, yürüme alanlarının güvensiz olması), uzun süren yatak istirahatının ardından birden ayağa kalkmaya çalışmak, duyular ve hareketlilik üzerine etkisi olan ilaçların kullanılması gibi nedenler sayılabilir. Yağışlı havalarda ortamda ki tehlikeler daha fazla ortaya çıkıyor ve özellikle ileri yaşta ortaya çıkan düşme vakaları sağlığı ciddi şekilde tehdit ediyor.”

1543086923_Bel_A__r__lar___01 (1)

'KURU YOLDA ÖNCE TOPUK, SONRA PARMAK, YAĞIŞLI YOLDA TAM TERSİ: ÖNCE PARMAK, SONRA TOPUK'

Adım atarken tedbirli olmak gerektiğine dikkat çeken Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. M. Yavuz Çırpıcı; kuru yolda önce topuk sonra parmak ucu basmamız gerekirken, yağışlı yolda ise tam tersine önce parmak ucu sonra topuk basmamız gerektiğini söyledi ve yağışlı yolda yürürken neler yapılması gerektiğini anlattı.

1543086917_Bel_A__r__lar__

Adım atarken yağışlı yolda kontrol etmek amacıyla önce parmak ucu sonra topuk basılmalıdır,
Küçük ve yavaş adımlar atılmalıdır
Tek tek basamaklara basılarak, korkuluklara tutunarak ve adımlardan emin olunarak merdivenlerden inilmeli ve çıkılmalıdır,
Yürürken, eller açıkta ve denge için kullanılmalıdır,
Kaymayan ayakkabı ve yumuşak giysiler tercih edilmelidir,
Kaygan zeminlerde bastondan destek alarak yürünmelidir.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.